Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.27 18:26

Ukrainiečių auditorijai – Lietuvos partizanų istorijos

Lvove pristatytos dvi ukrainiečių kalba išleistos knygos apie partizaninį karą Lietuvoje. Liudijimai apie ginkluotą pasipriešinimą kovojant už laisvę ir nepriklausomybę, pasak istorikų, šiandien ypač aktualūs Vakarų Ukrainoje, kur veikė didžiausi būriai partizanų ir kur nesiliauja karo veiksmai.

Lietuviški leidiniai pristatyti Lvovo nacionaliniame okupacinio režimo aukų muziejuje, kuriame prieš 85-erius metus buvo tardyti kovotojai už laisvę, pasipriešinimo dalyviai, politiniai kaliniai, prieš devynerius metus čia dar pakliūdavo ir tuometei valdžiai nelojalūs žmonės. Kalėjime sovietmečiu veikė KGB tardymo izoliatorius. Taigi ši vieta pasirinkta neatsitiktinai. Juolab kad panašaus masto partizaninis karas vyko ir Lietuvoje, ir Vakarų Ukrainoje.

Pirmoji pristatyta knyga – Juozo Lukšos-Daumanto, vieno iškiliausių partizanų vadų pokario Lietuvoje, knyga „Partizanai“, išleista Čikagoje 1950-aisiais.Tai – autentiškiausias pokario metų faktų liudijimas apie okupaciją, žiaurumus. Knyga išversta į vokiečių, anglų, švedų, gruzinų ir ukrainiečių kalbas. Lvove taip pat pristatytas Dainavos apygardos partizano Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštis. 1948–1949 m. rašytas pasipriešinimo kovų ir apmąstymų dienoraštis pusę amžiaus išgulėjo buvusiame KGB archyve Vilniuje. Negailestingos partizanų kovos kontekste daromi išsamesni apibendrinimai tautos ir valstybės išlikimo klausimais.

Plačiau apie tai – reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi