Lietuvoje

2021.09.07 10:00

Meilė baigėsi – Skvernelis palieka „valstiečius“ ir kuria savo frakciją

atnaujinta 11.28
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, Milena Andrukaitytė, BNS2021.09.07 10:00

Buvęs premjeras Saulius Skvernelis antradienį pranešė paliekantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) gretas Seime bei kuriantis savo frakciją. Iš viso buvęs „valstiečių“ sąrašo vedlys su savimi į naują frakciją vedasi dar 12 parlamentarų.

Naujosios frakcijos sudėtyje, be S. Skvernelio, bus anksčiau „valstiečius“ palikę Tomas Tomilinas, Lukas Savickas, praėjusioje kadencijoje iš LVŽS gretų pasitraukęs Vytautas Bakas, buvęs Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, parlamentarės Rūta Miliūtė, Laima Nagienė, Laima Mogenienė, buvusi Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė, Zenonas Streikus ir Mišrioje Seimo narių grupėje dirbę Algirdas Butkevičius ir Domas Griškevičius.

„Iš tiesų naujoji frakcija yra kuriama“, – patvirtino frakcijos narys L. Kukuraitis. Jis teigė, kad naujoji frakcija Seime bus registruojama penktadienį, kai tik prasidės parlamento rudens sesija. Kaip numato Seimo statutas, apie naujos frakcijos sudarymą turi būti pranešama plenariniame Seimo posėdyje.

Skvernelis palieka „valstiečius“: kuria savo frakciją, į kurią kartu vedasi dar 12 parlamentarų

Kaip pranešė naujosios frakcijos narys, frakcija vadinsis „Demokratai – vardan Lietuvos“. Frakcija dirbs opozicijoje. S. Skvernelis teigė, kad dar neaišku, kas bus frakcijos seniūnu, jis bus renkamas pirmame frakcijos posėdyje prieš Seimo sesiją. Tiesa, jau aišku, kad seniūnas bus skiriamas rotacijos būdu keičiant seniūną prieš kiekvieną Seimo sesiją.

Anot frakcijos narių, jie save pozicionuoja kaip centro-kairės atstovus.

„Šiandien Lietuvoje matome gana supriešintą, suskaldytą valstybę. Deja, tokia situacija naudinga nemažai daliai politikų, tiek esančių pozicijoje, tiek opozicijoje, nes taip renkami politiniai dividendai“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Jis tvirtino su kolegomis aptaręs, kad nenori prisidėti prie valstybės skaldymo, todėl ir yra kuriama nauja frakcija. Paklaustas, ar ketina kurti partiją, S. Skvernelis sakė, kad dar anksti apie tai kalbėti. Ekspremjeras teigė, kad kol kas nėra planų ir jungtis prie kitų partijų. Politiniuose užkulisiuose kalbama, kad S. Skvernelis gali jungtis prie Lietuvos žaliųjų partijos.

„Būsime konstruktyvi opozicija dabartinei Vyriausybei“, – sakė S. Skvernelis ir pridūrė, kad dar nemato aiškios ir ambicingos dabartinės Vyriausybės darbotvarkės.

Prie frakcijos prisijungęs A. Butkevičius teigė, kad tai yra išskirtinė ir stipri komanda, turinti didelę darbo Vyriausybėje, Seime, savivaldoje patirtį. Jis taip pat pasidžiaugė, kad frakcijoje yra keturios moterys.

Buvusi Seimo vicepirmininkė R. Baškienė spaudos konferencijoje sakė, kad tapdama naujosios frakcijos nare ji nutarė išstoti iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS). Tą, anot jos, tikėtina, padarys ir kiti naujosios frakcijos nariai, priklausantys ir „valstiečių“ partijai.

„Reikia susikalbėjimo, reikia kompromisų paieškos, skaidrumo ir atvirumo. <...> Mes nuoširdžiai tikimės, kad turėsime sutarimą su visomis frakcijomis. <...> Mums svarbiausia Lietuva“, – pabrėžė R. Baškienė.

Buvęs premjeras S. Skvernelis rugpjūčio mėnesį po riaušių prie Seimo prakalbo apie abejones dėl ateities „valstiečių“ frakcijoje dėl atsiradusios „bekompromisės skirties“ tarp kai kurių jos narių.

Jis teigė, kad LVŽS būnant valdžioje frakcijoje pavyko „laikytis orios, solidžios politinės jėgos, turinčios atsakomybę už valdžią“ krypties, tačiau jis nebegalintis atsakyti, kas atsitiko, partijai tapus opozicine.

„Valstiečių“ frakciją vasarą po riaušių prie Seimo pranešė paliekantis ir buvęs S. Skvernelio patarėjas, Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas.

2016 metais nepartinis S. Skvernelis su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga dalyvavo Seimo rinkimuose, partijai juos laimėjus iki 2020 metų gruodžio ėjo premjero pareigas. Pernai į parlamentą taip pat kandidatavo su LVŽS.

S. Skvernelis: nenorime dalyvauti skaldymo politikoje

Praėjusią kadenciją Vyriausybei vadovavęs S. Skvernelis teigė, kad „valstiečių“ frakciją su bendraminčiais jis paliko nenorėdamas dalyvauti „skaldymo ir konfliktų skatinimo politikoje“.

„Šiandien Lietuvoje matome gana supriešintą, suskaldytą valstybę. Deja, tokia situacija naudinga nemažai daliai politikų, tiek esančių pozicijoje, tiek opozicijoje, nes taip renkami politiniai dividendai. Tiek aš, tiek mano kolegos po ilgų svarstymų nusprendėme, kad nesinori dalyvauti tokioje skaldymo ir konfliktų skatinimo politikoje, nuo to kenčia ne kas kitas kaip Lietuvos valstybė ir jos žmonės“, – sakė ekspremjeras S. Skvernelis.

„Ši nauja frakcija nėra koks nors atskilimas ar dirbtinis politinis darinys, tai tiesiog susijungimas su partneriais ir bendraminčiais. Būsime, kaip Linas [Kukuraitis] minėjo, konstruktyvi opozicija dabartinei Vyriausybei“, – pažymėjo S. Skvernelis.

Klausiamas, ar naują frakciją subūrę politikai prieš rinkimus kurs naują politinę jėgą, S. Skvernelis teigė, kad šis klausimas dar per ankstyvas.

Jis taip pat teigė, kad frakcijos seniūnas bus renkamas rudens sesijos išvakarėse, jis bus rotuojamas prieš kiekvieną sesiją.

„Kas bus toliau (baigiantis kadencijai), šiandien gerokai anksti kalbėti, aš tikiuosi, kad mes dirbsime kaip vieninga, darni komanda“, – sakė S. Skvernelis.

R. Baškienė išstoja iš partijos

Ilgametė LVŽS narė, daugelį metų renkama parlamentarė R. Baškienė taip pat pranešė paliekanti „valstiečių“ partiją.

„Tapdama naujosios frakcijos nare aš išstosiu iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos“, – sakė R. Baškienė.

Ji taip pat informavo, kad partiją turėtų palikti ir parlamentarai Z. Streikus ir L. Mogenienė.

„Su savo kolegomis nusprendėme eiti tokiu keliu, kur galime dirbti konstruktyvaus bendravimo kultūroje, vertiname ne priklausomumą partijai, ne lojalumą, o valstybiškai sprendžiamus klausimus“, – kalbėjo Seimo narė.

R. Baškienė savo pasisakyme dėkojo buvusiems bendražygiams „valstiečiams“, teigė su jais 35 metus kūrusi ir stiprinusi LVŽS.

„Aš labai vertinu mūsų nuveiktus darbus, mūsų puoselėtas vertybes, jos man buvo ir bus svarbios visada, tačiau pastarieji metai privertė priimti naujus sprendimus“, – sakė ilgametė „valstiečių“ partijos narė ir buvusi viena jos lyderių.

„Pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, sąžiningumas, pareigingumas, nešališkumas ir, žinoma, atsakomybė. Mes koncentruojamės į ateitį, būsimus darbus, o ne nuolatinį praeities klaidų ieškojimą, ne priešų paiešką, ne etikečių klijavimą. Lietuvoje negalime dabar leisti sau būti neatsakingiems“, – principus, kuriais vadovaujantis žada dirbti nauja frakcija, įvardijo R. Baškienė.

Prisistato centro kairiaisiais

Naujoji frakcija save įvardija kaip centro kairės krypties, kaip esminius nurodo socialinės nelygybės, skurdo mažinimo klausimus.

„Ankstesnė Vyriausybė kūrė progresyvią proveržio Lietuvą ir esame komanda, kuri gali ir nori tai tęsti. Ypatingą dėmesį skirsime socialinės nelygybės mažinimo, valstybės valdymo, ekonomikos visiems ir žaliojo kurso klausimams“, – apie naujos frakcijos programą sakė buvusio premjero S. Skvernelio komandoje dirbęs L. Savickas.

„Mūsų komandą sudaro žmonės, kurie savo žiniomis ir darbais praėjusios kadencijos metu kūrė esminį proveržį Lietuvos socialinėje politikoje, ženkliai prisidėjo, kad būtų įvesti ir nuosekliai didinti vaiko pinigai, kad būtų sumažinti skurdas ir nelygybė. (...) Ekonomika visiems – tai ekonomika, kuri vystosi ne tik Vilniuje, bet ir visuose miestuose“, – kalbėjo buvęs premjero patarėjas.

2012–2016 metų Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius, pastaruoju metu buvęs Seimo narių Mišrios grupės nariu, teigė, jog prisijungdamas prie naujos frakcijos jis grįžta ir į aktyvią politiką.

„Galiu pasakyti, kad nuo šiandien dienos grįžtu į aktyvią politinę veiklą, reikia pripažinti, kad buvau šiek tiek ne toks aktyvus, nes neturėjom ir tokios politinės jėgos“, – sakė anksčiau Socialdemokratų partijai vadovavęs A. Butkevičius.

„Valstiečių“ frakcija susitraukė iki 22 Seimo narių

Su buvusiu premjeru S. Skverneliu „valstiečius“ paliko 10 Seimo narių.

Buvęs premjeras rugpjūčio mėnesį po riaušių prie Seimo prakalbo apie abejones dėl ateities „valstiečių“ frakcijoje dėl atsiradusios „bekompromisės skirties“ tarp kai kurių jos narių.

Jis teigė, kad LVŽS būnant valdžioje frakcijoje pavyko „laikytis orios, solidžios politinės jėgos, turinčios atsakomybę už valdžią“ krypties, tačiau jis nebegalintis atsakyti, kas atsitiko, partijai tapus opozicine.

„Valstiečių“ frakciją vasarą po riaušių prie Seimo pranešė paliekantis ir buvęs S. Skvernelio patarėjas L. Savickas, apie abejones dėl ateities frakcijoje prabilo kiti jos nariai.

2016 metais nepartinis S. Skvernelis su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga dalyvavo Seimo rinkimuose, partijai juos laimėjus iki 2020 metų gruodžio ėjo premjero pareigas. Pernai į parlamentą jis taip pat kandidatavo su LVŽS.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt