Lietuvoje

2021.08.02 21:11

VRM sprendimas – pasieniečiai nebeįleis neteisėtų migrantų, prieglobsčio prašyti turės pasienio punkte ar ambasadoje

atnaujinta 21.58
LRT.lt2021.08.02 21:11

Pirmadienį valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovė Agnė Bilotaitė priėmė sprendimą, pavedantį visoms institucijoms, užtikrinančioms Lietuvos valstybės sienos apsaugą, papildomai imtis visų būtinų įstatymuose nustatytų priemonių, siekiant apsaugoti Lietuvos valstybės sieną ir nesudaryti prielaidų į Lietuvos teritoriją neteisėtai patekti asmenims, norintiems valstybės sieną kirsti draudžiamose vietose, praneša VRM.

Nurodoma, kad sprendimas priimtas įvertinus tai, kad Baltarusijos režimo vykdomos hibridinės agresijos mastai intensyvėja ir nuo ekstremalios situacijos paskelbimo neteisėtų migrantų srautas išaugo kartais.

„Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai yra kompetentingi ir patyrę taikyti taktines priemones tokiose situacijose. Lietuvos siena turi būti visomis teisėtomis priemonėmis saugoma nuo bet kokio neteisėto valstybės sienos kirtimo, kaip šiuo metu prieš Lietuvą vykdomos hibridinės agresijos instrumento. Asmenys, tyčia bandantys kirsti valstybės sieną draudžiamose vietose, turi būti vertinami kaip asmenys, kurie ketina padaryti nusikalstamą veiklą – neteisėtą valstybės sienos perėjimą“, – teigia A. Bilotaitė.

Saugant valstybės sieną ir siekiant neįsileisti į Lietuvos teritoriją asmenų, ketinančių sieną kirsti neteisėtose vietose, sprendimu pavesta įpareigoti juos naudotis teisėtais sienos kirtimo ar prieglobsčio prašymo būdais – asmenis nukreipti į artimiausią veikiantį tarptautinį pasienio kontrolės punktą ar diplomatinę atstovybę.

Užsieniečiai į Baltarusiją yra kviečiami kaip į saugią teritoriją, kurioje nevyksta jokie kariniai konfliktai. Tai reiškia, kad turizmo tikslais į Baltarusiją atvykęs užsienio valstybės pilietis, gavęs paslaugas, dėl kurių jis atvyko į šią šalį, turėtų išvykti taip pat legaliai, kaip į ją ir pateko. Tačiau į Baltarusiją atvykę asmenys yra naudojami organizuojant hibridinę agresiją prie sienos su Lietuva.

Ministerija pažymi, kad Baltarusija, priėmusi sprendimus taikyti bevizį režimą su daugeliu pasaulio valstybių, pati vienašališkai nevykdo sutarties dėl sienos teisinio režimo, o jos pasienio apsaugos institucijos prisideda prie neteisėto Lietuvos Respublikos sienos kirtimo organizavimo. Lietuvoje asmenims, siekiantiems pagrįstai ir teisėtai prašyti politinio prieglobsčio, yra sukurta efektyvi prieglobsčio procedūra, kuria galima naudotis atvykus per veikiančius tarptautinius pasienio kontrolės punktus arba kreipiantis į Lietuvos diplomatines atstovybes užsienio šalyse.

L. Kasčiūnas: dabartinė situacija reikalauja tokių priemonių

Priimtą sprendimą pasveikino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininks Laurynas Kasčiūnas.

„Šiandien vidaus reikalų sistemos tarnybos buvo įpareigotos prieš nelegaliai valstybės sieną kertančius asmenis, nepaisančius teisėtų pareigūnų nurodymų, naudoti specifines priemones bei nedelsiant juos grąžinti į Baltarusijos teritoriją. Nuosekliai pasisakiau už tokių priemonių naudojimą, nes būtent dabartinė situacija jų reikalauja“, – savo feisbuko paskyroje rašo L. Kasčiūnas.

Nuo neteisėtos migracijos krizės pradžios VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą, jiems talkina pajėgos iš kitų Lietuvos institucijų, taip pat Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros („Frontex“) bei Estijos pareigūnai. Be to, Lietuva pradėjo tiesti spiralinę spygliuotos vielos tvorą – koncertiną.

Šiemet Lietuvos ir Baltarusijos sieną neteisėtai kirto 3 832 migrantai.

LRT.lt primena, kad dieną vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad dėl iš Baltarusijos plūstančių neteisėtų migrantų sukeltos krizės Seimui greičiausiai reikės susirinkti į neeilinę sesiją. Taip pat ji užsiminė apie sprendimus, kurie turės būti priimti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.