Lietuvoje

2021.07.28 11:00

Filosofas Mažeikis: jei tai ir toliau vyks, neabejotinai sulauksime Vyriausybės ir valstybės krizės

Aistė Valiauskaitė, Giedrius Vitkauskas, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.28 11:00

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia būtinybės įvesti nepaprastąją padėtį dėl migrantų kol kas nematantis. Pasak jo, yra ir kitų dar neišnaudotų priemonių. Kad visuomenėje atmosfera kaista – akivaizdu, matant tokius protestus kaip Rūdninkuose ar Dieveniškėse. Tuo tarpu filosofas Gintautas Mažeikis sako, kad protestų galbūt apskritai nebūtų, jei valdžia visuomenei apie migrantus skleistų ir teigiamos informacijos.

Rūdninkuose gyventojų protestas tęsiasi, tik jau tyliai. Ant tvoros kabinami plakatai, vietos gyventojai tarpusavyje diskutuoja apie gyvenimą netoli kuriamo migrantų centro.

Žinios. Išsiskyrė nuomonės dėl nepaprastosios padėties: valdantieji siūlo, prezidentas nemato būtinybės

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad vykstantys protestai – valdžios blogo dialogo su visuomene pasekmė.

„Šiandien toli gražu neišnaudojame galimybių įtikinėdami, kokio indėlio mums reikia. Supraskime: padėtis rimta, neieškokime priešo viduje“, – pareiškė G. Nausėda.

Prezidentas nepritaria ir vidaus reikalų ministrės svarstymams pasienyje įvesti nepaprastąją padėtį. Įvedus nepaprastąją padėtį tokie gyventojų protestai, tikėtina, baigtųsi.

Premjerės patarėjo Kęstučio Lančinsko teigimu – ar skelbti nepaprastąją padėtį priklausytų nuo migrantų srauto, tam tikrų kaimyninės valstybės veiksmų. Patarėjo teigimu, ją įvedus, atsiranda galimybės „efektyviau panaudoti kariuomenės pajėgas, tam tikras prievartos priemones, riboti susibūrimus“. Vis dėlto jis pabrėžė, kad tai – kraštutinės priemonės.

Seime tiek valdantieji, tiek opozicija jau sutaria: nepaprastosios padėties tam tikruose regionuose gali prireikti.

„Nepaprastosios padėties įvedimas tam tikruose regionuose galimas kaip opcija, karinės teritorijos paskelbimas prezidento dekretu – irgi galima opcija“, – teigia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

„Kalbant apie protestus, masines akcijas, tas ribojimas būtų įvestas, būtų galima mobilizuoti resursus: tiek savivaldos, tiek valstybės, tiek mūsų pajėgas, kad būtų užtikrintas valstybės sienų neliečiamumas“, – sako opozicijos lyderis Saulius Skvernelis.

Protestai dėl valdžios planų apgyvendinti migrantus jau kelias savaites vyko ir Dieveniškėse, kurios taip pat Šalčininkų rajone. Čia vietos valdžia – Lenkų rinkimų akcijos atstovai, kurie, pasak premjerės, prisideda prie įtampos kurstymo.

„Čia į diskusiją įsitraukė žmonės, kurie turi akivaizdžiai politinių tikslų ir čia aš turiu minty poną Tomaševskį pirmiausia. Manau, tokiais atvejais diskusija tapo neįmanoma“, – teigia premjerė Ingrida Šimonytė.

Valdemaras Tomaševskis LRT I. Šimonytės žodžių nekomentavo, bet anksčiau sakė, kad konfliktas kilo, nes gyventojai apie planus apgyvendinti migrantus sužinojo iš žiniasklaidos, o ne iš valdžios. V. Tomaševskis taip pat yra sakęs, kad šalies politika Baltarusijos režimo atžvilgiu – per griežta.

Buvusi valdžia kritiką žeria vidaus reikalų ministrei, kuri sakė, kad protestuotojai vykdo antivalstybinę veiklą.

„Nėra nei kompetencijos, nei ryžto, nei supratimo, kokiai ministerijai vadovauja ir kaip krizę valdyti“, – sako S. Skvernelis.

„Aš nemanyčiau, kad reikia piliečiams kelti vidines įtampas ir piliečių reakciją vadinti destrukcija, o maksimaliai užtikrinti saugumą“, – teigia Seimo narė, buvusi vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

S. Skvernelis sako, kad mažinti migrantų srautą reikia ir spartinant tvoros su Baltarusija statybą.

„Bet ji turi būti profesionaliai padaryta, ne kaip dabar, imitacija, ir žinot, tokia, kaip sakė prezidentas, žodis prasideda P ir baigiasi A“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas L. Kasčiūnas teigia, kad galimas variantas ir atkurti sienų kontrolę su Latvija bei Lenkija.

Tuo tarpu filosofas Gintautas Mažeikis sako, kad protestų galbūt apskritai nebūtų, jei valdžia visuomenei apie migrantus skleistų ir teigiamos informacijos.

„Pozityvus požiūris niekaip nėra plėtojamas, tai vadinasi, kad visur kalbama kaip apie grėsmę ir grėsmės laukimas pradeda kelti paniką. Jei taip ir toliau vyks, neabejotinai sulauksime didesnės Vyriausybės ir, ko gero, valstybės krizės“, – sako G. Mažeikis.

Per praėjusią parą pasieniečiai sulaikė 110 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtusių migrantų. Iš viso šiemet – daugiau nei 2,8 tūkst.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.