Lietuvoje

2021.07.27 12:09

VST vadas: protestuotojams įsiveržus į Rūdninkų poligoną buvo padegtos padangos, sužaloti du pareigūnai

atnaujinta 18.27
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2021.07.27 12:09

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį teigė, kad atsižvelgiant į Rūdnininkų poligono specifiką ir ten taikomas apsaugos priemones, neaišku, ką gynė pirmadienį kelią į jį blokavę ir prieš migrantų apgyvendinimą protestavę asmenys. Ji taip pat pranešė, kad dėl šio įvykio kreipėsi į teisėsaugos bei žvalgybos institucijas.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį kalbėjo, kad neteisėtų migrantų skaičius Lietuvoje auga labai sparčiai ir jau netrukus gali siekti 3 tūkst. Dauguma migrantų, kaip sakė ministrė, yra apgyvendinti pasienio užkardose, o tai kelia iššūkius pareigūnams vykdant savo funkcijas.

A. Bilotaitė taip pat kalbėjo apie pirmadienio pavakarės įvykius Rūdninkuose. Ji dar pirmadienio vidurdienį pranešė, kad Rūdninkų poligone ketinama įrengti palapinių miestelį ir ten apgyvendinti dalį neteisėtai sieną kirtusių migrantų. Tačiau prieš tai protestavę asmenys užblokavo kelią, o juos policijos pareigūnai turėjo patraukti jėga.

„Tai, kas įvyko Rūdninkuose, buvo akivaizdi piktybinė provokacija. Kyla klausimas, ką žmonės gynė. Rūdninkų poligonas yra Viešojo saugumo tarnybos pratybų vieta, kuri yra sukarinta, tai yra specialios paskirties objektas, kuriame yra užtikrinta tam tikra apsauga, yra tvora, yra kameros ir šita teritorija yra nutolosi nuo gyvenamųjų vietovių.

Tikrai kyla klausimas, ką žmonės vakar (pirmadienį – LRT.lt) gynė“, – sakė ministrė.

Bilotaitė: tai, kas įvyko Rūdninkuose, buvo akivaizdi piktybinė provokacija

Kalbėdama apie pirmadienio įvykius A. Bilotaitė tvirtino, kad priešingai, nei bandoma tikinti, tai nebuvo taiki protesto akcija. Anot jos, asmenys, kurie dalyvavo protesto akcijoje, įsiveržė į poligono teritoriją, puolė pareigūnus, padegė padangas.

„Suprantama, kad tai yra nusikalstama veika. Tokiame sukarintame objekte, kuris turi specialų statusą, tokie veiksmai yra netoleruotini. Todėl kreipiausi tiek į Policijos departamentą, tiek į Generalinę prokuratūrą, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas įvertinant visą šitą situaciją ir būtų pritaikyta atitinkama atsakomybė“, – antradienį informavo A. Bilotaitė.

Ministrė taip pat pažymėjo šią situaciją vertinanti kaip provokaciją ir atvirą antivalstybinę veiklą: „Todėl taip pat kreipiausi į Valstybės saugumo departamentą tam, kad būtų įvertinta šita situacija ir pateikta informacija. Šie veiksmai yra gerai organizuoti.

Kaip žinia, proteste dalyvaujančių žmonių tarpe didžioji dalis buvo ne vietos gyventojų, tai buvo ne bendruomenės atstovai, o žmonės iš kitur. Tai gerai suorganizuota, gerai suplanuota akcija prieš valstybę“, – pabrėžė ministrė.

A. Bilotaitė sakė neabejojanti, kad teisėsaugos institucijos pateiks detalią informaciją apie provokaciją organizavusių asmenų tapatybes ar priklausymą tam tikroms organizacijoms. Ji teigė, kad yra akivaizdu, jog pirmadienio įvykiuose yra nusikalstamos veikos požymių, todėl prie to prisidėję asmenys turi atsakyti pagal galiojančius įstatymus.

„Norėčiau padėkoti mūsų pareigūnams už jų profesionalų darbą, nes jie savo darbą atliko gerai, atliko savo funkcijas ir užtikrino, kad Lietuvoje būtų laikomasi teisės aktų“, – paklausta apie pareigūnų darbą sakė A. Bilotaitė.

Padegtos padangos, sužaloti du pareigūnai

Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadas Ričardas Pocius komentavo, kad VST poligonas Rūdninkuose, kuriame numatyta apgyvendinti migrantus, yra valstybės karinė teritorija su atskiru ginkluotu apsaugos režimu.

„Tai yra sukarinta valstybės teritorija. Vakar vakare turėjome rimtą incidentą, buvo įsiveržta į mūsų karinę teritoriją, padegtos padangos. Tikslai du: arba padegti stovyklą pabėgėliams ruošiamą, arba nukreipti mūsų apsaugos pajėgų dėmesį į galbūt būsimą gaisrą.

Buvo pasikėsinta į mūsų sargybą, du pareigūnai sužaloti. Buvo iškviestos specialiosios VST pajėgos, kurie atblokavo įvažiavimą ir išvažiavimą, užgesino gaisrą ir įvedė tvarką. Mūsų poligono darbuotojai ir tarnaujantys pareigūnai negalėjo nei įvažiuoti, nei išvažiuoti iki 5 val. ryto. Išsivažinėjome 5 val. 30 min. iš poligono ir pasikeitė pamainos“, – kalbėjo R. Pocius.

Jis teigė, kad į poligono teritoriją buvo įsiveržta pirmadienį apie 21 val. 30 min – 22 val. Anot R. Pociaus, akivaizdu, kad tam buvo ruoštasi, nes „sunkvežimio padangų tiesiog su žiebtuvėliu nepadegsi“. Kaip teigė VST vadas, buvo praeita ne pro įėjimo-išėjimo punktą, o iš kitos pusės, kur buvo silpnesnė tvora.

„Iš tos pusės įeita ir padangos padegtos. Sureagavus mūsų apsaugai, įvyko fizinis kontaktas, priešinosi įsiveržėliai, nepakluso teisėtiems pareigūnų reikalavimams, buvo panaudotos ašarinės dujos. Mūsų pareigūnai yra ginkluoti, bet jėga turi būti adekvati, tad taip, buvo susikibta, buvo imtynės, teko panaudoti ašarines dujas“, – komentavo VST vadas.

Į poligono teritoriją įsiveržę asmenys yra sulaikyti, perduoti policijai, šiuo metu atliekamas tyrimas. Pareigūnai, anot R. Pociaus, sužaloti nesunkiai. Kiek tiksliai asmenų įsiveržė į teritoriją jis pasakyti negalėjo, nes buvo veržiamasi per kelias skirtingas vietas.

Generalinio policijos komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas sakė, kad policija kiek po 17 val. gavo pranešimą, kad įvažiuojant į Rūdninkų poligoną yra užblokuotas kelias ir poligoną aptarnaujantis transportas negali patekti į vidų.

„Reaguodami išsiuntėme ekipažą ir atvykęs ekipažas pastebėjo nemažą minią žmonių, pakankamai agresyviai nusiteikusių, kurie buvo užblokavę važiuojamąją kelio dalį, užblokavę transporto judėjimą. Po pirminių policijos pareigūnų raginimų nutraukti neteisėtus veiksmus ir leisti transportui judėti, minia nereagavo.

Tuomet nedelsiant mobilizavome didesnes policijos pajėgas, sutelkėme jas būtent Rūdninkų poligonų prieigose ir įvykdėme operaciją, kurios metu tiesiog nustūmėme nuo kelio protestuojančius, keletas jų buvo sulaikyti, nes aktyviau priešinosi ir nevykdė teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų. Operacija praėjo sėkmingai“, – teigė generalinio komisaro pavaduotojas.

Anot A. Paulausko, sulaikytiems asmenims buvo surašyti administracinių nusižengimų protokolai ir vėliau jie buvo paleisti. Generalinio komisaro pavaduotojas neatskleidė, kiek sulaikytų asmenų buvo vietiniai gyventojai, o kiek jų buvo atvykę iš kitur, tačiau sakė, kad kai kurie buvo net ir iš Žemaitijos.

„Pareigūnų panaudota jėga ir priemonės buvo visiškai adekvačios susidariusiai situacijai ir esamam pavojui. Bet kuriuo atveju, mes visada analizuojame tokias operacijas, įvertiname ir mūsų galbūt padarytas taktines klaidas ir ateities operacijose siekiame jas ištaisyti, veikti kiek įmanoma humaniškiau, darant kuo mažesnę žalą net ir tiems asmenims, kurie daro nusikalstamas veikas“, – sakė A. Paulauskas.

Jo teigimu, galima aiškiai pasakyti, kad tai, kas įvyko pirmadienį, turi visus gerai suplanuotos akcijos požymius ir tai tikrai nėra tik nedidelis vietinės bendruomenės protestas dėl migrantų.

Premjerės patarėjas Kęstutis Lančinskas antradienį komentavo, kad kiekvienoje demokratinėje valstybėje piliečiai turi teisę išsakyti savo nuomonę, tačiau tai galima daryti tik taikiai, nepažeidžiant kitų žmonių teisių ir ramybės, laikantis įstatymų.

„Tai, kas vakar buvo Rūdninkų miestelyje, niekaip nepavadinsi taikia akcija ar noru išreikšti savo nuomonę. Todėl, mūsų vertinimu, tarnybos adekvačiai reagavo į susidariusią situaciją, priėmė tinkamus sprendimus, dėl to mes esame jiems labai dėkingi. Jeigu matėte pareigūnų veiksmus, tai jėgos buvo naudojama minimaliai, pareigūnai viską padarė profesionaliai.

Tai, kad dalis tos minios vėliau sugrįžo ir ėmėsi prievartos veiksmų rodo, kad tai nebuvo vietos gyventojų akcija, tai buvo suplanuotas renginys su tikslu pasipriešinti pareigūnams“, – tvirtino premjerės patarėjas.

„Norėtųsi, kad greičiau spręstųsi problema“

Po pirmadienį migrantų sukelto incidento Alytaus rajone, Verebiejų stovykloje, pasieniečiai pradėjo ikiteisminį tyrimą. Apklausiama 16 migrantų, kurie gali būti prisidėję keliant neramumus, atsisakant valgyti ar neleidžiant kitiems.

Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pranskevičius sako – migrantai nori laisvės.

„Jie nori greičiau sprendimo, koks bus tas likimas. Vieni jau nori namo dabar, yra sutikimų. Aišku, norėtųsi, kad greičiau spręstųsi ta problema. Visi nori žinoti, kiek jie čia bus, kur juos perveš“, – LRT TELEVIZIJAI sako V. Pranskevičius.

Verebiejų kaime esančioje mokykloje apgyvendinti iš Baltarusijos neteisėtai patekę migrantai pirmadienį protestavo reikšdami nepasitenkinimą savo padėtimi.

VSAT Varėnos pasienio rinktinėje dėl šio įvykio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 283 str. 1 d. „Riaušės“.

Pasieniečiai apklausoms iš Verebiejų išsivežė 16 migrantų, kurie galimai gali būti prisidėję sukėlus incidentą. Tai yra Afrikos šalių piliečiai bei vienas irakietis. Antradienį vidudienį tebesitęsė užsieniečių apklausos.

VSAT duomenimis, mokykloje Verebiejų kaime yra apgyvendinti 167 migrantai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.