Lietuvoje

2021.06.23 17:05

Profesorius Landsbergis apie Birželio sukilimą: kad tik mums neužtaisytų naujos išdegintos žemės

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.06.23 17:05

Trečiadienį Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo minimos 80-osios Birželio sukilimo metinės. Kaip sakė profesorius Vytautas Landsbergis, kelias link nepriklausomybės buvo ilgas, o šiandien minime jo pradžią.

Nacių Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą, sukilėliai kitą rytą per Kauno radiją paskelbė apie nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą ir Lietuvos Laikinosios Vyriausybės sudarymą.

Minėjimo metu buvo iškilmingai pakeltos Trispalvės ir istorinė Lietuvos vėliava, giedotas himnas. Prieš tai sutikta baikerių kolona, pagerbusi Birželio sukilimo metines. Minėjimo metu skambėjo dainos, kai kurie žmonės buvo atsinešę Trispalves.

„9 val. 28 minutės. Kauno radijas atnaujina nutrūkusią transliaciją. (...) Paskelbiamas atsišaukimas, deklaruojantis laisvės bei nepriklausomybės atkūrimą Lietuvoje“, – minėjime prisimintas per Kauno radiją birželio 23 dieną nuskambėjęs nepriklausomybės atkūrimo paskelbimas.

Sugiedojus Tautišką giesmę, į aikštę buvo įnešta simbolinė sukilimo ugnis.

Landsbergis: pavergėjai jau buvo įsakę šlovinti nelaisvę

Profesorius Vytautas Landsbergis pažymėjo, kad „minime istorinį įvykį ir esame istorinėje vietoje“, kadangi kelias link nepriklausomybės buvo ilgas, o šiandien minime jo pradžią.

„Pasauliui siuntėme žinią, kad Lietuva yra. Aš čia, gyva, sako mūsų tėvynė. Sukilėliai stengėsi paskleisti bent žinią, kad Lietuva yra gyva“, – sakė V. Landsbergis.

Profesoriaus teigimu, sukilėlių tikslas buvo skaidrus ir paprastas – kad ir ką bebūtų kalbėję sukilimo projektuotojai, paprastų sukilėlių širdyse švietė siekis, už kurį verta ir galvą padėti, – laisva tėvynė, akcentavo V. Landsbergis.

„O pavergėjai jau buvo įsakę šlovinti nelaisvę“, – kalbėjo jis.

„Išdeginta žemė ir sovietinė Lietuva be lietuvių, be geros valios ir kažkuo tikinčių žmonių. Šiai perspektyvai reikėjo užkirsti kelią ir birželį, ir kovą.

Kad tik mums neužtaisytų naujos išdegintos žemės per Astravą. Dėl to dar turėsime čia rinktis. Galvokime, mūsų darbas dar nebaigtas“, – ragindamas pridūrė profesorius V. Landsbergis.

Minėjime – LGBT šetonu vadinęs kunigas

Sukilimo minėjime dalyvavo ir pranciškonas brolis Paulius, anksčiau mišiose, skirtose gimnazistams, plūdęsis prieš LGBT bendruomenę, ją vadinęs susimokiusiu šėtonu ir iškrypėliais.

Šį kartą sukilimo minėjime jis sakė, kad „sukilome prieš gražiausią Dievo dovaną – šeimą“.

Anot jo, sukilime dalyvavo drąsūs Lietuvos vaikinai, merginos, vyrai ir moterys, įkvėpti Dievo meilės.

Kunigas kalbėjo apie okupantų propagandą karo metais ir dėkojo, kad Dievas leido nors trumpam įkvėpti gryno laisvės oro.

„Viešpatie, dėkojame už visus žuvusius, kentėjusius ir šiandien tebekovojančius už Lietuvos laisvę. Suteik Dangaus karalystę visiems, kovojantiems už Lietuvos laisvę“, – sakė brolis Paulius.

Turime priešintis šmeižtui

Pasak Seimo nario Pauliaus Saudargo, ir dabar priešas toliau pila savo melą ir šmeižtą: „Grobuonies klasta žino, kad neužtenka užimti teritorijos – svarbu užimti žmonių protus“, – pažymėjo politikas.

Jo teigimu, ir šiandien yra aktualu priešintis melui bei šmeižtui, todėl turime žinoti, kas yra mūsų didvyriai, kas yra balta, o kas – juoda.

„Pirmiausiai turime gerbti patys save, turime pasakyti, kad nesame vergų tauta, kad nesame kolaborantų tauta – esame kovotojų valstybė. (...) Prisiminkime, gerbkime ir švęskime“, – sakė P. Saudargas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.