Lietuvoje

2021.06.20 21:43

Vis daugiau pabėgėlių gyvenimą kuria Lietuvoje, tačiau integracijai tebetrukdo neigiamos nuostatos

Ieva Žigaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.20 21:43

Lietuvoje daugėja prašančiųjų prieglobsčio – per pirmą šių metų pusmetį kreipėsi 528 žmonės. Tiek prašymų įprastai sulaukiama per metus. Vilniuje minimos Tarptautinės pabėgėlių dienos renginyje pabrėžia, kad būtina kurti ryšius tarp Lietuvoje besikuriančių pabėgėlių ir vietos bendruomenės – tai gali padėti jiems sėkmingiau integruotis.

Iš Sirijos kilęs Abdulrazakas Lietuvoje gyvena jau daugiau nei trejus metai. Per šį laiką vyras išmoko lietuviškai, įsidarbino sukirpėju tekstilės fabrike, dabar – vertėju „Carite“.

Lietuvoje – ir jo šeima, žmona bei vaikai. Visi kartu bėgo iš Sirijos, kai ten pavojus ėmė grėsti gyvybei, pirmiausia į Libaną, tada Turkiją ir galiausiai į Lietuvą.

„Nebuvo nė kada galvoti. Žinot, pas mus karo metas, žmonės miršta be priežasties. Matau, kad pas mus baisus gyvenimas, nesaugus gyvenimas, pradėjau galvoti apie mūsų vaikų ateitį“, – LRT TELEVIZIJAI pasakojo Abdulzarakas.

Žinios. Seimo opozicija reikalauja skirti daugiau pinigų mokytojų pensininkų išeitinėms kompensacijoms

Panaši ir tadžiko Jusufo Muhamadzodos istorija. Tiesa, gimtojoje šalyje vyras buvo žmogaus teisių organizacijos vadovas, pats dirbo padėdamas pabėgėliams ir niekada negalvojo, kad ši dalia teks jam pačiam.

„Mano išsilavinimas – istorijos mokytojas. Žinau Lietuvos istoriją, žinau, kad šalis buvo Sovietų Sąjungoje. Kai kurie žmonės kalba rusiškai, todėl mano šeimos nariams buvo lengviau adaptuotis. Mano žmona ir dukra nekalbėjo angliškai, taigi pamaniau, kad Lietuvoje būtų lengviau“, – sako Jusufas.

Lietuvių požiūris į pabėgėlius, pasak Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros atstovės Renatos Kuleš, pamažu keičiasi, tačiau neseniai atlikto tyrimo duomenimis, vis dar išlieka vienu iš veiksnių, apsunkinančių integraciją.

„Tai yra trys sritys – viena iš jų būstas, kad pabėgėliams yra sunkumų dėl būsto, kita yra įdarbinimas, taip pat apie tai kalbama, kad nėra taip lengva rasti darbą, iš kurio būtų galima išlaikyti savo šeimą, ir taip pat visuomenės nuostatos. Vis dar reikalauja daugiau dėmesio ir supratimo“, – sako R. Kuleš.

Lietuvoje gyvenimą kuriantys pabėgėliai, atvykę iš daugiau nei dešimties šalių, šiandien su vietos bendruomene, savanoriais ir migracijos srityje dirbančiomis organizacijomis susitiko Tarptautinės pabėgėlių dienos renginyje Vilniuje.

Pasak renginio organizatorės Aistės Ulubey, labiau už materialinę pagalbą pabėgėliams reikia glaudesnių ryšių su lietuviais ir vietinėmis bendruomenėmis.

„Pirmiausia tai galėtų daugiau savanorių prisijungti, pilietinės organizacijos, ir ypatingai šiandienos kontekste, kai daug įtampos ir nerimo, tai tiesiog man atrodo, reikėtų daugiau susitelkimo ir ramaus veikimo kartu“, – sako ji.

Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros tyrimo duomenimis, šiuo metu šalyje gyvenantys pabėgėliai savo ateitį sieja su Lietuva.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.