Lietuvoje

2021.06.14 10:20

Vyriausybė švelnina karantiną – keičiasi taisyklės keliaujantiems, vaikai nuo ketvirtadienio grįš į mokyklas

atnaujinta 10.56
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.06.14 10:20

Vyriausybė dar kartą peržiūrėjo galiojančius karantino ribojimus ir kai kurias sąlygas sušvelnino. Pradėdama Vyriausybės posėdį premjerė Ingrida Šimonytė sakė besitikinti, kad pirmadienį karantino nutarimas keistas paskutinį kartą.

„Situacija gerėja, bet karantino dar kol kas atsisakyti negalime. Tačiau matome tų neišvengiamų keitimų, kuriuos turime padaryti. Visų pirma, be abejo, startavęs skaitmeninis Europos Sąjungos (ES) COVID-19 pažymėjimas, įvedame jį į gyvenimą ir mūsų kasdienybę“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė.

Tiesa, po Vyriausybės posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje ji teigė, kad jei sergamumo COVID-19 situacija gerės, karantinas ne tik nebus pratęstas, bet gali būti nutrauktas ir nelaukiant birželio pabaigos. Apie tai, kad karantinas liepą gali būti netęsiamas jau anksčiau kalbėjo ir ministras Arūnas Dulkys, ir premjerė.

Tiesa, jie teigė, kad net karantino režimas ir bus atšauktas, šalyje vis dar liks galioti ekstremali situacija.

Pasak viceministrės, į karantino nutarimą įtraukiama, kad į Lietuvą atvykę asmenys galėtų naudotis ES sertifikatu ir jis būtų pripažįstamas. Taip pat, anot viceministrės, kai kuriose valstybėse nesutariama dėl to, kada laikyti žmogų pilnai vakcinuotu.

Pirmadienį priimtame karantino nutarime numatoma, kad Lietuvoje žmogus įgavusiu COVID-19 imunitetą laikomas tuomet, kai praeina dvi savaitės po antros vakcinos dozės, jei naudojama vakcinas kuri turi dvi dozes. Jei naudojama vakcina, kuriai reikalinga viena dozė, taip pat turi praeiti dvi savaitės.

„Kitas labai svarbus dalykas, kurį įvedame į nutarimą, tai persirgusių žmonių vakcinavimas tik viena vakcinos doze. Visi moksliniai tyrimai patvirtina, kad persirgusiems žmonėms tikrai pakanka vienos vakcinos dozės ir jų nereikia vakcinuoti dviem dozėmis.

Būtent dėl to ir numatome, kad žmonėms, kurie yra persirgę ir paskiepyti viena vakcinos doze, būtų lengvesnės atvykimo sąlygos, vėliau – ir galimybės naudotis visais kitais palengvinimais“, – sakė viceministrė.

Be to, pasak Ž. Simonaitytės, svarbu tai, kad pagal ES sertifikato taisykles, žmonės, kurie yra persirgę ir gavę vieną vakcinos dozę, laisvai galės keliauti tiek po ES, tiek po Europos ekonominę erdvę.

Numatoma ir tai, kad visiems asmenims iki 16 metų, taip pat ir atvykstantiems iš trečiųjų šalių, nebereikės specialaus ministro leidimo atvykimui, kurio reikėjo iki šiol.

Taip pat nebebus numatoma, kad visų šalių gyventojams atvykstant į Lietuvą bus reikalingas testas, o jis taps reikalingas atvykstantiems iš valstybių, kurios įtrauktos į paveiktų šalių sąrašą. Šis sąrašas peržiūrimas kiekvieną penktadienį.

„Dar vienas suvienodinimas su ES skaitmeniniu pažymėjimu tai yra PGR ir antigenų testų galiojimai. Tiek atvykti, tiek ir šalyje naudoti PGR testai galios 72 valandas, o antigenų testai galios 48 valandas“, – dėstė viceministrė.

Pokyčiai ir švietime

Vyriausybė taip pat pritarė pokyčiams neformaliame vaikų švietime, vyksiančiame vasarą. Numatyta, kad jei vaikų vasaros stovykla yra organizuojama grupei iki 30 vaikų, papildomi reikalavimai nebus taikomi. Tačiau jei stovyklų organizatoriai pasirinks didesnes grupes, jose dalyvaujantys vaikai ir jų tėvai turės testuotis.

Testavimas bus privalomas patiems vaikų stovyklų organizatoriams, nepriklausomai nuo to, ar jie yra persirgę, ar ne.

Ž. Simonaitytė taip pat teigė, kad siūloma suvienodinti reikalavimus visose ugdymo pakopose ir numatyti, kad jei yra ugdoma iki 10 mokinių, reikalavimai plotui nėra taikomi. Jei užsiėmimuose dalyvauja daugiau nei 10 asmenų, jiems turėtų būti garantuojamas 10 kv. m. plotas.

Vyriausybė taip pat pritarė, kad visose šalies savivaldybėse, išskyrus Uteną, Švenčionis, Visaginą, Ukmergę ir Molėtus, nuo ketvirtadienio visi mokiniai grįžta mokytis kontaktiniu būdu. Nors kai kuriems mokiniams mokslo metai jau baigėsi, tačiau rengiamos įvairios ekskursijos, kitos veiklos mokykloje. Ekskursijos yra ugdymo proceso dalis, tad ir į ekskursijas vaikai galės vykti nesitestuodami.

Atsižvelgiant į gerėjančią epidemiologinę situaciją Lietuvoje, nesitestuodami užbaigti mokslo metus mokyklose galės beveik visų šalies savivaldybių pradinukai ir 5–11 klasių mokiniai.

„Nors kai kuriems mokiniams pamokos jau baigėsi, tačiau rengiamos įvairios ekskursijos, edukacijos, kitos veiklos mokyklose ir už jų ribų. Tai irgi yra ugdymo proceso dalis, tad ir į ekskursijas, edukacijas vaikai galės vykti nesitestuodami. Mieli mokytojai, mokyklų vadovai, išnaudokime tas likusias mokslo metų dienas taip, kad vaikai galėtų susitikti, pabendrauti, pasidžiaugti“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Visi pakeitimai įsigalioja birželio 17 dieną.

Kilo klausimų dėl Joninių

Kultūros ministras Simonas Kairys Vyriausybės posėdyje sakė sulaukiantis klausimų dėl Joninių šventimo. Anot jo, pagal dabartinius reikalavimus, galimi tik renginiai gryname ore, o renginiuose visos dalyvių vietos yra sėdimos.

„Turiu ir iš Kernavės, ir iš Jonavos kreipimųsi, bet nežinau, ar verta gilinti šitą diskusiją, ar verta palikti taip, kaip yra“, – sakė S. Kairys.

Premjerė I. Šimonytė atsakydama ministrui teigė, kad tokį klausimą reikėjo aptarti iki nutarimo teikimo, todėl klausimą reikėtų atidėti ir aptarti atskirai: „Panašiai, galbūt, galimi tokie sprendimai, kaip turime dėl krepšinio atrankinių ir tiesiog kažkokia konkrečia nuostata numatyti, kad su renginių organizatoriais yra suderinamos konkrečios schemos ir tada tos schemos gali būti taikomos konkrečioje vietoje, jei bendras reglamentavimas netinka.

Bet dabar iš klausos, galbūt, nutarimo siūlau nekeisti, bet apsvarstyti mažą techninį pakeitimą ir tada trečiadienį galėtume nutarimą papildyti. Tai nėra problema.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.