Lietuvoje

2021.05.24 06:30

LRT trumpai. Pradeda veikti galimybių pasas – kas ir kaip galės juo naudotis?

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.24 06:30

Pirmadienį Lietuvoje pradeda veikti galimybių pasas. Portalas LRT.lt primena, kas ir kokiomis sąlygomis galės naudotis šia priemone.

Kas galės gauti galimybių pasą?

Kaip numatoma Vyriausybės priimtame nutarime, norintieji gauti galimybių pasą turės atitikti vieną iš keleto numatytų sąlygų.

Naudotis šia priemone galės žmonės, kurie yra persirgę COVID-19 ir jei nuo persirgimo yra praėję ne daugiau nei 180 dienų.

Galimybių pasas taip pat bus suteikiamas tiems, kurie yra pasiskiepiję nuo COVID-19 bet kuria Europos Sąjungos patvirtinta vakcina. Tiesa, skirtingos vakcinos reiškia skirtingus laikotarpius po skiepo, kuomet galima naudotis galimybių pasu.

Numatoma, kad skiepą gavusiems žmonėms galimybių pasas galės būti suteikiamas:

– praėjus vienai savaitei po „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcinų antrosios dozės;

– praėjus 4 savaitėms po „Johnson&Johnson“ vakcinos suleidimo;

– praėjus 4 savaitėms po pirmos „Vaxzevria“ (buvusi „AstraZeneca“) vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip praėjus 12 savaičių.

Galimybių pasu taip pat galės naudotis žmonės, kurie yra pasidarę COVID-19 testą ir gavo neigiamą rezultatą. Svarbu žinoti, kad neigiamas testas galimybių pasui tinkamas bus tik 24 valandas nuo mėginio paėmimo momento.

Kaip gauti galimybių pasą?

Galimybių pasą galima gauti, apsilankius internetinėje svetainėje www.gpasas.lt. Joje patvirtinus savo tapatybę, bus suteikiamas QR kodas. Šį kodą galima nuskenuoti į mobilų telefoną arba atsispausdinti. Savo statusą svetainėje www.gpasas.lt reikės atnaujinti kas 7 dienas.

Asmenys, kurie tikrins, ar žmogus turi galimybių pasą, mobiliuoju įrenginiu nuskenuos QR kodą. Įrenginio ekrane pasirodžiusi žalia spalva reikš, kad turite galimybių pasą, raudona – kad jo neturite.

QR kodą tikrinantys žmonės galės paprašyti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento.

Kokias galimybes suteiks galimybių pasas?

Viešasis maitinimas. Iki 22 val. galima lankytis kavinių, barų, restoranų uždarose erdvėse. Negalima veikti naktiniams klubams, kitoms pasilinksminimo vietoms, lošimo namams, lošimo automatų salonams, lažybų ir totalizatorių punktams.

Sportas. Sporto klubuose, turint galimybių pasą, neribojamas asmenų skaičius ir netaikomas minimalaus ploto vienam asmeniui reikalavimas.

Neribojamas asmenų, kuriems teikiamos pirties paslaugos, skaičius. Teikiant baseinų paslaugas maksimalaus asmenų skaičiaus ir paslaugos teikimo ploto vienam asmeniui reikalavimai netaikomi.

Asmeninės šventės. Asmeninėse šventėse uždarose erdvėse gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų. Asmenų skaičius neribojamas, jei šventė organizuojama išnuomotose patalpose.

Renginiai. Su galimybių pasu galimas žiūrovų skaičius renginiuose, organizuojamuose atvirose erdvėse, didinamas iki 2 tūkst.

Švietimas. Leidžiami neformaliojo suaugusiųjų švietimo užsiėmimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt