Lietuvoje

2021.03.05 14:35

Grybauskaitė negaili kritikos valdžiai dėl komunikacijos stokos ir vakcinavimo eigos: gaila, bet procesas chaotiškas

atnaujinta 14.47
LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.03.05 14:35

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį buvo paskiepyta Santaros klinikose pirmąja koronaviruso vakcinos doze, tačiau pačiam vakcinavimo procesui, kuris vyksta Lietuvoje, kritikos negaili.

D. Grybauskaitės teigimu, Lietuvoje tai vyksta gana chaotiškai, valdžios komunikacijos spragos verčia visuomenę abejoti dėl vakcinavimo naudos, o dalis procesų – paleisti nevaldomai.

Grybauskaitė skiepijimo procesą šalyje vadina chaotišku: jeigu tai tęsis per masinę vakcinaciją – turėsime problemų

„Komunikacija viešojoje erdvėje, bent nacionaliniu lygmeniu, iš valdžios pusės praktiškai neegzistuoja, todėl atsiranda daug nišų ir galimybių visiems kitiems dalyvauti įvairia forma diskusijoje. Diskusijos gerai, bet to supratimo, kad komunikacija turi būti nacionaliniu lygmeniu, turi būti vaizdinė, žodinė, aiškinamoji, to tikrai nematau. Tai labai gaila, tai atspindi patį vakcinavimo procesą, kuris yra gana chaotiškas“, – sakė ji.

Po skiepo pajuto vienintelį ir patį dažniausią šalutinį poveikį

Skiepo ketvirtadienį sulaukusi D. Grybauskaitė penktadienį teigė, jog jaučiasi gerai, jokių šalutinių pojūčių nejaučianti, tiesa, išvakarėse pasireiškė tokioms procedūroms būdingas maudimas dūrio vietoje.

„Kai kalbame, jaučiuosi gerai. Vakar jaučiau maudimą dūrio vietoje, bet labai greitai tai praėjo. Šiuo metu jaučiuosi labai gerai“, – sako kadenciją baigusi šalies vadovė.

„Aš labai domėjausi vakcinomis ir iš tarptautinės žiniasklaidos, nes apie pačias vakcinas Lietuvoje yra nepakankamai informacijos ir komunikacijos. Domėjausi labai. Manau, kad visos vakcinos yra saugios, jos, aišku, visos yra skirtingos, bet visos labai ženkliai apsaugo nuo sunkių formų ir mirtinų atvejų, todėl man buvo nesvarbu, bet toje įstaigoje, kur aš skiepijausi, buvo „Pfizer“ vakcina“, – sakė D. Grybauskaitė.

LRT.lt primena, kad nuo koronaviruso jau paskiepytas buvęs prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma ir profesorius Vytautas Landsbergis.

Grybauskaitė stebisi – vakcinacijos sąrašai sudaromi rankiniu būdu: procesas yra tiesiog paleistas nevaldomai

Prezidentė teigė pastebinti, kad visas skiepijimo procesas perkeltas ant šeimos gydytojų pečių, taip pat didelis krūvis tenka mažoms regioninėms ligoninėms ar kitoms gydymo įstaigoms.

Buvusi šalies vadovė teigė, kad iki šiol nėra aišku, kodėl vieni šalies regionai jau skiepija 65 metų sulaukusius senjorus, o kituose dar nebaigtas ir 80-mečių skiepijimas.

„Vakcinavimo tempas pradėjo skirtis. Vienose [savivaldybėse] kviečiami jau 65 metų žmonės, kitose 70-ies, o trečiose dar nesibaigė ir 80-mečių vakcinavimas. Taip, numetus tik ant šeimos gydytojų, matome, kad tas procesas priklauso nuo atskiros ligoninės ir savivaldybės administracinių gebėjimų“, – sakė buvusi šalies vadovė. Ji pabrėžė, kad, prasidėjus masiniam vakcinacijos etapui, Lietuva gali susidurti su didelėmis organizacinėmis problemomis.

D. Grybauskaitė nustebo sužinojusi, kad registracija skiepyti vis dar vyksta rankiniu būdu. Buvusi prezidentė net retoriškai pokalbyje klausia, o kaip bus su procesais, kai Lietuva pradės masinį vakcinavimą?

„Rankiniu būdu? Masinė vakcinacija rankiniu būdu? Aš neįsivaizduoju. Tai kiek galima laukti ir nesitvarkyti, ir kažkokių atsitiktinių skaičių laukti, kad bus viskas gerai. Matome ir dabar, kad tarp gautų vakcinų kiekių ir panaudotų yra didelis skirtumas. Procesas yra tiesiog paleistas nevaldomai“, – kritikos ir nuostabos dėl tam tikrų vakcinacijos procesų negaili buvusi prezidentė.

Prezidentė kritiškai vertina šalies valdžios pasiteisinimus dėl to, kad vakcinų atgabenimo į Lietuvą procesas ne itin sklandus. D. Grybauskaitė pabrėžia, kad sklandžiam procesui turėjo būti pasirengta iš anksto ir spendimų priėmėjai privalo žinoti, kaip situacija klostysis pradėjus masinę visuomenės vakcinaciją.

„Nelaikau tai jokiu būdu pasiteisinimu. Matome labai konkrečius skaičius, skirtumas tarp gautų ir panaudotų vakcinų yra pernelyg didelis. Didėjant vakcinų kiekiams jis bus dar didesnis, todėl jokių pasiteisinimų čia būti negali. Ir rankinių sąrašų sudarymų taip pat būti neturėjo. Turėjome pasiruošti internetinę programą, kad viskas vyktų greitai ir objektyviai, o dabar turime chaosą, kuris gali virsti labai sudėtingomis problemomis jau po mėnesio“, – sakė D. Grybauskaitė. Ji kritikavo valdžios pasiteisinimus dėl ne visada operatyviai gaunamų vakcinų.

LRT.lt primena, kad, penktadienio duomenimis, pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze praėjusią parą paskiepyti 9 405 žmonės, antrąja doze – 4 333 asmenys.

Iš viso šalyje pirmąja doze paskiepyta 200 063 žmonės, abiem dozėmis – 80 502 asmenys.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5