Lietuvoje

2021.02.24 14:35

Mokyklų atstovas Žvirdauskas: kai kuriose įstaigose atsisako skiepytis net iki 20 proc. mokytojų, o ką mums, direktoriams, daryti?

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.02.24 14:35

Mokytojų bendruomenėje verdant aistroms dėl skiepijimo nuo COVID-19, daugėja atsisakančiųjų vakcinavimo. Taip sakė Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija renka duomenis, kiek mokyklų darbuotojų atsisakė skiepo, tačiau skaičių kol kas neskelbia. O mokyklų vadovai klausia, ką reikės daryti jiems, kai išmuš vaikų grįžimo į mokyklas valanda, o dalis mokytojų bus nepasiskiepiję?

Trečiadienio duomenimis, kuriuos pateikė Sveikatos apsaugos ministerija, vieną kartą paskiepytų švietimo darbuotojų yra 29,7 tūkst., du kartus – 3,8 tūkst. Iš viso daugiausia aistrų sukėlusia „AstraZeneca“ vakcina Lietuvoje yra paskiepyta 18,9 tūkst. gyventojų, į šį skaičių įskaičiuoti ir pedagogai bei kiti mokyklų darbuotojai.

„Taip jau sutapo, kad mokytojai yra vieni pirmųjų prioritetinių skiepijimo grupių, kuri yra nemaža“, – sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius per Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdį.

Jam žinoma, kad yra atvejų, kai pedagogai nenori skiepytis. Pasak J. Lukošiaus, ministerija praėjusią savaitę pradėjo rinkti apibendrintą informaciją apie atsisakančius testuotis ir skiepytis mokytojus. Jis pabrėžė, kad tai apibendrinti duomenys.

J. Lukošius sakė, kad kol kas šie skaičiai nėra tikslūs, tad jų nepaskelbė.

ŠMSM patikslino, kad mokykloms pateikta apklausa, kurioje yra ir klausimai apie vakcinavimą bei testavimą.

„Apklausa tik prasidėjo, tad duomenų dar neturime. Kai tik turėsime ir būsime tikri dėl duomenų teisingumo, galėsime informuoti“, – LRT.lt sakė ŠMSM atstovas Dainoras Lukas. Jis pabrėžė, kad nerenkami jokie asmeniniai duomenys, neprašoma pavardžių.

„Jei norime sėkmingai grįžti į kontaktinį ar bent mišrų ugdymo procesą, vakcinacija yra vienas svarbiausių dalykų. Raginame mokyklų administracijas šviesti mokytojus nebijoti skiepo nuo COVID-19“, – sakė J. Lukošius.

Šiuo metu pedagogams rekomenduojama arba pasiskiepyti nuo COVID-19, arba reguliariai testuotis. Sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė sakė, kad ir vakcinuotis, ir testuotis atsisako mažai mokytojų.

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos vadovas D. Žvirdauskas per Švietimo ir mokslo komiteto posėdį prašė patarti, ką daryti mokyklų vadovams, kai pedagogai atsisako testuotis ir skiepytis, o ruošiamasi mokinių grįžimui į mokyklas.

„Iš pradžių žmonių, nenorinčių vakcinuotis, buvo labai nesidelis procentas, o nenorinčiųjų ir vakcinuotis, ir testuotis, galima sakyti, išvis nebuvo“, – sakė D. Žvirdauskas.

Bet, anot jo, po viešojoje erdvėje nuskambėjusių patarimų padėtis pasikeitė.

„Jei žmonės neprivalo nei skiepytis, nei testuotis, patarkite mums, kaip organizuoti mokymo procesą? Nebūsiu didelis melagis, tas procentas atsisakančiųjų didėja. Anksčiau kalbėjome apie 1 ar 2 procentus įstaigoje, dabar atskirose įstaigose iki 20 procentų pedagogų gali atsisakyti. Kaip vadovui organizuoti kontaktinį procesą, kai grįš pradinukai, abiturientai?“, – kalbėjo D. Žvirdauskas.

Jis klausė, ar numatytos galimybės organizuoti prastovas mokyklų darbuotojams, ar nepasiskiepiję ir nesitestuojantys mokytojai galės vesti pamokas per nuotolį.

Sveikatos apsaugos viceministrė Ž. Simonaitytė sakė, kad klausimas dėl atsisakymo skiepytis kilo ir vakcinuojant medikus.

„Atsakymo ieškoti turbūt turi ieškoti Žmogaus teisių komitetas. Kur yra riba tarp žmogaus teisės atsisakyti skiepytis ir testuotis ir pareigos neužkrėsti kito žmogaus? Kur yra riba tarp žmogaus pareigos teikti paslaugą ir neužkrėsti asmens, kuriam ta paslauga teikiama. Tai ne Vyriausybės, ne konkrečios ministerijos kompetencijos klausimas. Tai ir Konstitucijos klausimas“, – kalbėjo viceministrė.

Ji sakė, kad, žiūrint iš epidemiologinės pusės, geriausia būtų ugdymą organizuoti mišriu būdu. Kontaktines pamokas vestų vakcinuoti ar besitestuojantys mokytojai, o kiti vestų pamokas per nuotolį.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00