Lietuvoje

2021.02.20 21:41

Specialistams nerimą kelia lošiantys nepilnamečiai – juos veikia bendraamžiai, noras rizikuoti

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.20 21:41

Pernai daugiau nei užpernai lošėjų išreiškė norą būti įtrauktais į Apribojusių savo galimybę lošti asmenų registrą. Per pandeminius metus daugiau lošimų persikėlė ir į internetą. Tokios tendencijos kelia nerimą specialistams, kurie spėja, kad gali daugėti ir lošiančių nepilnamečių. Problemą aštrina ir mokslinių tyrimų apie lošiantį jaunimą stoka.

Vilnietis Kostas nebelošia jau trejus metus. Vyras pasakoja, kai buvo moksleivis, mokykloje girdėjęs tik apie narkotikų ir alkoholio žalą. Kaip daugelis priklausomų nuo lošimų, vyras galvojo apie savižudybę.

„Kaip jaučiatės šiandien po 3 metų? Gyvas, jaučiuosi gyvas ir laisvas, išsilaisvinęs. Aišku, negaliu svajoti, kas bus po metų ar kelių, bet užtenka, kad jaučiuosi laimingas, mano tėvai laimingi, turiu darbą, draugę, katę“, – šypsosi vilnietis Kostas Liudvinavičius.

Kunigas Kęstutis Dvareckas, padedantis atsisakyti priklausomybės lošti, sako ypač nerimaujantis dėl tokio jaunimo polinkio. Lietuvoje itin trūksta prevencijos programų.

„Mes patys nustembame – būna, kad net reabilitacijose sugeba telefonu lošti ir mums, darbuotojams, reikia pasitempti. Nes jeigu alkoholiko ar narkomano matai atkrytį, gali reaguoti, tai čia tenka kitokiais metodais aiškintis. (...)

Iš jų girdžiu visokių kūrybingų sprendimų. Net įsitraukę į „nenoriu lošti“ randa būdų, kaip lošti internete, apeidami savo pačių valią, tą draudimą. Visada yra vyresnių draugų, žinau vienos lošėjos atvejį – teko stebėti jos kančią, kai ji buvo teisiama už sukčiavimą dideliu mastu, nes sugebėjo prisiimti paskolų turbūt visos laiptinės vardu“, – sako bendruomenės „Aš esu“ vadovas Kęstutis Dvareckas.

Pernai pateikta beveik 6 tūkst. prašymų įtraukti į Apribojusių savo galimybę lošti asmenų registrą. Užpernai tokių buvo tūkstančiu mažiau. Lošimų priežiūros tarnybos psichologas teigia, kad pagalbos kreipiasi tie, kurie lošia bent penkerius metus, o tarp besikreipiančiųjų pagalbos – jau ir 18-mečiai.

„Lietuvoje 19 proc. paauglių bent kartą per 12 mėnesių yra išbandę azartinius lošimus internetu. Suprantame, kad jiems ši erdvė pažįstama, jie žino, ką joje daro, todėl yra lengviau įsitraukti į tuos lošimus, nes paaugliai yra veikiami ir bendraamžių, ir kitaip priima informaciją, savireguliacijos mechanizmai nėra susiformavę, sunku atskirti, kas tinkama, o kas ne“, – aiškina Lošimų priežiūros tarnybos psichologas Olegas Mackevičius.

Vis dėlto tiek Lošimų priežiūros tarnyba, tiek mokslininkai teigia, kad kurti lošimų prevencijos programas jaunimui itin sudėtinga, nes Lietuvoje tyrimų apie nepilnamečių įsitraukimą į azartinius lošimus beveik nėra.

„Mes dabar tik keliame prielaidas, ką jie ten galėtų veikti ir kaip lošti, mums geriau žinoti, kokie portalai, kokie žaidimai, azartiniai lošimai populiariausi, kad jei patys atsakytų, o ne mes galvotume, kas čia patrauklu.

Reikia išsiaiškinti, kas juos taip traukia lošimuose, ar jie tai daro dėl pinigų, nors vargu, ar tai pagrindinė priežastis – gal dėl rizikos, gal trūksta gyvenime rizikos, nuotykių, kas karantino metu apribota“, – svarsto Vilniaus universiteto psichologijos profesorė Laima Bulotaitė.

Užpernai internetu lošė 36 proc. lošėjų, pernai skaičius išaugo iki 58 proc.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-VII 8:00 - 20:00
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00