Lietuvoje

2021.01.20 13:48

Ministrų kabinetas sušvelnino kai kuriuos karantino ribojimus – aktualu moksleiviams ir vienišiems asmenims

atnaujinta 14.06
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.01.20 13:48

Trečiadienį posėdžiavęs ministrų kabinetas nutarė minimaliai švelninti kai kuriuos karantino ribojimus.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad priimtu nutarimu siekiama padėti mokiniams ir vienišiems asmenims.

Vyriausybė numatė, kad vaikai, kuriems kyla sunkumų mokytis nuotoliniu būdu namuose, galės nuotoliniu būdu mokytis mokyklose, kitose ugdymo įstaigose, o tiems vaikams, kuriems priklauso nemokamas maitinamas, jis bus suteikiamas.

Ministrai taip pat nutarė leisti bendrauti dviem šeimoms ir (ar) dviem namų ūkiams, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas asmuo arba neįgalus nepilnametis, arba nuolatinės priežiūros dėl neįgalumo reikalaujantis suaugęs asmuo.

Tokiems artimus kontaktus turintiems šeimų ir (ar) namų ūkio nariams būtų draudžiama turėti artimus kontaktus su kitais asmenimis darbo ir kitose vietose. Tai būtų savotiškas palengvinimas žmonėms, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, bei vienišiems asmenims.

„Tokia tarsi moralinė skola žmonėms, kurie yra vieniši ir tikrai jaučia pakankamai didelę psichologinę įtampą. Apie tai diskutavome keletą savaičių, dabar tas sprendimas subrendo.

Taip pat ir dėl vaikų, kuriems mokytis namuose dėl įvairių priežasčių gali būti sunku. <...> Galės būti sukurtos sąlygos ateiti vaikams į tokią, galbūt, labiau tinkama mokymosi vietą ir dalyvauti ugdyme“, – kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad tikrai matomos su vienišais žmonėmis nei asmenimis, kuriems reikalinga pagalba, susijusios problemos: „Tikrai manau, kad tikrai nebus piktnaudžiavimo. Noriu patikinti, kad su policijos departamentu rasime sprendimus šioje situacijoje.“

Siekiant sumažinti galimas užsikrėtimo koronoviruso (COVID-19) infekcija rizikas, tokiems artimus kontaktus turintiems šeimų ar namų ūkio nariams būtų draudžiama turėti artimus kontaktus su kitais asmenimis.

Jeigu palaikymo burbulas sudaromas su žmogumi, kuris yra priskiriamas rizikos grupei, papildomai rekomenduojama dėvėti kaukes, išlaikyti 2 metrų atstumą, vėdinti patalpas bent vieną kartą per valandą.

Palaikymo burbulo nariams būtų leidžiama judėti iš vienos savivaldybės į kitą, jeigu jie yra skirtingose savivaldybėse.

„Karantino metu daug vienišų, neįgalių asmenų patiria didžiulį emocinį stresą, todėl šalyje gerėjant epidemiologinei situacijai, manome, kad labai svarbu žmonėms, kurie gyvena vieni arba rūpinasi neįgaliais šeimos nariais, suteikti galimybę bendrauti.

Visgi taip pat labai svarbu kiekvieno iš mūsų sąmoningumas ir prieš sudarant palaikymo burbulą su kitu namų ūkiu gebėti įsivertinti galimas rizikas. Abu namų ūkiai turėtų prisiimti atsakomybę ir įsipareigoti neturėti jokių kitų kontaktų“, – sakė Vyriausybės sudarytos ekspertų tarybos narė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė Ramunė Kalėdienė.

Spręs vaiko gerovės komisijos

Vaikai, neturintys sąlygų nuotoliniu būdu mokytis namuose, nuotoliniu būdu mokyklose galės mokytis jau šią savaitę. Kaip pabrėžė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, toks Vyriausybės sprendimas ypač aktualus šeimoms, kurios neturi pakankamai lėšų, socialinių įgūdžių ar motyvų tam, kad vaikams sudarytų tinkamas sąlygas ugdymuisi namuose.

„Kiekvienos šeimos situacija yra skirtinga, susiduriama su skirtingomis problemomis. Valstybė ir savivaldybės privalo sudaryti visiems vaikams kuo geresnes sąlygas lygiavertiškai mokytis, nepalikti nuošaly“, – sakė ministrė.

Sprendimus, kurie vaikai nuotoliniu būdu mokysis mokyklose ar kitose savivaldybės paskirtose įstaigose priims mokyklų vaiko gerovės komisijos. Vaikai pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas ir toliau mokysis nuotoliniu būdu, tačiau tai darys būdami mokyklose ar vaikų dienos centruose ir gaudami jiems reikalingą pagalbą.

Savivaldybių administracijos organizuos, kad vaikams, kurie neturi sąlygų mokytis namuose arba kuriems dėl kitų objektyvių priežasčių reikalinga kita pagalba, būtų užtikrintas nuotolinis ugdymas, priežiūra ir maitinimas mokyklose ar kitose savivaldybių paskirtose įstaigose. Savivaldybių administracijų švietimo padaliniai praėjusią savaitę jau buvo informuoti apie dalies vaikų sugrąžinimą į mokyklas, kur jie toliau mokysis nuotoliniu būdu.

Įstaigos, kuriose rinksis mokiniai, laikysis valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytų asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitų būtinųjų sąlygų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) jau įtraukė šią pagalbos mokiniams priemonę į pagalbos priemonių paketą, skirtą kompensuoti per pandemiją patirtus mokymosi praradimus.

ŠMSM atliko bendrojo ugdymo mokyklų (išskyrus specialiųjų, suaugusiųjų, ligoninių, sanatorinių mokyklų paskirčių grupės įstaigas) mokinių apklausą. Jos metu paaiškėjo, kad apie 25 tūkst. mokinių reikalinga mokymosi pagalba: papildomai konsultuoti, aprūpinti kompiuterine įranga, užtikrinti interneto ryšį, stiprinti motyvaciją. Maždaug pusei šių mokinių yra skirtas nemokamas maitinimas, o šeimos ir/ar gauna socialinę paramą.

Pusei šių mokinių reikalingos papildomos įvairių dalykų konsultacijos. Maždaug tiek pat turi problemų su kompiuterine įranga ir / ar interneto ryšiu. Ketvirtadalis šių mokinių neturi motyvacijos mokytis, o kas dešimto vaiko tėvai iš viso nebendrauja su mokykla.

Populiariausi