Lietuvoje

2020.12.30 21:23

Grybauskaitė kritikuoja ir buvusią, ir dabartinę Vyriausybę: vieni slėpė informaciją, kitų pirmieji žingsniai kelia tam tikrą nepasitikėjimą

Deividas Jursevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.12.30 21:23

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad paaiškėjusi informacija apie netikslų mirčių, susijusių su koronavirusu, skaičių dar labiau mažina pasitikėjimą buvusia Vyriausybe. Tačiau ji kritikuoja ir dabartinę Vyriausybę, kuri atrodo atviresnė, tačiau jos priimtuose sprendimuose jau matyti nesklandumų. Prezidentė taip pat papasakojo apie savo požiūrį į vakcinas ir lyderystės pavyzdį.

– Jau greitai bus metai, kaip kovojame su pandemija, ir žiūrint tik į plikus skaičius atrodome blogai, šiandien – nauja susirgimų banga, rekordas. Latviai įvedė komendanto valandą. Ar ir mums reikia griežtesnių karantino priemonių, kad pamatytume kitokius skaičius?

– Turbūt anksti apie tai kalbėti. Dar turime pamatyti dabartinio karantino rezultatus – jie realiai pasimatys turbūt tik sausio vidury, – kaip šventėme, ar laikėmės rekomendacijų ir prašymų, kurie buvo parengti mūsų šalies žmonėms, ar tas atsakomybės jausmas tikrai buvo visuotinis. Tai matysime tik sausio vidury ir tuomet Vyriausybė, matyt, galės apsispręsti, kiek reikės griežtinti ar laisvinti draudimus.

Dienos tema. Grybauskaitė: būtent skiepas nuo gripo padėjo man atlaikyti 10 prezidentavimo metų (su vertimu į gestų k.)

– Analitikai sako, kad surinktais duomenimis net negalima pasitikėti, nes antradienį paaiškėjo, kad ne visos mirtys nuo koronaviruso buvo apskaičiuojamos, įtariama, kad buvo neįtraukta šimtai mirusiųjų. Tai tik vienas iš pandemijos valdymo pavyzdžių. Ką jums tai sako?

– Daug ką. Ir nuvilia labai, nes tai yra palikimas buvusios Vyriausybės, kur matėme daug, sakykim, nuslėptų dalykų, kur buvo vengiama tiesiai ir aiškiai sakyti apie konkrečią situaciją. Jeigu žmonės tikrai žinotų, kas vyksta, kokie skaičiai, labiau pasitikėtų valdžia.

Kai mato, kad buvusi valdžia šiek tiek manipuliavo skaičiais gal sąmoningai, o gal dėl vadybinių gebėjimų neturėjimo, tai išties pasitikėjimas menksta. Tai labai blogai, nes ir dabartinei valdžiai šis nepasitikėjimas persimeta. Tai didelė klaida bet kurių politikų, bet kurio valdymo, nes krizių metu svarbiausia yra atvirumas, aiškumas, sąžiningumas ir nuoširdus kalbėjimas su piliečiais, nes tik jei piliečiai pasitiki valdžia, galima susidoroti su krize.

– Dabar matote daugiau atvirumo, nuoširdumo?

– Kol kas – taip, bent jau pradžia tikrai tokia, bet, aišku, realūs gebėjimai matysis vėliau. Matome ir čia tam tikrų nesklandumų, turiu galvoje Vyriausybės nutarimą, kur yra daug interpretacinių galimybių, kas yra šeima, vienas šeimos ūkis, kam galima būti kartu, kam negalima. Tai nėra gerai, turėjo būti absoliučiai tiksliai nurodyta, kad nebūtų galima interpretuoti įvairiai ir taikyti skirtingai. Tai iš dalies sukelia tam tikrą nepasitikėjimą net ir šiais pirmaisiais žingsniais.

– Naujoji Vyriausybė, tik pradėjusi dirbti, iškart sugriežtino karantino sąlygas ir specialistai sakė, kad tą reikėjo daryti kur kas anksčiau. Jūs kartu su buvusiais šalies vadovais taip pat kreipėtės į visuomenę, ragindama piliečius sustoti. Jūsų manymu, kaip dar galima įtikinti visuomenę, kad dešimtys mirčių kasdien, ką matome šiandien iš statistikos, nėra normalu ir tai nėra tik skaičiai?

– Tokie skaičiai jau paliečia beveik visus mus – jei ne tiesiogiai šeimą, tai giminę, jau girdime apie draugus. Ir išties mūsų mastais Lietuvoje tai yra labai dideli skaičiai. Todėl manau, kad pats virusas įtikins, o politikų ir viešųjų asmenų pavyzdys taip pat turi būti labai atsakingas morališkai ir teisiškai, bet pirmiausia morališkai. Mes visi turime būti pavyzdys šalia esančiajam ir kitiems, kaip tvarkytis su pandemija, kaip laikytis distancijos ir likti namuose, kol paskelbtas toks karantinas.

– Su vakcinos atgabenimu, pirmaisiais skiepais suaktyvėja ir įvairios dezinformacijos bangos: kai kurie politikai siūlo stebuklingą vandenį, kiti apskritai neigia vakcinos veiksmingumą. Jūs pati ketinate skiepytis?

– Noriu iš karto pasakyti: aš mėgstu visas vakcinas. Visas. Kasmet skiepijuosi nuo gripo ir tikiu, kad būtent šis skiepas man padėjo atlaikyti dešimt intensyvaus prezidentavimo metų. Niekada neturėjau nedarbingumo, todėl tikrai manau, jog tai ne tik dėl to, kad aš neva labai sveika. Kas čia gali būti ypač sveikas mūsų laikais? Bet tikrai tikiu, kad vakcinos man padėjo, ir, aišku, kai tik mane pakvies, kai tik pateksiu į kažkokią grupę, mielai, ir net jeigu reikės, viešai. Tikrai esu pasirengusi skiepytis.

– Kai kurie pasaulio lyderiai viešai jau pasiskiepijo: išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas, Izraelio premjeras Benyaminas Netanyahu. Jie rodo asmeninį pavyzdį visuomenei, ar reikėtų tokio pavyzdžio ir Lietuvoje?

– Manau, kad taip. Pirmiausia politikai, valstybės vadovai ir buvę vadovai turi rodyti pavyzdį, kad pasitiki vakcina, kad pasitiki mokslu ir šiuo išradimu kovoje su pandemija. Manyčiau, jeigu tokia galimybė ir noras atsirastų, tikrai būtų sveikintina.

– Nauja Vyriausybė dirba mažiau nei mėnesį, sunku vertinti pirmuosius darbus ir rezultatų reikėtų palaukti, bet kokius pokyčius jau dabar fiksuojate?

– Labai sunku kalbėti apie pačią pradžią. Jai įtaką darė pandemija ir tas palikimas, kuris buvo rastas, tai yra pernelyg optimistinis biudžetas, mandagiai pasakius, o iš tikrųjų nerealistinis biudžetas su užslėpta skola ir ne viskas parodyta. Išties teko tai taisyti ir dabar matome realesnį biudžetą. Aišku, jis nėra galutinis, turiu galvoje, kad ne visiems 2021 metams, nes reikės prie jo grįžti, reikės šiek tiek papildyti, taisyti, ypač kai kalbame apie pagalbą verslui ir kovoje su pandemija kitoms pasekmėms.

Taip pat ir DNR ekonomika yra išimta, ir ją pataisius reikės grąžinti. Taigi pirmieji žingsniai padaryti, matome skaidrumą, matome, kad niekas neslepiama, yra dedama ant stalo tai, kas realiai yra. Ta skola, tiesą sakant, yra labai nemalonus skaičius, viršijame 50 proc. savo BVP ir tai rekordas, to niekada per 30 metų Lietuvos istorijoje nebuvo, netgi perėjus dvi didžiules ir sunkias krizes. Tad bent jau matome realų vaizdą, su kuo reikės tvarkytis mums visiems, šiai ir ateinančiai valdžiai, nes išties ekonominė ir popandeminė situacija bus tokia, kad vienai Vyriausybei turbūt laiko neužteks susitvarkyti su pasekmėmis.

Tad bent jau matau atvirumą, mėginimą aiškiai suformuluoti, neslėpti ir nuoširdų norą tvarkytis. Tai yra gerai. Valdžia turi nemeluoti, atvirai kalbėti, su visais žmonėmis tartis, kaip tvarkytis, įtraukiant juos į valstybės ateities kūrimo procesą.

– Jūs neatmetėte galimybės, kad reikės pakoreguoti kitų metų biudžetą, apie tai kalba ir dabartiniai valdantieji. Pandeminei paramai numatytas milijardas. Jūsų manymu, užteks to milijardo ar reikės daugiau?

– Manau, tai maždaug pusmečio planas. Ir išties jis bus koreguojamas, to neįmanoma išvengti. Dabar mes ne viską žinome, tiksliai nežinome, kiek gausime vakcinos, kaip gebėsime masiškai vakcinuoti savo piliečius, kaip tai darys kaimynai.

Vieni pandemijos nenugalėsime, jeigu tik Lietuvoje susitvarkysime, čia yra globali žmonijos problema, viso pasaulio. Visas pasaulis – bent jau taip projektuojama – greičiausiai mažiausiai porą metų turės su tuo tvarkytis, jeigu nematysime ypatingų mutacijų, kurioms vėl reikės naujos vakcinos. Manome ir tikimės, kad Lietuvoje vasarą galėsime matyti neblogą rezultatą, jeigu vakcina judės tuo tempu, koks buvo suplanuotas ir užsakytas, ir mūsų žmonės supras vakcinavimo naudą.

– Kalbėdama apie naujos Vyriausybės vadovę Ingridą Šimonytę, esate pasakiusi, kad „tai politikė, kuri nesikrato atsakomybės ir nesistengs klaidų suversti kitiems, o pati atsakys už savo veiksmus“. Jūsų manymu, ar atsakomybės iš esmės netrūksta mūsų politikams?

– Tai yra ta savybė, kuri būtina bet kuriam lyderiui, ar jis būtų politinėje valdžioje, ar įmonės valdžioje, ar visuomeninis lyderis. Lyderis tuo ir išsiskiria nuo kitus postus užimančių žmonių, kad prisiima atsakomybę, nebijo prisiimti atsakomybės asmeniškai, ir tai yra svarbiausias lyderystės požymis.

Labai džiaugiuosi, kad tokiu kriziniu laikotarpiu prie Vyriausybės vairo turime žmogų, kuris asmeniškai yra labai atsakingas, labai padorus, turiu galvoje premjerę I. Šimonytę. Lietuvai tikrai pasisekė, nes ji nebijos prisiimti atsakomybės, nebijos daryti būtinų žingsnių, populizmu neužsiiminės, sau į kišenę nekraus, kai kurių keliukų sau neasfaltuos. Tai išties žmogus, kuriuo galima pasitikėti tokiu sunkiu laikotarpiu.

– Prezidente, kalbamės Naujųjų metų išvakarėse. Sudėtingi metai buvo, laukia nauji metai, gal jie bus geresni. Ko palinkėtumėte?

– Tokiu metu išties palinkėčiau mums kantrybės. Kantrybės ir pasitikėjimo. O kai jau turėsime tą pasitikėjimą savimi – pasitikėti ir kitais, nes tai yra bendra bėda. Ne mes ją sukūrėme, bet mes kartu ją galime nugalėti, todėl visiems linkiu kantrybės, tikėjimo, pasitikėjimo.

O viltis, nors apie ją įvairiai šnekama, yra, ir ją mums atnešė naujoji vakcina. Tai mokslo ir žmonijos pasiekimas, kad taip greitai, net metams nepraėjus, sukūrėme įrankį, kovos ginklą prieš tą nematomą priešą, kuris dabar yra visur pasaulyje. Ateinantieji metai Lietuvai tikrai bus šviesesni, nes mes tikrai susitvarkysime, bent jau didžiąja dalimi dauguma mūsų, Lietuvos žmonių, susitvarkysime su šita pandemija. Aišku, ir mūsų ekonominė situacija turės pradėti gerėti, bent jau būti aiškesnė, ką ir kaip reikia daryti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt