Naujienų srautas

Lietuvoje2016.03.14 07:40

Jei neliks aplinkos ministro, kiti taps skaidrūs?

Praėjusią savaitę dėl Dalios Grybauskaitės elgesio socialdemokratai, nepasikentę, išplatino pareiškimą, retoriškai klausdami, „ar šalies vadovė siekia, kad dabartinė vyriausybė atsisakytų savo įgaliojimų ir būtų formuojama kita“. Šią savaitę prezidentė atsakė, kad „likus septyniems mėnesiams iki rinkimų keisti vyriausybę būtų neatsakinga“ ir pridūrė, jog tikisi, kad vyriausybė gali baigti kadenciją, bet turi padaryti atitinkamus sprendimus ir prisiimti politinę atsakomybę už tai, apie ką dabar diskutuojama viešoje erdvėje.

Jei vyriausybė neišsklaidys abejonių dėl nutarimo, susijusio su vadinamuoju Vijūnėlės dvaru, prezidentė sako būsianti priversta kreiptis į Konstitucinį Teismą. Dėl šio nutarimo iš posto verčiamas aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. Sprendimą premjeras pažadėjo kitą savaitę. Kita vertus, juk paviešinti pokalbiai ne tik su ministru – kalbėtojų buvo ir daugiau. Jei neliks vieno ministro, ar tai reikš, kad visi kiti šios istorijos dalyviai taps skaidrūs?

Kai prieš gerą mėnesį premjeras grįžo iš atostogų Karibuose, skandalas dėl vadinamojo Vijūnėlės dvaro jau buvo kilęs ir teisėsauga jau buvo pradėjusi aiškintis, ar pakeistas vyriausybės nutarimas ir kurortinių zonų panaikinimas susiję su dvaro Druskininkuose statybų įteisinimu. Tada Algirdas Butkevičius buvo užtikrintas aplinkos ministro veiksmais. „Noriu drąsiai pasakyt, kad aplinkos ministras, kai pristatė šį vyriausybės nutarimo projektą, buvo teisus“, – tada sakė A. Butkevičius.

Jau tada prezidentė leido suprasti, kaip premjerui, jos manymu, derėtų elgtis: „Aš tikiuosi, kad premjeras ras jėgų pareikalauti atsakomybės iš tų, ant kurių krenta šešėlis.“ Tačiau premjeras sakė, kad susitikime iš prezidentės jokių reikalavimų nesulaukęs, apie politinę atsakomybę išvis nebuvo nieko pasakyta. Beveik po mėnesio, kai prokuratūra nutraukė tyrimą, jis dar patikslino, kad kitų, t. y. ministrų, atsakomybės prisiimti neragins ir paaiškino kodėl: „Neraginu dėl to, kad esu ne tik ministras pirmininkas, bet ir žmogus, ir žinau, kad čia sukurtas spektaklis.“

Nenusileido ir prezidentė, kitą dieną pareiškusi dar konkrečiau – aplinkos ministras K. Trečiokas poste vargu ar begali likti: „Premjeras turi principingai įvertinti situaciją, aplinkos ministro vaidmenį galimai neskaidriuose procesuose ir spręsti dėl jo galimybės toliau eiti pareigas.“

Šį trečiadienį, kai premjero įpareigoti vyriausybės teisininkai baigė analizuoti vadinamojo Vijūnėlės skandalo aplinkybes ir patikrino paviešintų telefoninių pokalbių atitiktį, premjeras ėmė kalbėti kiek kitaip: „Galėčiau konstatuoti, kad (pagal tai, kiek turiu informacijos), mano manymu, etiniai ir moraliniai tam tikri pažeidimai yra. Su ministru šiandien daugiau dėmesio skyrėme moraliniams ir etiniams klausimams. Aiškiai buvo pabrėžta, kad viešoji opinija šiuo metu yra neigiama jo atžvilgiu ir ta opinija šiek tiek yra primetama ir pačiai Vyriausybei.“

Regis, premjeras pagaliau buvo įtikintas, kad aplinkos ministrui, deja, bet reikės trauktis. Dar po dienos, šį ketvirtadienį jau ir pats K. Trečiokas pareiškė, kad „ir vandenynas turi krantus“, o savo sprendimą jis praneš po susitikimo pirmadienį su jį delegavusios „Tvarkos ir teisingumo“ partijos vadovu Rolandu Paksu, kuris, beje, ir pats turi problemų su teisėsauga. Panašu, kad galime išgirsti apie aplinkos ministro pasitraukimą kitą savaitę.

Taigi, pokalbiai telefonu, dėl kurių pasirodymo viešoje erdvėje prokurorai pradėjo tyrimą, bus padarę savo. Ir tenka kalbėti apie moralės bei etikos pažeidimus. Beje, pats premjeras tikina, jog Druskininkų mero prašymai jo neveikia, nors pripažįsta, kad meras skambina ir prašo, ir tai, esą, daryti gali. Tiesa, premjeras sako ne visada suprantąs, ko paskambinęs meras iš jo nori. Būtent taip, esą, ir nutikę telefoniniame pokalbyje su Ričardu Malinausku, su kuriuo kalbėjosi apie garsųjį „343 nutarimą“. „Noriu pabrėžti, kad R. Malinauskas niekada man jokios įtakos nedarė ir niekada nedarys. Kad ir iš to pokalbio, ar jūs supratot, apie ką mes kalbėjome? Aš tai nesupratau, dėl ko skambino“, – tikina A. Butkevičius.

Tačiau iš paviešinto pokalbio panašiau, kad vyriausybės vadovas viską suprato puikiai.

„R.Malinauskas. – Pirmininke, kur šiandien kalbėjom dėl to Vyriausybės nutarimo, tai aš išsiaiškinau, vakar svarstė pasitarime ne šitą. Ten saugomų teritorijų.
A.Butkevičius. – Ai, ne šitą? A?
R.Malinauskas.- Ne. Ne šitą.
A.Butkevičius. – Supratau.
R.Malinauskas.- Šitas tik tai išėjo iš Teisingumo ministerijos ir dabartės turi Aplinkos ministerija teikti vyriausybei, tik neaišku, kaip jie ten susisuks per tiek laiko.
A.Butkevičius. – Supratau. Tai gerai. Aš paraginsiu tada. [...]
R.Malinauskas.- Taip, taip, bet ten visi kiti dalykai, bet ne tas 343.
A.Butkevičius. – Ai, gerai. Supratau. Ačiū tada.“

Politologas Mažvydas Jastramskis sako, kad paviešinus pokalbius telefonu, keblioje situacijoje atsidūrė ne tik ministras K. Trečiokas, bet ir premjeras bei jo vadovaujami socialdemokratai, o jų vyriausybė demonstruoja nepaisanti politinės etikos principų. „Jeigu neatsistatydins ministras, na, toliau tęsis neskaidrios vyriausybės šešėlis. Jei atsistatydins, tai reiškia, kad kaltas ir R. Malinauskas, ir premjeras galbūt kažkiek įsipainiojęs. Geros išeities čia socialdemokratams nebus“, – teigia politologas.

A. Butkevičiui gali būti sunku darbais pagrįsti savo deklaruotus principus: „Man svarbiau yra orumas, atsakingumas, o ne užimamos tam tikros pareigos. Aš galiu pasakyt, mano gyvenimo vertybė nėra reitingai.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi