Lietuvoje

2020.12.31 13:31

100 išskirtinių 2020-ųjų akimirkų – LRT fotografų akimis

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.12.31 13:31

Besibaigiantys 2020-ieji buvo tokie, kokių niekas nesitikėjo. Prasidėję, atrodo, ramiai, vėliau jie atnešė neregėtų akimirkų, įsiminsiančių, tikėtina, visam gyvenimui. Kviečiame į šias akimirkas pažvelgti LRT fotografų akimis.

LRT fotografai Justinas Stacevičius, Domantas Umbrasas ir Edvardas Blaževič atrinko 100 nuotraukų, kuriose – ne tik įsimintiniausi metų įvykiai, bet ir portretai žmonių, kurių istorijos nugulė portale LRT.lt.

„Metai buvo sunkūs visiems, ne tik fotografams. Kupini iššūkių. Kupini įvykių. Galų gale – kitokie. Viena po kitos – netikėtos istorijos ar visuomenės susidomėjimą sukėlę įvykiai.

Turėjome rinkimus, vasarą miestą užtvindė liūtys, turėjome užteršto vandens situaciją šalyje ir kitų ekologinių katastrofų, pasaulio lyderių vizitų. Turime kaimynus, kurie kovoja už savo laisvę ir dėl kurių susivienijome į Laisvės kelią. Kaimyninėje Lenkijoje žmonės taip pat kovoja už savo teises. Galiausiai turime antrąjį karantiną Lietuvoje ir beveik nebeturime kur guldyti sergančių ir medikų pagalbos ieškančių žmonių“, – apie tai, kas buvo svarbiausia šiemet, kalbėjo LRT fotoredaktorius J. Stacevičius.

Pasak Justino, kaip ir kitų profesijų žmonėms, spaudos fotografams vienas pagrindinių iššūkių buvo išlikti saugiems ir sveikiems, nesukelti pavojaus aplinkiniams, bet kartu ir atlikti savo darbą.

„Laikotarpiu, kai žmonės kviečiami likti namuose, LRT fotografai stengėsi tapti visų skaitytojų langu į pasaulį, parodyti ne tik priežastis, dėl kurių šią akimirką reikia likti namuose, rengiant reportažus iš ligoninių, bet ir leisti pasidairyti po pasaulį, kuris liko už durų, pamatyti jį mūsų akimis, saugiai būnant savo namuose“, – pasakojo J. Stacevičius.

Jam antrino LRT fotografai Domantas ir Edvardas. Pastarasis kalbėjo, kad besibaigiantys 2020-ieji tiek jiems, tiek kitų profesijų žmonėms buvo tokie, kokių anksčiau niekada neteko patirti.

„Apsaugos priemonės ir dezinfekcinis skystis lydėjo kiekviename darbe, kurį turėjome atlikti. Pirmasis karantinas buvo kažkuo įdomus, visas miestas buvo tuščias, gatvės buvo tylios.

Tačiau pirmieji darbai, susiję su pandemija, buvo ir kiek baisoki, nes nežinojome, ko tikėtis, kas bus, kaip viskas vyks. Visi – su kaukėmis, nutolę vienas nuo kito“, – prisiminė Edvardas.

Prieš mėnesį jam teko dirbti Lenkijoje, kur vyko dideli protestai prieš valdžios sprendimus dėl abortų įstatymo griežtinimo. Fotografas pasakojo niekada negalėjęs nė pagalvoti, kad pandemijos akivaizdoje tiek žmonių gali išeiti į gatves ir ginti savo teises bei laisves.

Laikotarpiu, kai žmonės kviečiami likti namuose, LRT fotografai stengėsi tapti visų skaitytojų langu į pasaulį.

„Bet, nepaisant žmonių skaičiaus, visi buvo pasirūpinę apsaugos priemonėmis. Matant tai buvo kiek ramiau ir dėl savęs, savo sveikatos“, – sakė Edvardas.

Ypatingais šiuos metus vadino ir D. Umbrasas. Jis kalbėjo, kad dėl pandemijos ir karantino teko susidurti su įvairiausiais iššūkiais, dirbant nematomo pavojaus akivaizdoje.

„Teko naudoti daug apsaugos priemonių, kurių niekada anksčiau nereikėjo, dėvėti kaukes ir stengtis laikytis atstumo tarp savęs ir fotografuojamų žmonių. Dauguma didžiųjų renginių buvo sumažinti arba atšaukti“, – pasakojo Domantas.

Atranka – iš tūkstančių kadrų

Paklausti, kaip pavyko atrinkti įsimintiniausius metų kadrus, visi trys fotografai kalbėjo, kad procesas nėra paprastas.

E. Blaževič sakė, kad į galeriją atrinko kadrus iš tų įvykių, kurie turi vienokią ar kitokią istorinę reikšmę šiandieniame Lietuvos gyvenime.

D. Umbrasas sakė, kad nuotraukų atranka buvo gana sudėtinga: „Tai visuomet labai sudėtinga, nes reikia peržiūrėti begales fotografijų, išsirinkti tarp daugelio gražių, tačiau ir informatyvių kadrų.“

LRT fotoredaktorius J. Stacevičius, kaip ir kolegos, teigė, kad atrinkti nuotraukas metų galerijai nėra paprasta, o sudarius vieną galeriją būtų galima sudaryti ir kitą – iš visai kitų nuotraukų, viską parodyti kitu kampu.

„Bet spaudos fotografija visuomet yra apie žmones, apie jų gyvenimus ir skirta žmonėms. Atrinkdami fotografijas visuomet svarstome, diskutuojame, kas buvo svarbu, kas buvo įdomu ir ar tai svarbu vienai, ar kitai žmonių grupei.

Svarstome, kaip viskas yra ir kodėl, kaip ta galerija atspindi šiuos metus, kaip atrodė politiniai įvykiai, kultūra, muzika, verslas, sportas, žmonės – kaip visa tai perteikia, kokie buvo šie metai“, – apie LRT metų galeriją kalbėjo J. Stacevičius.

LRT metų nuotraukos – išskirtinėje galerijoje:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt