Lietuvoje

2020.11.24 10:23

Seimas nusprendė – Šimonytė taps naująja Lietuvos premjere

atnaujinta 12.51
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.11.24 10:23

Ingrida Šimonytė antradienį iš Seimo jau išvyks su Vadovybės apsaugos tarnybos palyda. Seime balsų dauguma buvo pritarta jos kandidatūrai į premjero pareigas.

Atnaujinta 12.05

Vidurdienį Seimas balsavo dėl I. Šimonytės kandidatūros. Balsų dauguma jai buvo pritarta. Už I. Šimonytės tapimą premjere balsavo 62 Seimo nariai, 10 jų buvo prieš, o 41 susilaikė.

Balsavimo rezultatai rodo, kad I. Šimonytės kandidatūrą palaikė visa konservatorių frakcija, Mišrios Seimo narių grupės atstovai Vytautas Bakas, Domas Griškevičius, Andrius Palionis, Algirdas Butkevičius, Zigmantas Balčytis. Taip pat – Laisvės frakcija.

Dabartinis premjeras Saulius Skvernelis balsavime susilaikė, buvusių valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis balsavo prieš. Prieš balsavo ir Agnė Širinskienė, Juozas Varžgalys, Algirdas Stončaitis, Lukas Savickas, Dainius Gaižauskas, Rimantė Šalaševičiūtė, Dainius Kepenis, Mišrios grupės nariai Petras Gražulis ir Valdemaras Valkiūnas.

Kiti politikai susilaikė.

Premjere tapusi Šimonytė: lengvai susitarsime su opozicija, jei nebus nuostatos balsuoti prieš visus Vyriausybės pasiūlymus

Po balsavimo I. Šimonytė svarstė, kad galėjo sulaukti ir daugiau balsų, jei posėdyje būtų dalyvavę dabar izoliacijoje esantys politikai. Per artimiausias dvi savaites turi būti pateikta Vyriausybės programa, nors I. Šimonytė sakė mananti, kad tiek laiko neprireiks. Naujoji premjerė turės ir oficialiai pateikti kandidatų į ministrus sąrašą prezidentui.

Seimui pateikė praeitą savaitę

I. Šimonytės kandidatūrą į premjerus prezidentas Gitanas Nausėda Seimui pateikė praėjusią savaitę. Po to ji susitiko su visomis parlamentinėmis frakcijomis.

Tiesa, dėl paplitusio COVID-19 saviizoliacijoje atsidūrė visa Liberalų sąjūdžio frakcija, priklausanti valdančiajai daugumai. Dėl to, kad 13 šios frakcijos narių nedalyvaus posėdyje, gali kilti sunkumų surenkant kandidatės į premjerus palaikymui reikalingus balsus.

Dar prieš posėdį opozicijoje dirbančių Darbo partijos ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijų vadovai teigė, kad balsavime dėl I. Šimonytės arba susilaikys, arba balsuos prieš.

Opozicija palaikyti neketina

Posėdžio metu dėl kandidatūros pasisakė Seimo frakcijų atstovai. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pasisakyti dėl I. Šimonytės kandidatūros delegavo Mindaugą Lingę. Kalbėdamas apie I. Šimonytę jis sakė, kad vis dar gyvename pandemijoje, todėl negalima švaistyti laiko daugžodžiavimui.

Pasak jo, šiandien mes turime pasiruošusią kandidatę į ministrus pirmininkus, ji turi visas savybes, kurių šiame laikotarpyje ypač reikia Lietuvai. „Mes turime kandidatę, kuri savo kalbomis nekuria iliuzijų, kuri kalba taip, kaip yra, kuri kalba tiesą, kurią kai kam girdėti gali būti nepatogu“, – kalbėjo M. Lingė, ragindamas palaikyti I. Šimonytę.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė teigė, kad jos vadovaujamai frakcijai susipažinti nepavyko, nėra žinoma žemės ūkio ministro kandidatūra (ją I. Šimonytė paskelbė prieš posėdį – LRT.lt).

„Premjerės įspareigojimų apimties bei prioritetinių darbų įvertinti neturėjome galimybės.

Mums nerimą kelia ir kandidatės į premjerus ministrų kandidatūrų pasirinkimas, kurios neturėtų visuomenei kelti klausimų dėl etikos, moralės ir neturi kelti klausimų dėl kandidatų praeityje kilusių skandalų“, – sakė A. Norkienė ir pridūrė, kad LVŽS frakcija I . Šimonytės palaikyti neketina.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas teigė, kad būsima Vyriausybė, panašu, bus liberaliausia, kokia tik yra buvusi, todėl sulauks nemažai oponavimo iš politinės kairės.

„Mums užduodant klausimus kandidatei nepavyko gauti visų atsakymų apie Vyriausybės programą, jos apmatus ir planuojamus darbus. Atvirkščiai, kai kurie pretendentai į ministrų kabinetą ne kartą pasisakė labai įdomiai ir prieštaraujančiai socialdemokratų įsitikinimams ir planams Seime“, – kalbėjo G. Paluckas.

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė teigė, kad pagrindinis iššūkis šiandien yra išsaugoti žmonių gyvybes ir darbo vietas. Tačiau ji kalbėjo, kad pandemija yra ir galimybė sutvarkyti valstybės higieną,

„Įdarbinti naujausias technologijas, kad ekonominiai iššūkiai virstų galimybėmis, kad išjudėtų pokyčiai švietime, kad pagaliau būtų gerbiamos žmogaus teisės ir laisvės. Ingrida yra pasiruošusi šiam darbui geriau nei bet kas kitas šioje salėje ar geriau nei bet kas kitas dabar Lietuvos politikoje“, – teigė A. Armonaitė.

I. Šimonytė: vis tiek kaip nors bus

Kalbėdama Seimo salėje I. Šimonytė sakė suprantanti, kad yra ir geresnių kandidatų už ją, tačiau rinkėjai pasitikėjimą išreiškė jai. Tiesa, politikė teigė, kad keista girdėti kolegų priekaištus dėl Vyriausybės programos, nes ji yra tvirtinama atskirai.

„Šiek tiek paradoksalu, kad Vyriausybės programos neturėjimą man šitoje stadijoje prikiša tie, kurie rinkimuose neturėjo net rinkiminės programos. Tiesą sakant, tai, už ką aš esu, yra nedidelė paslaptis, kaip ir Tėvynės sąjungos rinkiminė programa, kuri buvo pakankamai išsami ir plačiai pristatyta“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Ji teigė salėje girdėjusi nemažai minčių apie COVID-19 situaciją ir sakė pritarianti profesoriaus M. Stankūno žodžiams, kad ne valdžia susitvarkys su šita krize, o tai padarys visi Lietuvos žmonės, veikdami kartu.

„Buvo priekaištų dėl komandos. Suprantu, kad kai išskiri žmones po vieną, visiems galima turėti daug priekaištų, įskaitant ir mane pačią, tai yra, matyt, normalu. Tačiau aš į komandą žiūriu kaip į visumą, matau savybes žmonių, kurios man atrodo tinkamos, kad būtų padaryti darbai, kurie man atrodo prioritetai“, – sakė kandidatė į premjeres.

Kritikos dėl ambicijų stokos sulaukusi I. Šimonytė sakė, kad Vyriausybė ambicijas įgyvendina už mokesčių mokėtojų pinigus, todėl jos turi būti atitinkamai vertinamos.

„Man yra aišku, kad dabar pagrindinė intriga yra, pakaks ar nepakaks balsų mano kandidatūrai patvirtinti. Ir nors labai vengiu pastaruosius kelerius metus cituoti Šveiką, imsiu čia ir nesusilaikysiu – vis tiek kaip nors bus, dar niekad nebuvo, kad niekaip nebūtų.

Bet vieną dalyką galiu tikrai pasakyti – mano dvasinė ramybė nesutriks dėl bet kokio jūsų sprendimo“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Populiariausi

Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 06:52

Pamatykite: kaip atrodo rytas sostinėje po snygio krituliai tęsis – smarkus snygis kels pūgas, kelininkai įspėja vairuotojus

59
Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Medis nukrito ant bėgiko

Lietuvoje

2021.01.26 20:32

Vingio parke ant bėgiko užkrito medis, vyras atiduotas medikams pašalinta daugiau nei 150 nuvirtusių medžių, atnaujinta 21.48

6
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24