Lietuvoje

2012.06.19 14:35

NATO parlamentinė asamblėja: Rytų Europoje mažėja demokratijos

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba2012.06.19 14:35

NATO valstybių ir partnerių parlamentarai Vilniuje aptarė Rytų Europos aktualijas.

NATO valstybių ir partnerių parlamentarai Vilniuje aptarė Rytų Europos aktualijas.

Lietuvos delegacijos vadovas sako, kad pastaruosius penkerius metus Ukrainoje, Rusijoje, ir Baltarusijoje pastebimai mažėja demokratijos. Oficialiosios Rusijos atstovai sako, esą negalima tikėtis, kad per dvidešimt metų įmanoma pasiekti tokią demokratiją, kokia yra šimtmečius ją puoselėjusioje Vakarų Europoje.

NATO šalių parlamentarai dvi dienas Seime diskutavo apie ekonominius, visuomeninius ir politinius procesus Ukrainoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir Moldovoje su šių šalių atstovais.

Daugelis ekspertų ir politikų pastebi, kad pastaruosius penkerius metus demokratijos raida Rytų Europoje susiduria su dideliais sunkumais.

„Rinkimai su problemomis, teisės viršenybė taip pat, nepriklausomi teismai tampa praeitimi ir matome tai atskirų valstybių atžvilgiu. Manau, kad tai yra pavojaus ženklas, nes kartais susidaro nuomonė, kad ir su menkesne demokratija gali vykti ekonominis augimas ir, deja, todėl valstybės, atrodo, renkasi tokį kelią: ribojama demokratija ir viskas atiduodama ekonominiam augimui“, – sako NATO parlamentinės asamblėjos viceprezidentas Petras Auštrevičius.

Nemažas dėmesys seminare skirtas ir pastaruoju metu ryškėjančioms Rusijos demokratijos problemoms. Vyksta policijos reidai opozicijos lyderių namuose, šimtus kartų pakeltos baudos už protestų taisyklių pažeidimus.

Į Vilnių atvykę oficialiosios Maskvos atstovai tikino, kad demokratijos raida Rusijoje normali.

„Įstatymas dėl baudų ką tik priimtas, todėl reikia pažiūrėti, kaip jis veiks. Dar niekas jų nemokėjo, o triukšmas jau sukeltas didelis. Taip, žmonėms turi būti garantuota teisė rinktis, reikšti savo nuomonę, bet tai neturi trukdyti kitų žmonių gyvenimui: kaip tie žmonės elgiasi su valdžia, tai yra jos atstovais – milicininkais... Rusija, mano manymu, eina normaliu keliu, bet per 20 metų mes negalime nueiti to kelio, kurį per šimtmečius nuėjo Angliška demokratija“, – tvirtina Rusijos Federacijos Tarybos Gynybos komiteto pirmininkas Viktoras Ozerovas.

Seminaro organizatoriai sako, kad jo tikslas ne kritikuoti, o NATO ir jų Rytų partnerėms bandyti suprasti vieniems kitus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt