Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.11 18:27

Suteikti VU garbės daktaro vardai

LRT.lt 2016.02.11 18:27

Šv. Jonų bažnyčioje buvo suteikti Vilniaus universiteto garbės daktaro vardai. Už išskirtinį indėlį į Lietuvos nepriklausomybės įtvirtinimą tarptautinėje erdvėje VU pagerbė Islandijos politiką, ekonomistą ir diplomatą Jóną Baldviną Hannibalssoną. Garbės daktaro vardas taip pat buvo suteiktas Renselerio politechnikos instituto profesoriui Michaelui Shurui. Mokslininkas įvertintas už iškilius darbus puslaidininkių fizikos ir optoelektronikos srityje. Abu svečiai glaudžiai bendradarbiauja su Vilniaus universitetu.

Eidamas Islandijos užsienio reikalų ministro pareigas J. B. Hannibalssonas inicijavo Baltijos šalių valstybingumo pripažinimą. Dėl asmeninio jo indėlio Islandija tapo pirmąja užsienio valstybe, vasario 11 d. de jure pripažinusia 1990 m. kovo 11 d. atkurtą nepriklausomą Lietuvos valstybę. 2013 m. pavasario semestre VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute jis dėstė didelio studentų susidomėjimo sulaukusį kursą „Teorinis ir praktinis žvilgsnis į mažąsias tautas tarptautinėje sistemoje“. J. B. Hannibalssonas  apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu, LDK Gedimino ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi, yra Vilniaus garbės pilietis.

Prof. Michaelas Shuras tarp užsienio mokslininkų pirmauja pagal bendrų su Lietuvos tyrėjais publikacijų, paskelbtų per pastarąjį dešimtmetį, skaičių. Jis organizavo daugelio VU mokslininkų stažuotes Renselerio politechnikos institute, skaitė paskaitas, 2003 m. pirmininkavo NATO Pažangiųjų tyrimų seminarui Vilniuje, nuo 2009 m. yra Lietuvos mokslų akademijos užsienio narys. Prof. M. Shuras yra daugybės prestižinių mokslinių ir inžinerinių organizacijų narys, vienas iš bendrovės „Sensor Electronic Technology, Inc“ steigėjų ir viceprezidentas.

Buvusį Islandijos užsienio reikalų ministrą tapus Vilniaus universiteto garbės daktaru pasveikino ir premjeras Algirdas Butkevičius. 

„Nepaprastai džiaugiuosi, kad senasis ir garbusis Vilniaus universitetas, per keturis savo veiklos šimtmečius išugdęs Lietuvai ir Europai daugelį iškilių asmenybių, šiandien skelbia J. B. Hannibalssoną savo garbės daktaru. Tai – dalis mūsų istorinės skolos šiam garbiam Islandijos diplomatui, ekonomistui ir politikui bei visai Islandijos tautai už ryžtą, drąsą ir nepaprastai svarbų palaikymą Lietuvai žengiant Nepriklausomybės keliu“, – sakė premjeras.

Vyriausybės vadovo teigimu, islandai, turintys garbią praeitį ir tūkstantmetę demokratijos tradiciją, suprato Lietuvos laisvės siekį ir savo diplomatiniu pripažinimu sustiprino mūsų įkvėpimą siekti savo tikslo – Nepriklausomybės. 

„Naujosios Lietuvos istorijoje prie Islandijos pavadinimo parašytas žodis „pirmoji“. Pirmoji šalis, pripažinusi Lietuvos valstybingumą. O J. B. Hannibalssonas – visuomet liks pirmasis ministras, išdrįsęs garsiai pasakyti tai, apie ką jau galvojo didžioji Europos dalis. Naudodamasis Vilniaus universiteto suteikta proga, Vyriausybės vardu dėkoju už nuopelnus mūsų tautai. Tai sakyti ypač prasminga šią dieną, kai sukanka lygiai 25 metai nuo Islandijos paskelbto sprendimo pripažinti Nepriklausomą Lietuvos valstybę“, – sakė ministras pirmininkas A. Butkevičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi