Lietuvoje

2020.11.03 12:20

Skvernelis: bus siūloma įvesti visuotinį karantiną

atnaujinta 13.14
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.11.03 12:20

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį pranešė, kad Vyriausybei bus siūloma įvesti visuotinį karantiną. Dėl to, ar įvesti visuotinį karantiną, ministrų kabinetas spręs trečiadienį. Jei būtų pritarta, visuotinis karantinas įsigaliotų nuo savaitės pabaigos ir truktų tris savaites.

Ministras pirmininkas dar šeštadienį paskelbė ketinantis siūlyti Vyriausybei griežtinti karantiną savivaldybėse, kurios patenka į raudonąją zoną, bei įvesti jį geltonojoje zonoje esančiose savivaldybėse. Jis teigė esąs įsitikinęs, kad karantino režimas turi būti griežtesnis nei dabar esantys ribojimai.

„Vyriausybės suburta medikų darbo grupė pateikė savo siūlymus, jiems visiems pritarėme. <...> Deja, norėjosi, kad tokių priemonių būtų galima išvengti, bet klausome pirmiausia medikų, specialistų darbo grupės siūlymų ir kitos alternatyvos neturime“, – sakė S. Skvernelis.

Skvernelis: bus siūloma įvesti visuotinį karantiną

Jis kalbėjo, kad žvelgiant į kitų valstybių patirtį paskelbus antrąjį karantiną matyti, kad jau po mažiau nei savaitės situacija pradeda gerėti.

„Planuojama, kad visuotinis karantinas bus įvedamas ne mažesniam nei trijų savaičių laikotarpiui, tikintis, kad paskui bus galima grįžti prie įprastesnio ar įprasto gyvenimo režimo“, – komentavo premjeras.

S. Skvernelis pabrėžė, kad yra būtina laikytis socialinės distancijos, todėl, įvedus karantiną, bus draudžiama bendrauti daugiau nei dviejų šeimų asmenims. Kitaip tariant, bus galima bendrauti ne daugiau nei dviem šeimoms, kurių bendras žmonių skaičius yra ne didesnis nei 10 asmenų.

„Tie draudimai bus absoliutūs visoje šalies teritorijoje. Dėl judėjimo tarp šalies miestų – vėlgi, laikoma, kad tai yra nerekomenduotina, tačiau griežtų ribojimų, suvaržymų nebus. Dėl įvairiausių asmeninių švenčių – siūloma, kad jos būtų neorganizuojamos. Kalbant apie vestuves, laidotuves, siūloma, kad jose dalyvautų ne daugiau nei 10 žmonių ir tik artimieji, giminaičiai“, – kalbėjo premjeras.

Bažnyčioms bus siūloma nutraukti visas tiesiogines pamaldas, pereiti prie nuotolinio bendravimo ir užtikrinti kitas saugumo priemones.

Premjeras kalbėjo, kad įvedus visuotinį karantiną bus nutraukiamas viešojo maitinimo įstaigų darbas, išskyrus maisto tiekimą išsinešti. Parduotuvių ir vaistinių darbo ribojimų nenumatoma, ypač kalbant apie maisto prekių parduotuves. Kitos parduotuvės turės užtikrinti ne mažiau nei 10 kv. m plotą vienam pirkėjui.

„Siūlymai dėl kirpyklų, grožio salonų – vėlgi, ribojimai neturėtų būti absoliutūs, kokie buvo pavasarį. Tiesiog reikės laikytis higienos ir saugumo reikalavimų, taikyti išankstinę registraciją, kad klientas galėtų be laukimo patekti ir gauti paslaugas. Tai yra preliminarūs siūlymai, kokie bus galutiniai, Vyriausybė apsispręs rytoj“, – sakė S. Skvernelis.

Bus siūloma stabdyti sporto klubų, baseinų, SPA veiklą, riboti laisvalaikio užsiėmimų, tokių kaip šokių ar dainavimo būreliai, veiklą. Taip pat bus siūloma stabdyti masažo salonų veiklą, išskyrus kai teikiamos medicininės paslaugos. Sportinė individuali veikla rekomenduojama lauke, o ne lauke – jei sportuoja šeimos nariai ar ne daugiau nei du asmenys ir išlaikomas būtinas atstumas.

Viešbučių veikla nebus draudžiama, tačiau nebus galima vykdyti grupinių paslaugų, o maistas galės būti teikiamas tik išsinešti arba pristatomas į kambarius. Nepriklausomai nuo to, ar dirbama valstybės, ar privačioje įstaigoje, darbas turės būti vykdomas nuotoliniu būdu. Viešuoju transportu bus galima keliauti tik sėdimose vietose.

Dėl mokyklų ir darželių, anot premjero, greičiausiai bus nutarta, kad pradinis bei ikimokyklinis ugdymas vyks be ribojimų, o vyresniems mokiniams bus siūloma įvesti mišrų mokymo būdą, kai dalis vaikų mokosi klasėje, o dalis – namuose.

„Tėvai patys galės spręsti, ar leisti vaikus į darželius“, – kalbėjo premjeras.

Aukštosioms mokykloms, kaip sakė S. Skvernelis, bus rekomenduojama dirbti nuotoliniu būdu, išskyrus studijas, kurių neįmanoma vykdyti nuotoliniu būdu, tokias kaip medicinos ar veterinarijos.

Bus siūloma stabdyti muziejų, kino teatrų ir teatrų veiklą. Bibliotekos galės veikti nuotoliniu būdu. Sporto varžybos turės vykti be žiūrovų. Nebus leidžiami jokie vieši renginiai.

Sveikatos priežiūros įstaigose turės būti užtikrinta pirmoji pagalba bei būtinoji planinė pagalba. Privačių gydymo įstaigų paslaugos, kaip teigė S. Skvernelis, nebus draudžiamos. Bus siekiama padidinti COVID-19 pacientams skirtų lovų skaičių.

Nenumatomi ir pokyčiai dėl atvykstančių ar grįžtančių į Lietuvą iš užsienio asmenų.

„Matome, kad visos valstybės stengiasi naudoti kitus metodus. Deja, kol kas niekas – nei mokslininkai, nei praktika, nei pavyzdys visos Europos nerodo kito kelio. Medikų darbo grupės siūlymas yra laiku ir bus įgyvendintas“, – teigė S. Skvernelis.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragino kaukes dėvėti ne tik ten, kur tai daryti privaloma, bet ir visur, kur tik įmanoma, pavyzdžiui, susitinkant su rečiau matomais žmonėmis: „Nuo to, kaip atsakingai elgsimės, priklausys, kiek laiko šalyje truks karantinas ir kiek jis gali būti pratęstas.“

A. Veryga taip pat kreipėsi į medikus ir prašė susitelkti bei kalbėjo, kad neeilinės sąlygos reikalaus ir neeilinių sprendimų. Jis tikino, kad dabar, kaip ir per pavasario karantiną, medikams bus mokamos papildomos išmokos už darbą esant rizikingoms sąlygoms.

Daugiau detalių apie tai, kaip atrodys karantinas, ketinama skelbti trečiadienį po Vyriausybės posėdžio. Jei Vyriausybė pritars, karantinas įsigalios naktį iš penktadienio į šeštadienį.

Populiariausi

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje skiepijami medikai antrąja vakcina nuo COVID-19

Lietuvoje

2021.01.17 11:01

Antrą COVID-19 vakcinos skiepą gavę šalies medikai: tai – viltis grįžti į ankstesnį gyvenimą papildyta Kauno klinikų ir Santaros klinikų informacija; atnaujinta 15.00

31