Lietuvoje

2015.12.15 15:54

Generaliniu prokuroru siūlomas E. Pašilis nesidangstys nepriklausomumu

Liepa Želnienė, 15min.lt2015.12.15 15:54

Trečiasis kandidatas į generalinius prokurorus Ukmergės teismo teisėjas 42 metų Evaldas Pašilis antradienį prisistatė Seime. Nors prezidentės patarėja gyrė kandidatą už profesionalumą, Seimo nariai abejojo, ar jam pakaks patirties. Kad netyrė nė vienos rezonansinės bylos, pripažino ir pats E. Pašilis.

Į Seimo tribūną stojęs E. Pašilis sakė jaučiantis labai didelę atsakomybę.

Pasak jo, šiuo metu girdimos problemos dėl susiskaldymo, darbo krūvių ir prokuratūros skaidrumo būtų buvusios sunkiai suprantamos vos atkūrus Lietuvos nepriklausomybę.

Tačiau, pasak E. Pašilio, prokuratūros tikslas liko tas pats – ginti Lietuvos žmones.

Iš lapelio skaitydamas tekstą, E. Pašilis kritikavo prokuratūros reformą, per kurią tarnybą paliko didelę patirtį turėję žmonės, o naujų atėjo labai nedaug.

Jis tikino, kad vien pokalbio su pretendentu neturėtų pakakti, kad koks nors prokuroras būtų keliamas pareigose, jo darbo kokybė turėtų būti pamatuojama rezultatais. Be to, E. Pašilis tikino, kad, jo nuomone, prokurorai neturėtų užsiimti biurokratija ir statistikos suvedinėjimu.

Taip pat E. Pašilis užsiminė apie prokuratūros komunikacijos gerinimą tiek viduje, tiek su visuomene, tiek su valstybės institucijomis.

„Turime nustoti dangstytis nepriklausomumu ir turime aiškinti savo sprendimus visuomenei“, – sakė E. Pašilis.

Jis atkreipė dėmesį, kad prokuroro tikslas neturėtų būti vien įkalinimas, nes jau dabar Lietuva pirmauja pagal įkalintų asmenų kiekį. Be to, E. Pašilis tikino, kad tyrimai negali būti pradėti po skambučių, o daugiausia dėmesio reikėtų skirti sunkių nusikaltimų tyrimams.

Klausė, ar postą išsipirko

Seimo nariai, klausydami E. Pašilio, vis dar atsiminė istorijas apie tai, kaip buvusiai kandidatei Editai Dambrauskienei neva buvo siūloma šį postą „išsipirkti“.

„Ar jums niekas nesiūlė išsipirkti paramos tampant prokuroru?“ – kandidato klausė socialdemokratas Algirdas Sysas. „Tikrai ne“, – atsakė E. Pašilis.

Seimo narys Vytautas Matulevičius kandidato klausė apie buvusios Seimo narės Neringos Venckienės ekstradiciją, tačiau kandidatas neatsakė į klausimą, sakydamas, kad nėra pakankamai įsigilinęs, jog galėtų reikšti nuomonę kompetentingai.

Socialdemokratas Kazys Grybauskas tikino kandidatą pažįstantis jau penkiolika metų ir klausė jo, ką jis darysiąs, kad viešasis interesas Lietuvoje būtų ginamas aktyviau.

„Man džiugu, kad po reformos prokuratūroje atsirado viešojo intereso gynimo skyriai. Nesu susipažinęs konkrečiai su rezultatais, tačiau mačiau, kad šis klausimas buvo tarp prioritetų“, – sakė kandidatas.

Seimo narys Linas Balsys teiravosi kandidato, kur prezidentė jį rado ir kaip jis pasiryžęs informuoti prezidentę apie bylų eigą.

„Jaučiu didelę atsakomybę būdamas trečias kandidatas. Džiaugiuosi, kad buvau pastebėtas“, – sakė E. Pašilis, tačiau pridūrė, kad nebūtų sutikęs pretenduoti, jei jam būtų sakoma, kad turės prezidentūrą informuoti apie rezonansinių bylų eigą kitaip, nei nustatyta įstatymuose.

Nesidairo į praeitį

Po prisistatymo Seimo nariams žurnalistams kandidatas sakė manantis, kad visi užduoti klausimai buvę konstruktyvūs, tačiau neprognozavo, ar bus patvirtintas.

Taip pat E. Pašilis nesileido į kalbas apie tai, kodėl du pirma jo teikti kandidatai Seime palaikymo nesulaukė.

„Nesureikšminu, kad tai trečias, ar... Pasiryžau eiti šitas pareigas. Priėmiau sprendimą ir manau tai ryžtingai daryti. O dėl to, kad trečias, man kaip tik gal yra didesnė atsakomybė. Gerbiu prezidentės sprendimą, kad pasitikėjo, įvertino darbą“, – kalbėjo E. Pašilis.

Gyrė už profesionalumą

Prezidentės vyriausiosios patarėjos teisės klausimais Rasos Svetikaitės teigimu, kandidatas yra teisininkas profesionalas, turintis ikiteisminio tyrimo pareigūno, teisėjo darbo ir vadovaujamo darbo patirties.

Pasak R. Svetikaitės, kandidatas pasižymi aukštomis moralinėmis savybėmis ir gebėjimu sutelkti darbuotojus.

„Pasirinkimą nulėmė tai, kad jis stiprus teisininkas, turintis daug patirties“, – sakė patarėja.

R. Svetikaitė tikino, kad sprendimą lėmė ir tai, kad bandydamas tapti Lietuvos apeliacinio teismo teisėju E. Pašilis komisijos buvo įvertintas labai gerai. Teigiamai įvertintos ir jo asmeninės savybės.

„Bet kuri sistema, jei tampa pernelyg uždara, nustoja tobulėti ir ją apima rutina“, – aiškino R. Svetikaitė, teigdama, kad ne prokuroras prokuratūros vadovybėje būtų labai geras pokytis.

Pirmadienį E. Pašilis tikino nesureikšminantis to, kad iki jo Seimas jau nepatvirtino dviejų prezidentės teiktų kandidatų.

„Suprantate, valstybei Lietuvos dirbu jau daugiau nei 20 metų ir tiesiog manau, kad galėčiau prisidėti prie teigiamų pokyčių prokuratūroje. Manau, kad tiek teorinės, tiek praktinės žinios tai leistų padaryti. Labai graudu, kad tas prokuratūros vardas pastaruoju metu toks nepelnytai nuvertintas“, – sakė E. Pašilis.

Ilgai dirbo Ukmergėje

15min.lt kalbinti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai konservatorius Stasys Šedbaras ir Julius Sabatauskas pasakojo pretendentą žinantys iš garsiosios gyvsidabrio istorijos Ukmergės teisme, kuriam vienu metu vadovavo E. Pašilis.

Gyvsidabriu apnuodytame Ukmergės rajono apylinkės teismo pastate E. Pašilis išdirbo 14 metų, penkerius metus – nuo 2007 iki 2012 metų – jis buvo šio teismo pirmininkas.

E. Pašilis dar yra išgarsėjęs ir tuo, kad nagrinėjo bylą dėl Ukmergės rajono savivaldybės 2010 metų sprendimo nutraukti šilumos ūkio nuomos sutartį su „Miesto energija“.

Tuomet E. Pašilis pripažino, kad savivaldybė turėjo tokią teisę. Vėliau Lietuvos Aukščiausiasis teismas šią nutartį pripažino teisinga ir paliko nepakeistą.

Be to, pajutęs, kad įmonė šioje byloje bando daryti jam neteisėtą spaudimą, E. Pašilis iškvietė policiją.

E. Pašilis yra jau trečias prezidentės Dalios Grybauskaitės Seimui teikiamas kandidatas į generalinius prokurorus. Seimas jau yra atmetęs du valstybės vadovės kandidatus į generalinius prokurorus. Spalio mėnesio pradžioje parlamentarai nepritarė siūlymui generaline prokurore skirti Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkę Editą Dambrauskienę. Vasarą atmesta Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio kandidatūra. Nepaskyrus vadovo, laikinai prokuratūrai toliau vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

Pagal Konstituciją, generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.