Lietuvoje

2020.08.24 07:53

Vilniuje rengiamas Baltarusijos demokratijos sėkmei skirtas forumas

stebėkite portale LRT.lt
BNS2020.08.24 07:53

Vilniuje pirmą kartą rengiamas Kalinausko forumas, skirtas aptarti Baltarusijos ateitį.

TIESIOGIAI:

Šis forumas turėtų tapti pagrindine Baltarusijos laisvės kovotojų ir disidentų platforma, skirta išreikšti savo nuomonę, sudaryti bendras kovos su Rusijos agresija regione strategijas ir atkurti demokratiją Baltarusijoje, teigiama Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto pranešime.

Pasak vieno iš renginio organizatorių, Seimo nario Žygimanto Pavilionio, tikimasi, kad forumas padės sukurti vieningą Vakarų politiką Baltarusijos atžvilgiu.

Anot jo, Vilniuje gyvena ir dirba daug baltarusių, veikia prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo iš Minsko išvytas Europos humanitarinis universitetas.

„Būtina tuos smegenis suburti ir sukurti vieningą efektyvią Vakarų politiką Baltarusijos atžvilgiu. (...) Tikimės, kad po forumo Vakarų politikai nebeapsiribos politkorektiškais pareiškimais, kurie leistų režimui išgyventi“, – BNS sakė Ž. Pavilionis.

Tarp renginio dalyvių – Jungtinių Tautų specialioji pranešėja žmogaus teisių padėties Baltarusijoje klausimais Anais Marin, JAV valstybes sekretoriaus pavaduotojas Stephenas Biegunas, Prancūzijos Senato Europos reikalų komiteto pirmininkas Jeanas Bizet, vienas garsiausių moderniosios Prancūzijos filosofų Bernard-Henri Levy, Europos Sąjungos ambasadorius Baltarusijoje Dirkas Schuebelis, buvusi Moldovos kandidatė į prezidentus ir premjerė Maia Sandu, vienas iš Rusijos opozicijos lyderių, Laisvos Rusijos fondo viceprezidentas Vladimiras Kara-Murza, kt.

Į forumą pakviesta Baltarusijos opozicijos kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja.

Sekmadienį forumo dalyviai padėjo vainiką K. Kalinausko žūties vietoje, o vakare dalyvavo Baltarusijos palaikymo akcijoje „Laisvės kelias“.

K. Kalinauskas (1838–1864) buvo lenkų, lietuvių ir baltarusių nacionalinio atgimimo lyderis, vienas iš 1863 –1864 metų sukilimo prieš carinę Rusiją vadų. 1864 metų kovą Lukiškių aikštėje jam įvykdyta vieša mirties bausmė. Pernai K. Kalinausko palaikai atkasti ir iškilmingai palaidoti Vilniaus Rasų kapinėse.

Populiariausi