Lietuvoje

2020.06.05 07:49

Laboratorijose esančio COVID-19 tyrimų rezervo užtektų 3 mėnesiams

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.06.05 07:49

Koronavirusui pradėjus plisti Lietuvoje, ėminiai buvo tiriami vienoje laboratorijoje Vilniuje. Čia jie buvo vežami iš visos Lietuvos. Dabar tyrimai atliekami 14 laboratorijų klasteryje.

Pradėjus tirti žmonės dėl COVID-19, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nurodė, kad ekonomiškai labiau apsimoka tirti vienoje laboratorijoje nei keliose.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) vadovas Vytautas Zimnickas LRT RADIJUI aiškina, kad taip buvo nuspręsta dėl mažo tyrimų poreikio ir nepakankamo reagentų skaičiaus.

Tačiau šiuo metu tyrimų skaičius yra žymiai išaugęs.

„Vakarykščiai (ketvirtadienio – LRT.lt) tyrimai (...) buvo gerokai per 5 tūkst. ir beveik be kelių tyrimų 6 tūkst. Ir šių apimčių viena laboratorija (anksčiau – LRT.lt) jokiais būdais negalėjo patempti“, – aiškino jis.

Nors asmenų, užsikrėtusiųjų COVID-19, skaičius stabilizavosi, tyrimų apimčių mažinti neplanuojama. Anot NVSPL vadovo, toliau numatoma tirti įvairias žmonių grupes, židinius bei stebėti bendrą epidemiologinę Lietuvos situaciją.

„Šiai dienai esame susitarę, kad maždaug dar apie 5 tūkst. tyrimų galėtų būti daroma tiek bendruomenėms, tiek segmentinėms gyventojų grupėms. Tai yra daugiau pasižiūrėti židinius, medikus, tuos kurie, turi arčiausią sąlytį su galimais užkrato nešiotojais“, – teigia V. Zimnickas.

Kaip augančią grėsmę NVSPL vadovas išskyria atsiveriančias sienas.

Kalbėdamas apie pasiruošimą antrajai COVID-19 bangai, V. Zimnickas nurodo, kad laboratorijos skaičiuoja 3 mėnesių reagentų rezervą Lietuvos mastu.

„Jei tu turi trims mėnesiams rezervą ir tas rezervas yra minimaliai dienos norma kažkur virš 5 tūkst. tyrimų, tai operatyviai per tą laiką galima dar irgi atlikti pirkimus (...) Dabar nebėra tokios didelės problemos – jie jau yra gaminami ir yra pakankami kiekiai gaminami. Atsiranda naujų rūšių reagentų, kurie gali ir operatyviau atlikti tyrimus. Taip kad dabar pasirinkimas rinkoje yra pakankamas“, – aiškina NVSPL vadovas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad reagentai yra ribojamo naudojimo laiko ir turi būti saugojami specialiomis sąlygomis. Dėl to, rezervo praplėtimas gali sukelti papildomų iššūkių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.