Lietuvoje

2015.10.20 08:26

Druskininkų skandalas: „Aqua“ ir jo klientai

Vilma Danauskienė, DELFI.lt2015.10.20 08:26

Druskininkų vandens parkas buvo tapęs nemokamų nakvynių politikams ir savųjų įdarbinimo rojumi.

Druskininkų savivaldybei priklausanti uždaroji akcinė bendrovė „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras „Aqua“, kurios direktoriui Edmundui Antanaičiui praėjusią savaitę Kauno apygardos prokurorai pareiškė įtarimus piktnaudžiavimu bei neteisėtu savivaldybės lėšų naudojimu, buvo tapusi vieta, kurioje šiltas vietas rasdavo ne vieno žinomo Druskininkų savivaldybės valdininko šeimos nariai ar artimi giminaičiai.

Valdiškoje įmonėje nesibodėdavo nemokamai lankytis ir viešbučio bei sveikatinimo paslaugomis naudotis aukšti politikai, dažniausiai – Vyriausybės ministrai. Kai kurie iš jų nesidrovėdavo atsivežti ir savo sutuoktinius.

Vienas iš privilegijuotųjų – buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius, buvęs vidaus reikalų viceministras, dabartinis Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės sekretoriato vadovas Žimantas acevičius. Jis su žmona buvo ypač laukiami ir privilegijuoti Druskininkų valdžios svečiai.

Toks Druskininkų savivaldybės bendrovės dosnumas pateko į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos ir Kauno apygardos prokuratūros prokurorų akis.

Dėl piktnaudžiavimo ir neteisėto savivaldybės lėšų naudojimo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Prokurorai pareiškė įtarimus Druskininkų „Aqua“ centro direktoriui Edmundui Antanaičiui.

Liudytojais byloje apklausti bendrovės direktoriaus pavaduotoja Rasa Černiauskienė, bendrovės valdybos pirmininkas, Druskininkų savivaldybės administracijos Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Algirdas Svirskas, keletas Druskininkų savivaldybės administracijos ir „Aqua“ centro valdybos narių.

Įmonės auditorė – direktoriaus E. Antanaičio žmona

Kaip pavyko surinkti DELFI, apie 280 darbo vietų sukūrusioje valdiškoje įmonėje darbo atsirado ir bendrovės direktoriaus E.Antanaičio žmonai, ir Druskininkų savivaldybės mero, vicemero, administracijos direktorės, bendrovės valdybos sutuoktiniams ir/ar šeimų nariams.

„Taip, mano žmona dirba mano vadovaujamoje įmonėje. Kuo? Auditore“, – nesutriko paklaustas Druskininkų „Aqua“ centro direktorius E.Antanaitis.

Tačiau jis paneigė, esą įmonė apmoka ne tik žmonos komandiruotes, bet ir dukros, žinomos manekenės Ditės Antanaitytės užsienio kelionių išlaidas: „Ne, tai netiesa“.

Ar normalu, kad įmonės vidaus auditore dirba įmonės vadovo sutuoktinė? – šį klausimą uždavėme pačiam E.Antanaičiui.

„Jūs labai tradiciškai suprantate auditoriaus pareigybines instrukcijas. Čia tik toks skambus pareigų pavadinimas, o iš tiesų mano žmona įmonėje yra akys ir ausys. Jos darbas yra atskirų įmonės padalinių veiklos kontrolė ir tokios kontrolės išvadų teikimas įmonės vadovams. Ji atsakinga už visą estetinį įmonės vaizdą – kokias gėles sodinti, kada tręšti, kokio dizaino indai ar sietynai pirkti ir dar už daugelį kitų dalykų. Į darbą ją priėmiau tuomet, kai atsidarė viešbutis, mat reikėjo organizuoti maitinimą 500 asmenų – nuo nulio.

Ji turėjo patirties šiame reikale, nes tą buvo dariusi savo įmonėje. Jei josios patirties viešbučio maitinimo sistemoje nereiktų, aš mielai būčiau už tai, kad žmona nedirbų, nes sąlygas tam turime.

Taip, jos pareigos yra auditorė, tačiau ji prie dokumentų nedirba – taip, kaip jūs suprantate auditoriaus pareigas. Įmonės auditui mes samdome nepriklausomą įmonę, kurią parenkame patys. Anksčiau parinkdavo savivaldybė viešųjų pirkimų būdu, tačiau dabar jau ši teisė suteikta mums patiems, įmonei. Šiuo metu neprisimenu pavadinimo įmonės, kuri mus audituoja, tačiau visos audito ataskaitos yra pateiktos tiek savivaldybei, tiek Registrų centrui“, – sakė Druskininkų poilsio ir sveikatinimo centro „Aqua“ direktorius E.Antanaitis.

Į kai kuriuos klausimus, liečiančius personalo įdarbinimą, E.Antanaitis negalėjo atsakyti – esą, tai susiję su ikiteisminio tyrimo medžiaga.

Tuo tarpu, DELFI žiniomis, Druskininkų savivaldybės valdomame Druskininkų vandens parke ir gydyklose dirba ištisa socialdemokratų plejada: paties Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko pirmoji žmona Daiva Malinauskienė, dukra Evelina Malinauskaitė, Druskininkų mero pavaduotojo Lino Urmanavičiaus žmona Vilija Urmanavičienė, sūnus Tomas Urmanavičius, Druskininkų savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Jurgelevičienės sūnus Gytis Jurgelvičius, Druskininkų savivaldybės tarybos narė Inga Šinkonienė, Druskininkų savivaldybės tarybos nario Virgaudo Taletavičiaus žmona Giedrė Taletavičienė, „Aqua“ centro valdybos pirmininko Algirdo Svirsko pusbrolis Gintaras Svirskas. Anksčiau įmonėje dirbo ir Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojo L.Urmanavičiaus dukra Augustė Urmanavičiūtė.

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė patvirtino, kad jos sūnus Gytis dirba savivaldybės valdomoje įmonėje. Aukštas pareigas einanti valdininkė sakė jokios įtakos niekam dėl sūnaus įdarbinimo nedariusi ir pagalbos nieko neprašiusi.

„Jis dirba IT specialistu, nuo šių metų kovo mėnesio. Dalyvavo atrankoje ir laimėjo“, – sakė V.Jurgelevičienė.DELFI primena, kad pats Druskininkų meras, Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininkas R.Malinauskas šią savaitę įsivėlė į skandalą dėl galimai jam palankaus nutarimo dėl kurortinių zonų panaikinimo Vyriausybėje priėmimo. Meras neigia įtakojęs premjerą Algirdą Butkevičių, ir vadina istoriją politinių oponentų užsakytu skandalu.

Tokiu pačiu skandalu vadinamas ir E.Antanaičio sulaikymas bei byla dėl savivaldybės lėšų švaistymo Druskininkų vandens parke.

Kilus skandalui Druskininkų meras išvyko į komandiruotę. Turimomis žiniomis, jis vieši Milane, Italijoje.

Nakvynė ir pramogos – už ačiū

STT operatyvininkams neturėjo būti itin sunku nustatyti, kas nemokamai naudojosi Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centro „Aqua“ viešbučio ir SPA paslaugomis. Informaciją, to nenujausdami, pateikė patys Druskininkų savivaldybės valdininkai ir jiems lojali vietinė žiniasklaida.

Druskininkų miesto dienos 2014-ais, 2015-ais, o ir ankstesniais metais, LIKE ženklo atidengimo ar lynų keltuvo statybų pradžios kapsulės įkasimo ceremonijos, sportininkų centro ar sveikatingumo parko atidarymai, netgi – paties mero R.Malinausko 50-mečio jubiliejus.

Tarsi sutartinai, renginiai prasidėdavo ketvirtadieniais ar penktadieniais, tačiau nemaža dalis svečių lankytojų būdavo sutinkami savaitgalį ne tik miesto gatvėse, bet ir vandens parko pirčių komplekse.

Kai DELFI pradėjo skambinti nuotraukose užfiksuotiems politikams, pastarieji staiga „atgavo“ atmintį ir net neslėpė, kad „gal ir nakvojo, bet tai buvo oficialus kvietimas“. Girdi, jei pasikvietė – lai ir apmoka!

Premjeras Algirdas Butkevičius su žmona, Ūkio ministras Evaldas Gustas, Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, buvęs aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas, Ūkio viceministras Mindaugas Skarupskas su žmona, Ūkio ministerijos kancleris Gediminas Miškinis, Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius, teisingumo ministras Antanas Bernatonis, Seimo narys Julius Sabatauskas, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė su vyru, Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės sekretoriato vadovas, buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Žimantas Pacevičius su žmona – tai tik viešai vietos žurnalistų ir pilietiškai nusiteikusių druskininkiečių užfiksuotų Druskininkų valdžios itin svarbių svečių dalis.

Keli iš jų neatsispyrė pagundai nemokamai pasinaudoti savivaldybės įmonės viešbučiu ir SPA ar gydyklų paslaugomis?

Atsakydama į DELFI klausimą, as premjeras Algirdas Butkevičius ir/ar jo žmona yra nemokamai naudojęsi UAB „Druskininkų poilsio ir sveikatinimo parko „Aqua“ paslaugomis laikotarpiu nuo 2014 m. kovo 10 d. iki 2015 m. rugsėjo 24 d., premjero patarėja Rita Grumadaitė informavo, kad Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius nei pats, nei jo žmona apskritai nėra naudojęsi Druskininkų poilsio ir sveikatinimo parko „Aqua“ paslaugomis.

Tačiau nemažai čia įvardintųjų politikų ir valdininkų žiniasklaidoje jau prisipažino, kad Druskininkų savivaldybei priklausančios įmonės apartamentuose nakvodavo nemokėdami už paslaugas, tačiau nematė čia nieko blogo – esą renginiai oficialūs, kvietimai – oficialūs, taigi – ne svečių reikalas už vizitus apsimokėti.

 „Ministrė lankėsi du kartus – vieną kartą Druskininkų savivaldybės kvietimu, kitą kartą ministerija organizavo tarptautinę Lietuvos, Latvijos ir Estijos švietimo konferenciją. Pirmą kartą nenakvojome, o antrą kartą nakvojome, bet ne vandens parke, o ten greta esančiame pastate, gal viešbutyje, ten toks sujungimas stiklinis buvo, tai tada apmokėjo ministerija, nes buvo kviestų svečių iš užsienio“, – DELFI aiškino švietimo ir mokslo ministrės A.Pitrėnienės atstovė spaudai Daiva Šalc.

Druskininkų savivaldybės interneto svetainėje pirmasis vizitas, šių metų rugpjūčio 27 dieną, įvardintas kaip ministrės A.Pitrėnienės pasitarimas su Druskininkų savivaldybės švietimo įstaigų vadovais, antrasis – šių metų rugsėjo 17-ąją – kaip profesinio mokymo tobulinimo perspektyvų aptarimas. Apie jokius latvius ar estus – nei užuominos.

Vėliau Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė D.Šalc susisiekė su DELFI ir patikslino, kad A.Pitrėnienė ir ministerijos renginio svečiai nakvojo Druskininkų „Grand Spa Lietuva“ viešbutyje.

Šią savaitę Lietuvoje kilo skandalas, kai DELFI žurnalistinis tyrimas atskleidė, jog galimai dėl Druskininkams palankaus argumento teismui, kur bylinėjasi Generalinė prokuratūra prieš Druskininkų savivaldybę ir žemėtvarkininkus, Vyriausybėje skubos tvarka buvo priimtas nutarimas, kuriuo panaikintos kurortinės zonos. Šis nutarimas buvo rengtas Aplinkos ministerijos.

Ir nors kalbinamas pats aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas teigia, jog Druskininkų meras jam – ne joks draugas ar bičiulis, o ministerija su Druskininkų savivaldybe bylinėjasi teismuose, tiesa yra kiek kitokia. DELFI apžvalgininko Romo Sadausko nuotraukose užfiksuotas vaizdas neleis abejoti, jog ponas K.Trečiokas Druskininkų savivaldybėje buvo ypatingai laukiamas. Miesto šventėse jis – šalia paties Druskininkų mero Ričardo Malinausko.

„Esu nakvojęs gal porą kartų, bet tai buvo oficialūs pakvietimai. Aš gi ministras. Ir man su nakvyne nėra problemų, aš Druskininkuose giminių turiu“, – paklaustas, kas apmokėjo jo nakvynes Druskininkų vandens parko viešbutyje 2014 m. lapkričio 7–8 d., 2015 m. gegužės 28–30 dienomis.

Priminsime, kad tuo metu Aplinkos ministerijoje ministro sudaryta darbo grupė jau rengė minėto garsiojo Vyriausybės nutarimo didžiąją versiją – Specialiąsias žemės ir miško naudojimo taisykles ir jų pakeitimus.

„Tai išeina, kad jei apie medžiotojus svarstom ministerijoje, tai man į mišką nevažiuot?“ – argumentu į klausimą, ar nemano, kad tokios nemokamos nakvynės gali būti vertinamos nevienareikšmiai, atsakė ministras K.Trečiokas.

DELFI žiniomis, sveikatos apsaugos ministrė R.Šalaševičiūtė nemokamai ilsėtis „Aqua“ centre galėjo lankydamasi po vizito Lazdijų ligoninėje – 2015 m. gegužės 29–31 d., antrąjį kartą – 2015 m. liepos 31-ąją, kai oficialiai į Druskininkus buvo atvykusi apžiūrėti „Saulutės“ sanatorijos.

Teigiama, kad pirmąjį kartą savaitgalį apartamentuose ministrė ilsėjosi su sutuoktiniu.

Paklausta apie sanatorinį poilsį Druskininkų kurorte ministrė R.Šalaševičiūtė teigė, jog Druskininkų poilsio ir sveikatinimo centre lankėsi ir paslaugomis naudojosi vieną kartą – šių metų paskutinįjį liepos savaitgalį.

„Buvo mano atostogų metas, aš tvarkydamasi namuose radau šio centro dovanų čekį, jis buvo išrašytas šių metų vasario 8 dieną ir galiojo 6 mėnesius. Aš jį buvau gavusi dovanų per savo gimtadienį, vasario 10-ąją, bet buvau jį pamiršusi. Kadangi dar buvo mano atostogos, aš net buvau sunerimusi, ar tas čekis neprapuls. Aš net skambinau Seimo narei Kristinai Miškinienei, klausdama, ar įmanoma čekio galiojimą pratęst, tačiau vėliau su vyru nusprendėme pasinaudoti šia mano dovana“, – DELFI sakė ministrė R.Šalaševičiūtė.

Paklausus, kad Druskininkų savivaldybė savo oficialioje svetainėje nurodo buvus oficialų darbinį ministrės vizitą, kurio metu ji susipažino su renovacijos reikalais vaikų sanatorijoje „Saulutė“, R.Šalaševičiūtė patikino, kad tai tiesa.

„Nors buvo mano atostogų metas, bet sanatorijos renovacijos reikalai man rūpėjo, ir aš tikrai ten lankiausi ir domėjausi. Kaip ministrė lankiausi, atostogų metu. Bet su mano poilsiu tą savaitgalį tai niekaip nesietina“, – teigė ministrė.

Paklausus, ar su vyru nesilankė „Aqua“ centre ir šių metų gegužės gale, R.Šalaševičiūtė tai paneigė.

„Vyras atvažiavo manęs iš Druskininkų pasiimti ir mes grįžome nakvoti pas gimines į Lazdijus“, – sakė sveikatos apsaugos ministrė.

Ji teigė, kad tąsyk jos vizitas Dzūkijoje buvęs itin intensyvus: „Alytuje susitikome su apskrities ligoninių vadovais, tada apsilankiau Lazdijuose, vėliau nuvažiavome į Druskininkus, ten vyko kažkokia šventė, pabuvome keletą valandų, mano vyras atvyko manęs paimti ir mes nuvykome į Lazdijus pas mano gimines, o mano patarėjos grįžo į Vilnių“.

Iš įmonės pelno savivaldybei – šnipštas

Druskininkų centras „Aqua“ yra Druskininkų savivaldybės įsteigta ir jos valdoma įmonė, kuriai priklauso vandens atrakcionų parkas, viešbutis ir gydyklų kompleksas.

2014 metais bendrovė, kaip matyti iš pelno (nuostolių) ataskaitos, turėjo 28,62 mln. litų (apie 8,3 mln. eurų) pardavimo pajamų, iš kurių pardavimo sąnaudos sudarė 7,78 mln. litų (apie 2,25 mln. eurų).

Tačiau grynojo pelno Druskininkų savivaldybės įmonė už 2014 metus turėjo vos 3,23 mln. litų (apie 0,94 mln. eurų). Tai sudaro vos 1 procentą bendrovės pardavimo pajamų.

Net apie 60 procentų pardavimo pajamų – 17,03 mln. litų (apie 4,9 mln. eurų) – sudaro bendrovės veiklos sąnaudos.

Į jas, be kitų sąnaudų, įskaičiuojamos ir išlaidos bendrovės finansuojamam vietos spaudos leidiniui „Mano Druskininkai“, puotoms ir nakvynėms aukštų svečių, kurių vizitų išlaidos nurašomos į rinkodaros išlaidas.

Pagal įstatymą, pelningai dirbanti bendrovė savo akcininkams išmoka dividendus, arba pelną paskirsto pagal įstatuose numatytą tvarką.

Nors Druskininkų poilsio ir sveikatinimo centro vadovas E.Antanaitis tikino, esą pelnas paskirstomas kasmet, tačiau iš viešai Registrų centre prieinamos informacijos matyti, kad pelnas nepaskirstytas.

Pagal 2015 m. balandžio 9 dieną Registrų centre įregistruotų pakeistų UAB „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio parkas „Aqua“ įstatų 9.3 punktą, bendrovės direktoriui suteikta teisė vienasmeniškai atstovauti įmonę, veikti bendrovės vardu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, sudaryti ir pasirašyti bendrovės vardu sandorius, taip pat tai veiklai naudoti savo vienasmeniška nuožiūra iki pusės bendrovės įstatinio kapitalo dydžio sumas.

Druskininkų sveikatinimo ir poilsio parkas „Aqua“ įstatinis kapitalas yra 2,188 milijono eurų. E.Antanaitis, kuriam pareikšti įtarimai, galėjo disponuoti puse šios sumos bendrovės vardu jos veiklai vykdyti.

Kaip naudojami bendrovės finansiniai ištekliai, kontroliuoja vidaus audito tarnyba. Druskininkų sveikatinimo ir poilsio parkas „Aqua“ auditore, ką pripažino pats direktorius E.Antanaitis, dirba jo žmona Ela Antanaitienė. Tačiau ji, pasak vyro, ūkinės veiklos ir finansinių dokumentų neaudituoja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.