Lietuvoje

2020.04.30 11:19

Vilniaus licėjaus vadovas Jurkevičius: Burgis buvo vienas ryškiausių mokyklos direktorių, jis turėjo savo nuomonę

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.04.30 11:19

„Tai šokiruojanti, labai liūdna žinia. Kaip pagalvoju apie savo mokytojus, pirma mintis, kuri man ateina į galvą, yra Bronislovas Burgis. Visi buvę KTU gimnazijos mokiniai šiandien labai liūdi ir prisimena jį tik geruoju“, – kalbėjo KTU gimnaziją (KTUG) baigęs ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Ketvirtadienį pranešta, kad mirė pedagogas, vienas iš KTU gimnazijos įkūrėjų ir ilgametis vadovas Bronislovas Burgis.

„Šįryt išėjo mūsų mylimas ir gerbiamas Bronislovas Burgis. Vėliau šioje paskyroje informuosime apie tai, kur ir kaip bus galima atsisveikinti“, – rašoma B. Burgio paskyroje feisbuke.

B. Burgis ėjo 71-uosius metus, jis buvo ne tik vienas KTU gimnazijos įkūrėjų bei ilgametis jos vadovas, bet ir IT žurnalo „Kompiuterija“ redaktorius.

2014-aisiais buvo įkurtas B. Burgio paramos ir labdaros fondas, pats B. Burgis sakė, kad fondas skirtas remti moksleivius, atkakliai siekiančius mokslo.

Pirmasis stojo prie gimnazijų ištakų

B. Burgis atkurtos Lietuvos nepriklausomybės pradžioje ėmėsi kurti naujovišką mokyklą – KTU gimnaziją. Tai tapo gimnazijų steigimo proveržiu Lietuvoje. Į šį virsmą įsiveržė ir Vilniaus licėjus.

„Burgis startavo pirmas. Jis suteikė puikų toną mokslo, kokybės. Savo mokykloje jis garantavo tikrą gimnazinį lygį. Tai tapo kelrode ir kitoms gimnazijoms eiti tuo pačiu keliu. Tuomet kūrėsi gimnazijos ir Panevėžyje, ir Šiauliuose, ir Vilniuje, kurios siekė kokybiško mokymo.

Tai buvo gražus gimnazinis judėjimas, kai visi stengėsi kilti, kelti. Pirmasis žygeivis ir buvo Burgis su savo idėjomis“, – 30 metų senumo įvykius prisiminė Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.

Anot jo, B. Burgis buvo išskirtinė asmenybė tiek savo vadybine, tiek profesine veikla.

„Dar svarbu tai, kad jis buvo visuomeniškai aktyvus, reiškė savo nuomonę įvairiais klausimais. Iki pat paskutinių dienų gimnazijoje Burgis buvo vienas ryškiausių direktorių su savo nuomone apie vykstančius procesus. Tai buvo be galo svarbu, nes dauguma kitų vadovų nekalba, susitaiko su esama padėtimi.

Tai turbūt ir yra trys svarbiausi aspektai – visuomeniškumas, pilietiškumas, atvirumas. Manau, viso to smarkiai netekome“, – apie kolegą kalbėjo S. Jurkevičius.

Vilniaus licėjus ne kartą surėmė konkurencines ietis su KTU gimnazija – mokiniai varžėsi mokslo rezultatais, olimpiadose.

„Buvome dvi stipriau išsiskiriančios mokyklos. Buvo netiesioginė konkurencija. Bet bendraudavome, keisdavomės mokiniais, vykdavome į varžybas tarp mūsų gimnazijos ir KTUG. Burgis organizuodavo protų kovas, mes vykdavome žaisti į Kauną.

Paskui viskas užsibaigė, kai jis išėjo iš gimnazijos“, – sakė S. Jurkevičius.

Tą laiką, kai B. Burgis dėl viešai nuskambėjusios nemalonios istorijos paliko savo kurtą gimnaziją, S. Jurkevičius puikiai pamena.

„Buvo apmaudu, kad lyg ir niekam instituciniu lygmeniu nerūpėjo išsiaiškinti tą situaciją, išsaugoti Burgį kaip vadovą. Jis iš esmės liko vienas su savo problemomis. Buvo skaudu matyti, kad niekas neskubėjo padėti“, – sakė Vilniaus licėjaus vadovas.

Aistringas matematikas ir poetas

„Nors jis nebuvo mano mokytojas, jis buvo mokyklos, kurioje mokiausi, direktorius. Jis formavo visų mūsų pasaulėžiūrą, padėjo ne tik mokytis, bet ir formavo mūsų vertybes“, – prisiminimais dalijosi N. Mačiulis.

Ekonomistas pasakojo, kad B. Burgiui buvo labai svarbu teisingumas, pedagogas niekada neturėdavo išankstinės nuostatos, kad, tarkim, nesutariant mokiniui ir mokytojui, visuomet teisus mokytojas.

„Pats esu buvęs tokioje situacijoje. B Burgis būdavo griežtas, bet objektyvus ir teisingas. Jis įsiklausydavo į faktus, argumentus, o ne į emocijas, priimdavo sprendimus ne autoritetais vadovaudamasis. Tą mes visuomet žinojome, kad jis – griežtas, bet teisingas vadovas.

Būtent tai jis ir perdavė daugeliui savo moksleivių“, – pasakojo N. Mačiulis.

Jis bendravo su B. Burgiu ir pastaraisiais metais, daugiausiai nuotoliniu būdu. N. Mačiuliui itin įstrigo, kad jis, jau nebedirbdamas mokykloje, aktyviai įsitraukdavo rengdamas užduotis mokiniams, rengdamas konkursus, įsteigė labdaros fondą moksleiviams paremti.

„Matematika buvo jo aistra. Jis galvojo ne apie save, o apie ateities kartas. Mokslas, matematika buvo jo nuolatinė gyvenimo aistra.

Jis buvo ir nuostabus poetas. Kūrė nuo ankstyvos jaunystės. Kas skaitė jo įžvalgas feisbuke, matė, kad net eilėmis jis gali perteikti savo mintis ir pasaulėžiūrą“, – pedagogą apibūdino N. Mačiulis.

Požiūris į gyvenimą buvo liberalus

Savo prisiminimais pasidalijo ir buvęs KTU gimnazijos mokinys, viešųjų ryšių specialistas Paulius Jakutavičius.

„Dar vasario pabaigoje su mokytoju kalbėjau telefonu, vis galvojau pas jį su šeima užsukti, kad vaikai susipažintų su direktoriumi ir kūrėju mokyklos, kuri per trejus metus nulėmė mano visą likusį gyvenimą. Iš ten nesinorėjo išeiti nei po pamokų, nei baigus Gimnaziją – svarsčiau net planą, kaip antrus metus pasilikti 12 klasėje“, – pasakojo P. Jakutavičius.

Jis pabrėžė, kad tai, ką B. Burgis darė su KTUG, ir apskritai jo požiūris į gyvenimą, švietimą buvo labai liberalu.

„Intelektualas ir labai demokratiškas. Kokioje dar mokykloje tuo metu buvo galima tiesiog užeiti į kabinetą pas direktorių pasikalbėti?

Taip, buvo momentų, kai ginčydavomės, bet daug daugiau būdavo idėjinių diskusijų. Nuo pat dešimtos klasės. Nepamenu, kad būtų buvę pokalbio nukirtimų „nes aš direktorius, pasakiau ir taip bus“, niekaip nepamenu. Būdavo ilgi pokalbiai, apeliuojant į sąžinę, protą.

Daugybė gerų dalykų mano gyvenime įvyko vien todėl, kad mokiausi KTU gimnazijoje, kuri buvo tokia, kokios jos norėjo Burgis. Net ir nebūtinai visų tų dalykų jis norėjo. Pavyzdžiui, jis labai kritiškai pasisakydavo apie gimnazijos žygeivių klubą, dar kritiškiau apie Gimnazijos Kreizą (diskoteką), bet niekada nesiėmė jokių ribojimų, draudimų.

Išaugome tokie laisvamaniai. Buvo didelis šokas, kai po KTUG nuėjau į universitetą. Buvome pratę, kad KTUG mokytojai su mumis kalbasi kaip su žmonėmis, asmenybėmis.

Ir per paskutinį pokalbį telefonu vasarį su juo jis visaip gyrė ir aukštino mane. Ir visus savo gimnazistus“, – prisiminimais dalijosi P. Jakutavičius.

Jam antrino ir KTUG baigusi nepriklausoma valdybų narė Orijana Mašalė: „Žmogus, kuris buvo pavyzdys Drąsos galvoti kitaip. Siekti vidinės Laisvės. Suprasti, kad be Meilės būsime niekas. Kurio mums sakytą principą apie buvimą tarp geresnių už save kasdien taikau darbe. Ačiū, Direktoriau!“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Migrantai iš Kamerūno, Nigerijos ir Siera Leonės
LRT ieško sprendimų 24
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10