Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.02 16:00

Požėla atskleidė kitą karantino pusę: nusikaltimų artimoje aplinkoje skaičius išaugo 20 proc.

atnaujinta 17.12

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigia, kad dėl Lietuvoje paskelbto karantino bendras nusikaltimų skaičius sumažėjo, tačiau, kaip pastebi policijos vadovas, nusikaltimai persikelia į privačią erdvę. Anot jo, per pastarąsias tris savaites nusikaltimai artimoje aplinkoje šalyje išaugo 20 proc.

Ketvirtadienį policijos generalinis komisaras R. Požėla tvirtino, kad policija pastebi, jog pastaruoju metu, šalyje paskelbus karantiną, bendras registruotų nusikalstamų veikų skaičius sumažėjo 20 proc. Policijos vadovas džiaugiasi, kad pastaruoju metu net 50 proc. sumažėjo registruotų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų. Taip pat, anot jo, ženkliai sumažėjo vagysčių skaičius.

Vis dėlto, kaip pastebėjo R. Požėla, kitokio pobūdžio nusikalstamų veikų pastaruoju metu Lietuvoje fiksuojama daugiau negu praėjusiais metais tuo pačiu metu.

„Nusikalstamos veikos [...] keliasi į privačią arba artimą erdvę. Mūsų statistikos duomenimis, mes per pastarąsias tris savaites tokių nusikalstamų veikų artimoje aplinkoje užfiksavome 20 procentų daugiau, lyginant su analogišku praėjusių metų laikotarpiu“, – ketvirtadienį nuotolinės spaudos konferencijos metu sakė R. Požėla.

Policijos vadovas patikslino, kad teisėsauga pastaruoju metu pradeda daugiau tyrimų dėl fizinio skausmo sukėlimo arba nežymaus kūno sužalojimo.

„Tikėtina, kad smurto artimoje aplinkoje problemos ir toliau tęsis karantino laikotarpiu“, – teigė policijos generalinis komisaras.

Perspėjo apie elektroninius sukčius

R. Požėla tikino, kad policija pastebi, jog pastaruoju metu nusikaltimai perkeliami į elektroninę erdvę, tad jis paskatino visuomenę atidžiau saugoti savo elektroninius duomenis, nepasiduoti elektroninių sukčių pinklėms.

Policijos vadovas, kalbėdamas apie grėsmes, perspėjo, kad karantino laikotarpiu gali išaugti vagysčių iš šiuo metu nedirbančių prekybos vietų skaičius.

„Nusikaltėlių taikiniais gali tapti vienkiemiai, atokesnės gyvenamos vietos, kur gyvena senyvo amžiaus žmonės“, – kalbėjo R. Požėla.

Policijos generalinis komisaras teigė, kad pareigūnų bendruomenė laukia prezidento Gitano Nausėdos parašo po įstatymų pataisomis, kuriomis Seimas nusprendė sugriežtinti bausmes, padidinti baudas už karantino taisyklių nesilaikymą.

Turi planą, kaip dirbtų, jei virusas pakirstų daugiau nei pusę pareigūnų

R. Požėla, paklaustas apie policijos pareigūnų aprūpinimą apsaugos priemonėms, pažymėjo, kad kalbant apie šią dieną ir kelių savaičių perspektyvą, pareigūnų bendruomenė šiuo klausimu skųstis neturėtų. Tiesa, policijos vadovas neatmetė, kad, jei karantinas užsitęs, teks ieškoti papildomų apsaugos priemonių pareigūnams.

„Jeigu karantino laikmetis po savaitės ar dviejų nesibaigs, mes planuojame, darome naujus kontraktus ir planuojame naujus įsigijimus“, – kalbėjo policijos generalinis komisaras.

R. Požėla pasakojo, kad policija yra numačiusi, kaip dirbtų trimis scenarijais: darbas visu pajėgumu, darbas, kai dėl koronaviruso infekcijos negalėtų dirbti 30–50 proc. pareigūnų ir darbas, kai dėl koronaviruso infekcijos negalėtų dirbti 50 ir daugiau procentų pareigūnų.

Vis dėlto R. Požėla akcentavo, kad net ir pesimistiškiausio scenarijaus metu policija reaguotų į įvykius, kai iškils grėsmė asmens gyvybei, sveikatai.

Policijos generalinis komisaras nuotolinės spaudos konferencijos metu patvirtino, kad šiuo metu Policijos departamento sistemoje fiksuoti trys koronaviruso atvejai. Pasak R. Požėlos, infekcija užsikrėtė du pareigūnai ir viena policijos sistemos darbuotoja.

„Kiek man yra žinoma, yra du policijos pareigūnai ir viena policijos darbuotoja, kuri nėra pareigūnė, tai kalbame apie tris policijos bendruomenės darbuotojus“, – pažymėjo R. Požėla.

Ketvirtadienį Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis BNS patvirtino, kad koronavirusu užsikrėtė du Klaipėdos policijos pareigūnai. Vienas iš pareigūnų buvo užsienyje, antrasis, kaip manoma, užsikrėtė nuo šeimos narių.

Klaipėdos apskrities policijos atstovė Andromeda Grauslienė BNS sakė, kad iš užsienio grįžęs pareigūnas buvo saviizoliacijoje, antrasis – dirbo iš namų, todėl kontaktų su kitais policijos darbuotojais neturėjo.

Keičia taktiką – gatvėse patrulių bus dar daugiau

R. Požėla tvirtino, kad šiuo metu 10 proc. priemokas prie algų gauna apie 3 tūkst. pareigūnų, atliekančių reagavimo į įvykius funkciją. Policijos vadovas užsiminė, kad priedų prie algų gali tikėtis ir daugiau pareigūnų.

„Mes planuojame ir viršvalandinį darbą, nes mes suprantame, kad policijos pajėgumai turi būti didesni negu įprasta ir jie tokie yra. Kalbu apie esamą situaciją. Tikrai esame už tai, kad valstybė ieškotų galimybių įvertinti visus darbuotojus, pareigūnus, kurie dirba pirminėse pozicijose su galimai infekuotais ar tikrai infekuotais asmenimis“, – kalbėjo R. Požėla.

Policijos generalinis komisaras pasakojo, kad policijos pareigūnai šiuo metu keičia savo veiklos, darbo taktiką. Anot jo, atsisakoma rengti masinius reidus, kurių metu tikrinamas vairuotojų blaivumas. Tačiau, pasak R. Požėlos, vietoje to daugiau pareigūnų patruliuoja gatvėse.

„Turime galimybę stebėti vairavimą, vairuotojus, jų vairavimo stilių. Reaguojame į konkrečius pranešimus apie galimai neblaivius vairuotojus“, – tikino R. Požėla.

Jis atskleidė, kad Vyriausybėje pristatė planus, kaip policija ketina reaguoti galimai dažnėsiančius vagysčių atvejus.

„Vienas iš tokių momentų yra kaimiškų, mažų parduotuvių apsauga. Todėl numatytos konkrečios priemonės, konkretus bendradarbiavimas su parduotuvių savininkais, bendradarbiavimas su seniūnais“, – užsiminė R. Požėla.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi