Lietuvoje

2020.03.17 07:22

Veryga apie paskutinį koronaviruso atvejį Lietuvoje: žmogus priklauso rizikos grupei, jo būklė – sudėtinga

pripažino, kad reagentų įsigijo per mažai; atnaujinta 07.55
LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.03.17 07:22

Antradienio naktį Lietuvoje patvirtintas 18-as koronaviruso atvejis, jis užfiksuotas Panevėžyje. Kaip LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ teigia Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, paciento būklė sunki, jam reikia plaučių ventiliavimo aparato.

„Deja, bet tai jau yra rizikos grupės pacientas (...). Jo mėginys buvo paimtas jau jam esant gydymo įstaigoje ir jau esant sudėtingai būklei. Tai pirmas toks rizikos grupės ir toks sudėtingas pacientas (Lietuvoje – LRT.lt). Dar naktį kalbėjome su vadovu gydymo įstaigos, jis iš karto ten keliavo (į gydymo įstaigą naktį – LRT.lt), nuvyko NVSC specialistai, kad įvertintume pačią vietą, kur virusas nustatytas ir būtų imtasi visų apsaugos priemonių“, – sakė ministras.

A. Veryga sakė, kad pacientui yra daugiau nei 60 metų. Ministras atskleidė, kad pacientui reikalingas ir dirbtinis plaučių ventiliavimas.

„Aš tikrai negaliu pakomentuoti, pirmiausia, tiek daug ir nežinau apie pačią būklę, ir labai detaliai ją komentuot nelabai ir galime. Tiesiog manau, kad turėtų užtekt pačios žinios, kad ji (būklė – LRT.lt) tikrai sudėtinga“, – teigė ministras.

Dabar vyksta tyrimas ir aiškinamasi, su kuo pacientas bendravo.

A. Veryga teigė jau anksčiau, kad, esant neaiškios pneumonijos atvejams, galima atlikti tyrimus dėl koronaviruso, tačiau internete plinta nusiskundimai, kad tokie tyrimai nėra atliekami. Kaip patvirtino ministras, tyrimai, esant neaiškiai pneumonijai, yra atliekami, būtent taip atrastas ir šis atvejis.

„Šitas Panevėžio testas yra įrodymas, kad šitie testai yra atliekami ir jie gali juos atlikti, jei mano (gydytojai – LRT.lt), kad tai yra reikalinga. Tokiu būdu buvo atrastas ir šis atvejis“, – pabrėžia ministras

Naujų reagentų užsakyta, tačiau jų kiekis – per mažas

LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad yra likę nedaug reagentų koronavirusui nustatyti, laboratorijos vadovas patvirtino, kad yra iki 2 tūkst., o medikai siūlo per dieną atlikti 500 tyrimų. Jei būtų tyrimų atliekama tiek, kiek prašo medikai, reagentų užtektų vos kelioms dienoms.

„Iš tiesų situacija labai greitai pasikeitė. Kai mes pirkome reagentus, iš viso buvo klausimas, ar juos verta pirkti, ar ne, ir nusipirkome su rezervu, pagal situaciją, kai virusas atrodė. (..) žinoma, situacija labai greitai pasikeitė, norėtųsi tų reagentų turėti daugiau, jų yra užsakyta, bet dabar visas pasaulis ieško šitų reagentų ir mes kalbamės su įmonėmis, ir užsienio, ir su Lietuvos, kurios tam tikrą gamybą čia vykdo. Tai tikrai ieškome visų įmanomų sprendimų, kad gautume daugiau ištirti. Kaip jūs jau ir žinote, yra patvirtinta visa metodika tyrimų vietoje. Tikiuosi, kad neatsitiks kažko netikėto ir reagentai pasieks mus. Ir to, kas užsakyta, mes nelaikome pakankamu kiekiu ir norėtume daugiau“, – pabrėžė ministras.

Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas pabrėžia, kad reikia testuoti dėl koronaviruso kuo daugiau, tačiau Lietuvoje, pasak gydytojų, atliekama per mažai tyrimų. Pats ministras neigia, kad tai susiję su reagentų saugojimu, taupymu, ir medikai gali testus atlikti tiek, kiek jų manymu reikia.

„Mes neišnaudojame, ką gali siųsti gydytojai tirti (...). Paimti plačiau mėginius, reikia turėti sąlygas, kad žmonės ateidami galėtų testuotis, neužkrėstų vieni kitų. Tam kuriami mobilūs punktai. Reikia, kad tai būtų saugi procedūra“, – tikino ministras.

Ministras nesiėmė prognozuoti, kiek atsiras tyrimų, kai pradės veikti mobiliosios tyrimo vietos.

LRT.lt primena, kad antradienio rytą Lietuvoje buvo užfiksuota 18 koronaviruso atvejų. Paskutinis koronavirusas užfiksuotas Panevėžyje, asmuo grįžo iš Pietų Afrikos Respublikos.

Pirmasis atvejis Lietuvoje patvirtintas Vasario 28 dieną. Koronavirusas tada buvo nastytas šiaulietei, grįžusiai iš Šiaurės Italijos. Moteris jau pasveikusi ir yra išleista namo.

Papildysime

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.