Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.10 16:48

Šešėlis Nacionalinei švietimo agentūrai: įtariami neskaidrūs viešieji pirkimai ir mobingas prieš darbuotojus

ministerija inicijavo auditą: „jei informacija pasitvirtins, reakcija bus labai rimta“

Švietimo ministras Algirdas Monkevičius, gavęs signalų iš darbuotojų, inicijavo auditą Nacionalinėje švietimo agentūroje. Darbuotojai pranešė apie galimus neskaidrius viešuosius pirkimus. Nacionalinė švietimo agentūra darbą pradėjo rugsėjį apjungus ministerijai pavaldžias įstaigas.

Po švietimo darbuotojų profsąjungos rengto protesto 2018-ųjų žiemą buvo inicijuotas ministerijos ir pavaldžių įstaigų auditas, kuris atskleidė saviškių protegavimą ir paslaugų pirkimus iš savų. Agentūra turėjo tapti skaidria ir pavyzdine įstaiga, tačiau pasak darbuotojų – situacija mažai pakito.

Žinios. Algirdas Monkevičius, gavęs signalų iš darbuotuojų, iniaciavo auditą nacionalinėje švietimo agentūroje

Rimas Stankevičius neseniai įkurtoje Nacionalinėje švietimo agentūroje atsakingas už projektų valdymą ir viešuosius pirkimus. Sako per pastaruosius kelis mėnesius pastebėjęs, kad agentūroje pirkimai gali būti vykdomi neskaidriai. Esą kaip ir prieš Švietimo ministerijos pavaldžių įstaigų auditą pavasarį, taip ir dabar – per viešuosius pirkimus paslaugos perkamos iš savų – egzaminams, užduotims ruošti, vienas asmuo pasamdytas mokykloms konsultuoti.

„Prieš porą dienų teko pačiam pasirašyti vieną sutartį, dėti vizą ant jos, kur perkamas dabartinis įstaigos darbuotojas ir visą kitą, ką principe daryti kaip ir nelabai išeitų ir galima. nes turim darbuotoją ir jis gali tas paslaugas suteikti ir šiaip, o ne už pinigus dar papildomus“, – LRT TELEVIZIJAI teigia Švietimo agentūros skyriaus vedėjas R. Stankevičius.

Nacionalinė švietimo agentūra darbą pradėjo rugsėjo 1-ąją, sujungus Švietimo ministerijai pavaldžias įstaigas. Pasak R. Stankevičiaus, buvę įstaigų vadovai po sujungimo tapo agentūros departamentų vadovais.

„Iš penkių departamento direktorių kuris, bent jau man nežinoma, kad padarė pažeidimą, yra vienas. Visi keturi yra pasirašę dokumentus arba kurių neturėjo pasirašyti, arba pažeisdami tam tikrus teisės aktus, normas“, – sako R. Stankevičius.

A. Monkevičius aiškina, kad signalus matė, tačiau tai vertino kaip darbuotojų nepasitenkinimą dėl vykstančių pertvarkų. Pasak A. Monkevičiaus, dabartiniai departamentų vadovai keisis, kai agentūra ras vadovą.

„Tie vadovai laikinai atlieka šitą darbą, o kai bus suformuota nauja struktūra, naujasis vadovas suformuos savo komandą, į kurią pasirinks savo žmones, kurie atitiktų naują organizacijos misiją, funkcijas, bus pertvarkyta šita agentūra“, – supažindina ministras.

Agentūros vadovo kėdė tuščia nuo pat įkūrimo pradžios – du konkursai neįvyko, nes norinčiųjų dirbti neatsirado. A. Monkevičius žada, kad kovą naujasis vadovas jau bus. Pasak ministro, dėl galimų neskaidrių pirkimų įpareigojo agentūroje atlikti auditą.

„Pavedžiau auditoriams tuoj pat įsikišti, patikrinti visus faktus ir tikiuosi, kad antradienį ar trečiadienį aš turėsiu patikrinimo medžiagą, galėsiu priimti sprendimus. Jeigu iš tikrųjų tokie faktai būtų, reakcija bus labai rimta“, – dėsto A. Monkevičius.

Švietimo darbuotojų profsąjunga užpernai streikavusi ministerijoje reikalavo didesnio atlygio. Situaciją suvaldyti bandęs tuometis susisiekimo ministras Rokas Masiulis inicijavo ministerijos ir pavaldžių įstaigų auditą ir šitaip planavo rasti daugiau lėšų.

Auditas atskleidė neskaidrius viešuosius pirkimus, saviškių protegavimą. Kaip alternatyva galimai korupcijai, nacionalinė švietimo agentūra ir buvo įkurta.

„Rezultatai turėjo būti visai kitokie. Dabar tiesiog sujungė įstaigas ir viskas. Kelis darbuotojus atleido, bet iš esmės niekas nepasikeitė. Jeigu tu pakeiti vadovą, jeigu pakeiti pavadinimą, tai nėra reforma“, – mano švietimo darbuotojų profsąjungos narė Lilija Bručkienė.

R. Stankevičius sako, kad agentūroje klesti ne tik korupcija, bet ir mobingas. Tikina, kad kai pradėjo garsiai kalbėti apie korupciją, sužinojo, jog ieškoma būdų jį atleisti.

„Atėjo atsakymas per tarpininkus, kad ministerija ieško būdų, kaip mane atleisti iš pareigų, nes aš „keliu bangas“. Patyčios, mobingas mūsų įstaigoje tapo jau norma. Gali direktorius ateiti, iškeikti rusiškais keiksmažodžiais bet kurį darbuotoją ir išeiti apsisukęs, nors tas darbuotojas nieko dėtas ir jam tokia užduotis net nepavesta. Darbuotojai neapsikentę įkūrė netgi profsąjungą. Tada visus profsąjungos narius pradėjo terorizuoti, kad jūs čia nežinote, kas jums darosi ir t. t.“, – pasakoja Švietimo agentūros skyriaus vedėjas.

Nacionalinė švietimo agentūra įsteigta sujungus Ugdymo plėtotės, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos, Švietimo aprūpinimo, Nacionalinį egzaminų, Švietimo informacinių technologijų centrus ir Nacionalinę mokyklų vertinimo agentūrą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi