Lietuvoje

2020.02.09 18:32

Lietuvai gresia milijoninės ES baudos – nesilaikome normų dėl dalyvavimo politikoje, lauko tualetų ir kitko

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.09 18:32

Europos Komisija prieš Lietuvą yra pradėjusi 28 pažeidimo procedūras dėl šalyje neįgyvendinamų Europos Sąjungos teisės nuostatų. Dalies jų Lietuvai nesiseka išspręsti jau daugiau nei 5 metus.

Įsisenėję klausimai: kitų ES valstybių piliečių lygios teisės dalyvauti Lietuvos politiniame gyvenime, tūkstančiai gyventojų, vis dar neprisijungę prie centralizuotų nuotekų tinklų. Nepašalinus pažeidimų, Lietuvai gresia finansinės sankcijos.

Žinios. Jungtinėje Karalystėje siaučia audra Ciara – vėjo greitis siekia 129 kilometrus per valandą, atšaukiami skrydžiai

Daugiau nei 10 metų Lietuvoje praleidęs britas Markas po „Brexito“ apsisprendė – atsisako Britanijos ir siekia Lietuvos pilietybės.

„Aš turiu mažiau galimybių kaip nepilietis, tada atėjo „Brexitas“, ir aš turiu dar mažiau galimybių, kaip ne Europos Sąjungos pilietis“, – komentuoja Markas Adamas Haroldas.

Dar iki „Brexito“ jis norėjo prisidėti prie politinės partijos Lietuvoje steigimo, tačiau negalėjo – Lietuvos įstatymai draudžia kitų ES šalių piliečiams būti partijų steigėjais.

„Demotyvuoja mane įsitraukti į tą procesą, jeigu pagal įstatymą aš negaliu būti ten pradžioje. Net lietuviai, Lietuvos piliečiai daro problemas Lietuvos politikoje, aš nemanau, kad dar būtų didelė rizika, jeigu būtų įmanoma ES piliečiams dalyvauti“, – sako M. A. Haroldas.

Europos Komisija prieš Lietuvą pradėjo bylą – šalis pažeidžia Bendrijos teisę, nes neužtikrina valstybių narių piliečiams lygių teisių dalyvauti politikoje. Briuselis Lietuvai labiausiai priekaištavo dėl nuostatos, kad kitų Bendrijos šalių piliečiai, norėdami įstoti į partiją Lietuvoje, pirma turi čia pragyventi penkerius metus be pertraukos. Teisingumo ministerija pažeidimą mėgino taisyti.

„Vienas projektas buvo teiktas Seime, atmestas, antras projektas buvo teiktas, taip pat atmestas“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Galiausiai rastas kompromisas: nuo sausio 1-osios įsigaliojo nuostata, kad Bendrijos narys čia turi būti pragyvenęs 6 mėn., o teisė dėtis prie partijų steigimo taip ir nesuteikta. Po neoficialių konsultacijų su Europos Komisija paaiškėjo, kad ši vis dar skeptiška – ir šešių mėnesių terminas gali būti per ilgas.

„Nusiuntėme Europos Komisijai to priimto įstatymo projektą, ir tikimės, kad bus panaikinta pažeidimo procedūra Lietuvai“, – teigia E. Jankevičius.

Už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius skaičiuoja, kad vien jo srityje prieš Lietuvą EK šiuo metu yra pradėjusi 6 pažeidimo procedūras.

„Iš tiesų, kartais nėra galimybių taip jau iškart laiko paimti ir įgyvendinti vieną ar kitą direktyvą, tai užtrunka laiko, perkėlimas į nacionalinės teisės aktus; nematant dialogo, nematant progreso, Komisija imasi kitų žingsnių, ir visa tai gali pasibaigti Europos Teisingumo Teisme“, – sako V. Sinkevičius.

Teismas šaliai gali skirti milijonines finansines nuobaudas. Įsisenėjęs Lietuvos pažeidimas – gyventojai, neprisijungę prie nuotekų tinklų. Užbaigti lauko tualetų erą Briuselis Lietuvai laiko davė iki 2023-ųjų, tačiau tvarkomasi lėtai.

„Yra miestų, kur trūksta gal kelių šimtų gyventojų prijungti, tačiau yra ir tokių, kur trūksta tikrai ženklios dalies, galbūt ir trečdalio, tai susirūpinimą kelia“, – nurodo Aplinkos ministerijos atstovas Irmantas Valūnas.

„ES siekia, kad ir žmonės, ir valstybės, ir piliečiai gyventų pagal tam tikrą standartą. Įskaitant ir savo nuotekas ir kitokius dalykus. Ne tai kad ieško, kaip čia kur dar jus nubausti, tiesiog sako: gyvenkit europietiškai“, – argumentuoja Vilniaus universiteto (VU) profesorius Gediminas Vitkus.

Europos Komisija perspėja Lietuvą ir dėl efektyvaus energijos vartojimo direktyvos pažeidimo. Čia šaliai koją kiša lėtai renovuojami daugiabučiai.

Europos Komisija prieš Lietuvą šiuo metu pradėjusi 28-ias pažeidimo procedūras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt