Lietuvoje

2013.02.04 22:29

Neskundžiamas sprendimas: D. Kedžio dukra gyvens su motina

Dainius Sinkevičius, DELFI.lt2013.02.04 22:29

Drąsiaus Kedžio mažametė mergaitė gyvens su savo motina – tokią teisę ir pareigą joms garantuoja pagrindiniai Lietuvos įstatymai, ši teisė negali būti perleista buvusiai mažametės globėjai Neringai Venckienei. 

Drąsiaus Kedžio mažametė mergaitė gyvens su savo motina – tokią teisę ir pareigą joms garantuoja pagrindiniai Lietuvos įstatymai, ši teisė negali būti perleista buvusiai mažametės globėjai Neringai Venckienei.

Taip pirmadienį galutine ir neskundžiama nutartimi nusprendė išplėstinė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjų kolegija. Septyni teisėjai, pirmininkaujami Civilinių bylų skyriaus pirmininkės Sigitos Rudėnaitės, pagaliau padėjo tašką byloje dėl mergaitės gyvenamosios vietos nustatymo.

Pasak LAT, tėvų valdžios apribojimas savo vaikams yra pati griežčiausia tėvų teisių ir pareigų savo įgyvendinimą suvaržančių priemonių, reiškiančių esminį vaiko teisės į šeimos ryšius, jo gyvenimą biologinėje šeimoje suvaržymą.

Teismo teigimu, motinai teisės apribotos galėtų būti tik tuomet, kai ji „daro ypatingą žalą vaiko vystymuisi ar visiškai juo nesirūpino ir nėra duomenų, kad padėtis gali pasikeisti“.

LAT taip pat pažymėjo, kad nėra įrodymų, jog L. Stankūnaitė galėjo atlikti priešingus jos dukters interesams veiksmus.

„Pagal visus byloje esančius duomenis, nėra pagrindo abejoti, jog mamos ir vaiko ryšys yra pakankamas sveikai vaiko raidai ir tolimesniam vystymuisi, – nurodė LAT. – Nors mergaitės gyvenamoji vieta nustatyta su jos mama, šeimos gyvenimas apima ir vaiko ryšius su jo artimaisiais giminaičiais, kaip, pavyzdžiui, tarp senelių ir vaikaičių, nes tokie giminaičiai gali užimti svarbią vietą šeimos gyvenime. Pagarba šeimos gyvenimui įpareigoja valstybę veikti taip, kad būtų sudarytos galimybės tokiems ryšiams normaliai plėtotis“.

Teismo teigimu, tai, kad vaiko gyvenamojo vieta nustatyta su motina, nepaneigia giminaičių, su kuriais vaiką sieja glaudūs šeiminiai ryšiai, teisės su juo bendrauti.

„Mes nieko naujų įrodymų netyrėme, nereikalavome, teismas nagrinėjo teisės klausimus, kaip bylą nagrinėjo pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai“, – pažymėjo teisėjų kolegijos narys Egidijus Laužikas.

Globoti mergaitę siekianti D. Kedžio sesuo N. Venckienė bandė įrodyti, kad yra nepagrįsta žemesnių instancijų teismų išvada, jog negali būti ribojama vaiko teisė gyventi su tam pirmumo teisę turinčia motina.

Teisėjos karjerą į politiką iškeitusi N. Venckienė siekė, kad jai būtų paskirta mažametės mergaitės globa ir taip būtų panaikintas Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimas nustatyti vaiko gyvenamąją vietą su motina. Šį sprendimą yra patvirtinęs Klaipėdos apygardos teismas.

LAT su tuo nesutiko – tėvų teisės ir pareigos vaikams yra išimtinės, jos negali būti perleistos kitiems asmenims.

„Šiuo atveju vaiko teisė ir interesas gyventi šeimoje, tai yra su biologine motina, atitinka geriausius vaiko interesus“, – nutartyje, kurią skundžia N. Venckienė, yra pabrėžęs teismas. Pasak jo, įstatymas laiduoja vaikui teisę į šeimos ryšius bei gyvenimą kartu su tėvais – nors mergaitės motina L. Stankūnaitė yra saugoma pareigūnų, tačiau tinkamos vaiko gyvenimo sąlygos bus užtikrintos valstybės.

N. Venckienė nėra mačiusi savo dukterėčios po garsiojo pareigūnų šturmo Garliavoje – būtent per jį L. Stankūnaitė atgavo savo mergaitę. 

www.DELFI.lt 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt