Lietuvoje

2020.01.31 10:29

Lietuvos Nepriklausomybės Aktas vėl grįžta ten, kur ir buvo pasirašytas

Nuo pirmadienio, vasario 3-iosios, Lietuvos tarybos priimtą Nutarimą, skelbiantį Lietuvos nepriklausomybę, vėl galės pamatyti visi norintys – saugotas archyve, pailsėjęs nuo dienos šviesos jis vėl bus eksponuojamas Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje – Signatarų namuose Vilniuje.

Lietuvos Nepriklausomybės Aktas pasirašytas 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje. Juo buvo atkurta Lietuvos valstybė. Išreikšdami tautos valią, Aktą pasirašė 20 Lietuvos Tarybos narių.

Vokietijai siųstą 1918 m. Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto originalą politiniame Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos archyve 2017 metų kovo mėnesį rado Vytauto Didžiojo universiteto prof. Liudas Mažylis.

Lietuvos valstybės šimtmečio proga Vokietija istorinį dokumentą paskolino Lietuvai.

Lietuvos Tarybos Nutarimas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir vėl bus eksponuojamas tame pačiame kambaryje, kuriame 1918 m. vasario 16 d. jį pasirašė dr. Jono Basanavičiaus pirmininkaujamos Lietuvos Tarybos 20 narių, ir saugomas specialiai jam pagamintoje neperšaunamoje vitrinoje su reikiamu mikroklimatu.

Aktas iki tol saugotas archyve, nes popierius ir rašalas yra jautrūs šviesai ir pagal dokumentų saugojimo tvarką jie gali būti eksponuojami ne ilgiau kaip pusę metų.

Kelis mėnesius eksponuotą faksimilę į originalų dokumentą pakeis Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonn ir Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė. Renginyje taip pat dalyvaus Lietuvos valstybės istorijos archyvo direktorius Ramutis Kurpė.

Taip pat planuojama, kad ambasadorius M. Sonn pasirašys Signatarų namų svečių knygoje ir kartu su muziejaus direktore R. Kačkute tars sveikinimo žodžius. Po to vyks susitikimas su žiniasklaidos atstovais, bus pristatytos šalių bendradarbiavimo aktualijos.