Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.29 10:48

Užsimojo pertvarkyti ir profesines mokyklas, jų mažės jau nuo rugsėjo

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.01.29 10:48

Ne vienus metus kalbama apie universitetų ir kolegijų pertvarką. Pokyčių laukia ir profesinių mokyklų tinklas. Jų ateityje turėtų sumažėti. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pristatė siūlymus, kaip optimizuoti šios grandies mokymo įstaigų tinklą.

Iš 61 profesinės mokyklos nuo kitų mokslo metų, įgyvendinus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos numatytas pertvarkas, liktų 56-ios. Bet pertvarkos paveiktų daugiau profesinių mokyklų, tarkim, 25-ios sudarytų jungtinės veiklos sutartis su greta esančiomis gimnazijomis ar kitomis bendrojo ugdymo mokyklomis.

Profesinėse mokyklose šiuo metu mokosi 35 190 mokinių. Pameistrystės forma amatą įgyja 771 mokinys. Profesinių mokyklų savininkai yra ministerija ir per 250 privačių tiekėjų.

Kiek sujungiant mokyklas būtų išlaidų, ŠMSM kol kas tiksliai negali pasakyti. Kaip sakė švietimo, mokslo ir sporto viceministras Arūnas Plikšnys, susiaurinus tinklą, gali reikėti išeitinių išmokų. Tačiau, anot jo, po pertvarkos pavyktų sutaupyti nuo 3 iki 5 mln. eurų, kurie atitektų šios grandies mokymo kokybei kelti.

Iš valstybės biudžeto per metus profesiniam mokymui skiriama apie 120 mln. eurų.

Iki sausio 31 dienos bus paskelbtas Bendrojo plano pakeitimų projektas 2020 metams. Iki kovo 1 dienos bus parengtas švietimo ministro įsakymas dėl šios pertvarkos. O numatytos pertvarkos būtų įgyvendintos iki rugsėjo 1 dienos.

Kaip rodo bendrojo priėmimo duomenys, šiemet planuojama, kad į profesines mokyklas įstos 20 610 mokinys, pernai įstojo daugiau nei tūkstančiu mažiau.

Konkuruoja dėl tų pačių mokinių

„Tendencijos profesinio mokymo sistemoje teikia vilties, kad galime kalbėti apie tai, jog ši sistema tampa vis efektyvesnė“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Tačiau, anot jo, ir šiam sektoriui reikia pertvarkų, matyti tam tikrų bėdų. A. Monkevičius iliustravo pavyzdžiu: tarkim, vietovėje yra nedidelė profesinė mokykla, o greta – didelė gimnazija. Anot ministro, jos konkuruoja dėl tų pačių mokinių, o tokia konkurencija yra nesveika.

„Skirdami tokias pačias lėšas, galėtume pasiekti geresnį rezultatą. Ir šį kelią turėsime nueiti kartu su savivaldybėmis“, – kalbėdamas apie pertvarkas pabrėžė ministras.

Neseniai ministerija buvo sukvietusi visų savivaldybių merus pasikalbėti šiais klausimais.

Numatė likvidavimų ir prijungimų

ŠMSM plane numatyta sujungti keletą profesinių mokyklų.

Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokyklą numatyta prijungti prie Vilniaus technologijų dizaino kolegijos. Dieveniškių technologijų ir verslo mokykla bus prijungta prie Vilniaus technologijų, verslo ir žemės ūkio mokyklos.

Klaipėdos laivininkų mokyklą nutarta sujungti su viešaja įstaiga Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokykla įkuriant Jūrų specialistų rengimo centrą.

Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklą numatyta prijungti prie Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos. Taip pat numatoma įkurti Alytaus profesinio rengimo centre suaugusiųjų švietimo skyrių.

Plane užsibrėžta Telšių regioniniame profesinio rengimo (PRC) centre įkurti suaugusiųjų skyrių, likviduoti Elektrėnų profesinio rengimo centro Aukštadvario skyrių.

Marijampolėje numatomi du variantai. Marijampolės PRC įsteigti suaugusiųjų skyrių Vilkaviškio padalinyje arba numatytas Vilkaviškio skyriaus likvidavimas įkuriant profesinio mokymo skyrių Vilkaviškio „Ąžuolo“ gimnazijoje.

Pokyčių bus ir Kretingoje. Kretingos technologijos ir verslo mokykloje nutarta įkurti suaugusiųjų skyrių arba Kretingos technologijos ir verslo mokyklą likviduoti ir įsteigti profesinio mokymo skyrių Kretingos Jurgio Pabrėžos gimnazijoje.

Bendradarbiaus pagal sutartis

ŠMSM numačiusi, kad profesinės mokyklos ir bendrojo ugdymo mokyklos sudarytų jungtinės veiklos sutartis dėl bendrojo ugdymo programos įgyvendinimo. Tarkim, tokia sutartis būtų sudaryta tarp Smalininkų technologijų gimnazijos ir Smalininkų pagrindinės mokyklos„ taip pat tarp Daugų technologijos ir verslo mokyklos ir Daugų Vlado Mirono gimnazijos.

Bendradarbiautų pagal tokią sutartį Veisiejų technologijos ir verslo mokykla ir Veisiejų Sigito Gedos gimnazija, Panevežio Margarijos Rimkevičaitės PRC ir Kazimiero Paltaroko gimnazija.

Raseiniuose galimi du variantai. Pirmas – sudaryti sutartį tarp Raseinių technologijos ir verslo mokyklos ir Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos. Antras – Raseinių technologijos ir verslo mokyklą sujungti su Prezidento Jono Žemaičio gimnazija.

Varėnoje galimi du variantai – sudaryti sutartį dėl bendrojo ugdymo programos įgyvendinimo tarp Varėnos technologijos ir verslo mokyklos su „Ąžuolo“ gimnazija arba jas sujungti.

Skuode – analogiška padėtis, įtraukiant į pertvarką Skuodo amatų ir verslo mokyklą ir Pranciškaus Žadeikio gimnaziją. Tas pat Vilkijoje – pertvarkos paveiktų Vilkijos žemės ūkio mokyklą ir Vilkijos gimnaziją.

ŠMSM analogiškus variantus numatė ir Joniškėliui.

Plane numatytas Plungės technologijų ir verslo mokyklos Rietavo filialo likvidavimas ir profesinio mokymo skyriaus steigimas Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje.

Šilutėje siūloma sudaryti sutartį tarp Šilutės profesinio mokymo centro ir Šilutės pirmosios gimnazijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi