Lietuvoje

2019.12.20 11:09

Iš „Facebook“ ir „Google“ 120 mln. dolerių išviliojęs lietuvis išgirdo nuosprendį

Raimondas Čiuplys, BNS2019.12.20 11:09

Jungtinių Valstijų federalinis teismas ketvirtadienį skyrė penkerių metų laisvės atėmimo bausmę Lietuvos piliečiui, apgaule įtikinusiam interneto milžines „Facebook“ ir „Google“ pervesti jam daugiau kaip 120 mln. dolerių (apie 111 mln. eurų) sumą, pranešė naujienų agentūra „Bloomberg“.

50-metis E. Rimašauskas buvo įregistravęs įmonę Latvijoje, kurios pavadinimas buvo analogiškas Azijoje veikiančiai kompiuterinių įrangos gamintojai. Bendrovės Latvijoje vardu lietuvis valdė kelias banko sąskaitas.

Lietuvis ir jo bendrininkai naudojo vadinamąjį fišingą – siuntinėdavę suklastotus elektroninius laiškus minimoms JAV kompanijoms, o šios reguliariai pervesdavo milijonines sumas Azijoje registruotai kompanijai. Prisidengdamas suklastotais laiškais, sudariusiais įspūdį, kad jie siunčiami Azijos bendrovės darbuotojų, E. Rimašauskas nukreipė pinigų srautus į savo valdomas banko sąskaitas.

Pareigūnai teigia, kad lietuvis vėliau pervesdavo gautus pinigus į banko sąskaitas Latvijoje, Kipre, Slovakijoje, Lietuvoje, Vengrijoje ir Honkonge. Jis taip pat įtariamas naudojęs suklastotus čekius, sutartis ir laiškus, kad suklaidintų bankų darbuotojus ir pagrįstų didžiulius pinigų pervedimus.

„Rimašauskas vykdė aukštosiomis technologijomis pagrįstas vagystes iš kitapus pasaulio, bet buvo nuteistas kalėti čia, Manhatano federaliniame teisme“, – sakoma federalinio prokuroro Geoffrey Bermano pranešime.

Naudodamiesi šia schema, 2013 metais sukčiai iš „Google“ išviliojo apie 23 mln. dolerių, o 2015 metais – dar apie 98 mln. dolerių iš „Facebook“.

„Google“ nurodė vėliau savo pinigus susigrąžinusi. „Facebook“ informavo atgavusi didžiąją dalį prarastos sumos.

E. Rimašauskas buvo sulaikytas Lietuvoje 2017 metų kovą ir vėliau išduotas Jungtinėms Valstijoms. Nuo tada jis buvo laikomas suimtas.

Šių metų kovą E. Rimašauskas Manhatano federaliniam teismui pripažino kaltę.

E. Rimašausko advokatas Paulas Petrusas sakė, kad prokurorai prašė skirti jo klientui iki dešimties metų laisvės atėmimo, bet nesugebėjo įtikinti teisėjo, kad lietuvis buvo sukčiavimo schemos organizatorius.