Lietuvoje

2019.11.16 11:57

Per Lietuvos ir Rusijos „šnipų mainus“ išlaisvintas norvegas dėkoja Gitanui Nausėdai: jis atvėrė kelią apsikeitimui

Norvegijos pilietis, kartu su dviem Lietuvos piliečiais penktadienį iškeistas į du Rusijos šnipus, paviešino vaizdo įrašą su padėka Lietuvos prezidentui.

Frode Bergas sako, kad netikėtai praleisti dveji metai Maskvos Lefortovo kalėjime buvo sunkus išbandymas ir jam, ir šeimai.

Buvęs pasienietis suimtas užpernai, o šiemet nuteistas 14 metų kalėti dėl Rusijos branduolinių povandeninių laivų šnipinėjimo.

Norvegijos žiniasklaida rašo, kad Oslas iš karto po suėmimo tarp NATO sąjungininkų ėmė ieškoti šalių, suėmusių Rusijos piliečių, kurių išlaisvinimas domintų Maskvą. Galiausiai aptiko, kad Kremlius suinteresuotas susigrąžinti vidaus saugumo tarnybos FSB karininką Nikolajų Filipčenką, kuris suimtas prieš trejus metus Lietuvoje pakeliui iš Kaliningrado srities į Baltarusiją.

Jis buvo kaltinamas siekęs užverbuoti vadovybės apsaugos departamento pareigūnus, kad jie šnipinėtų tuometę prezidentę Dalią Grybauskaitę. Todėl, pasak dienraščio „Verdens Gang“, apsikeitimas esą pajudėjo tik pasikeitus Lietuvos vadovams.

Prezidentui Gitanui Nausėdai už ryžtą angliškai padėkojo ir Norvegijos premjerė, kuri, kitaip negu Lietuvos pareigūnai, atsakinėjo ir į žurnalistų klausimus.

„Ponios ir ponai, leiskite man šią pareiškimo dalį baigti pareiškiant dėkingumą Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai. Jo asmeninė drąsa dėl šio reikalo ir Lietuvos parlamento priimtas sprendimas rodo puikaus sąjungininko ir puikaus draugo dvasią. Ir mes liksime puikūs draugai“, – teigė Norvegijos ministrė pirmininkė Erna Solberg.

Užsienio reikalų ministrė pridūrė, kad atlygio Lietuvai nebuvo siūloma.

Advokato nufilmuotame „Facebook“ vaizdo įraše F. Bergas žada grįžęs surengti spaudos konferenciją.

„Dabar esu saugioje vietoje Lietuvoje, kad pabūčiau ramiai, atsipalaiduočiau ir atsigaučiau. Nekantrauju per artimiausias kelias dienas susitikti su šeima. Labai dėkoju už paramą, kurios sulaukiau per šiuos dvejus metus. Ypač norėčiau padėkoti savo artimiausiems šeimos nariams, kurie parodė neįtikėtiną stiprybę. Taip pat mano ypatinga padėka – Lietuvos prezidentui, kuris atvėrė kelią šios dienos apsikeitimui Lietuvos ir Rusijos pasienyje“, – kalbėjo F. Bergas.