Lietuvoje

2019.11.15 14:45

„Šnipų mainai“ įvyko – du Rusijoje kalinti lietuviai grąžinti namo

Norvegijos premjerė dėkoja Lietuvai; atnaujinta 20.32
Modesta Gaučaitė, LRT.lt, Ignas Jačauskas, Vaidotas Beniušis, BNS2019.11.15 14:45

Du Rusijoje kalinti lietuviai jau grįžo į Lietuvą, keliauja pas savo šeimas, penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje pranešė prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Jonas Vytautas Žukas ir Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis. Lietuva taip pat Rusijai perdavė du mūsų šalyje laikytus Rusijos piliečius.

Penktadienį šalies vadovas G. Nausėda susitiko su VSD vadovu D. Jauniškiu. Pastarasis prezidentui pranešė, kad sėkmingai įvykdyta vadinamoji „šnipų mainų“ operacija – viename iš pasienio kontrolės postų Lietuvai buvo perduoti du Rusijoje kalinti lietuviai bei norvegas, o Lietuva Rusijai perdavė čia kalintus Rusijos piliečius.

Kaip po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo prezidento vyr. patarėjas Jonas Vytautas Žukas, VSD vadovas informavo, kad du Lietuvos piliečiai buvo sugrąžinti į Lietuvą ir šiuo metu grįžta į savo šeimas. Kartu su jais sugrąžintas Norvegijos pilietis perduotas Norvegijos ambasados Lietuvoje žiniai.

Į Lietuvą grįžo vilnietis Jevgenijus Mataitis, jis yra vedęs, turi du nepilnamečius sūnus. Jis buvo sulaikytas 2015 metų birželio 24 d. Kaliningrade, 2016 metais Kaliningrado srities teismas jį nuteisė 13 metų laisvės atėmimo bausme.

Kitas į Lietuvą sugrįžęs asmuo yra Arstidas Tamošaitis, kuris buvo sulaikytas 2015 gegužės 19 d. Maskvoje, o 2016 metais buvo nuteistas 12 metų laisvės atėmimo bausme. Jis taip pat vilnietis, turi pilnametę dukrą.

„Šiandien Lietuvos pasienyje įvyko operacija, kurios metu šie Rusijoje kalėję Lietuvos ir Norvegijos piliečiai atvyko į Lietuvą, o Rusijos federacijai buvo perduoti du jų piliečiai. Džiaugiamės ilga, sudėtinga ir daugybės institucijų darbo pareikalavusia operacija, kurioje buvo asmeniškai įsitraukęs ir Lietuvos Respublikos prezidentas“, – sakė J. V. Žukas, dėkodamas grįžusių lietuvių šeimoms už kantrybę ir pasitikėjimą.

J. V. Žukas teigė, kad valstybė privalo ginti savo piliečius ir išnaudoti tam visas įmanomas priemones.

„Piliečiai turi žinoti, kad valstybė jų nepaliks“, – sakė prezidento patarėjas.

VSD vadovas Darius Jauniškis pakartojo prezidentui pranešęs, kad penktadienį, vidurdienį sėkmingai įvykdyta apsikeitimo operacija: „Noriu pasidžiaugti, kad Lietuvos piliečiai ir Norvegijos pilietis sėkmingai grįžo į Lietuvą. Apsikeitimas įvyko viename iš Lietuvos pasienio kontrolės postų.“

Jis kalbėjo, kad ši tarptautinė operacija buvo kruopščiai suplanuota ir atlikta patyrusių žvalgybos pareigūnų. Anot D. Jauniškio, šis įvykis patvirtino, kad Lietuvos valstybei rūpi kiekvienas jos pilietis. Daugiau žvalgybos operacijų detalių jis sakė negalintis atskleisti.

Jonas Vytautas Žukas: Lietuvos pasienyje įvyko operacija – Rusijoje kalėję Lietuvos ir Norvegijos piliečiai atvyko į Lietuvą

„Džiaugiuosi, kad artimieji pagaliau sulaukė savo vyrų, tėvų, sūnų. Ačiū visiems už kantrybę ir pasitikėjimą savo šalimi, kurios pamatinė pareiga – ginti savo žmonių teises ir laisvę. Bet kokia politika netenka prasmės, jeigu nematome jos galutinio tikslo – žmogaus ir jo artimųjų išgyvenimų“, – socialiniame tinkle rašė prezidentas G. Nausėda.

G. Nausėda penktadienį suteikė malonę dviem dėl šnipinėjimo 2017 metais nuteistiems Rusijos piliečiams Nikolajui Filipčenkai ir Sergejui Moisejenkai.

Norvegijos premjerė dėkoja Lietuvai, kad per „šnipų mainus“ padėjo susigrąžinti norvegą

Norvegijos premjerė Erna Solberg penktadienį padėkojo Lietuvos prezidentui G. Nausėdai, kad per „šnipų mainus“ su Rusija padėjo susigrąžinti Norvegijos pilietį Frodę Bergą.

„Nuoširdžiai dėkoju Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai už jo asmeninę drąsą šiuo klausimu ir už Lietuvos parlamento sprendimą“, – spaudos konferencijoje Osle penktadienio vakarą sakė E. Solberg.

Ji Lietuvą pavadino „puikia sąjungininke ir tikra drauge“, ir pridūrė, kad Norvegija išliks dėkinga.

„Norvegijos valdžia nuo pat pirmos akimirkos aktyviai dirbo, kad sugrąžintų F. Bergą. Dirbome skirtingais keliais ir skirtingais lygiais, užtruko laiko rasti sprendimui. Jį padėjo rasti glaudus bendradarbiavimas su Lietuva“, – kalbėjo E. Solberg.

„Noriu padėkoti Lietuvos vyriausybei už didžiules pastangas ir sudėtingus svarstymus, kad galėtų būti išlaisvintas F. Bergas. Tai gero sąjungininkų bendradarbiavimo pavyzdys“, – pridūrė ji.

F. Bergą ir Lietuvos piliečius Jevgenijų Mataitį bei Arstidą Tamošaitį Rusija pasienyje su Karaliaučiaus sritimi perdavė Lietuvai penktadienio vidurdienį, lietuviai norvegą netrukus perdavė Norvegijos ambasados žinion. Jo buvimo vieta kol kas neatskleidžiama.

„Jis grįš į Norvegiją, kai tai bus praktiškai įmanoma. Aš kalbėjau telefonu su F. Bergu, ir pasveikinau jį su grįžimu“, – sakė E. Solberg.

Lietuvos Prezidentūra penktadienį informavo, kad Lietuvai ir Rusijai apsikeitus dėl šnipinėjimo nuteistais asmenimis, į Lietuvą sugrąžinti Lietuvos piliečiai Jevgenijus Mataitis ir Arstidas Tamošaitis bei norvegas F. Bergas.

Per operaciją viename iš pasienio kontrolės punktų Lietuva savo ruožtu Rusijai perdavė du nuteistus Rusijos šnipus –Nikolajų Filipčenką ir Sergejų Moisejenką.

F. Bergo advokatas Brynjulfas Risnesas teigia, kad jo ginamasis „kirto sieną iš Karaliaučiaus srities į Lietuvą“.

„Esu Lietuvoje ir laukiu susitikimo su juo“, – nurodė advokatas.

Norvegijos karinės žvalgybos vadovas Mortenas Haga Lundė sako, jog džiaugiasi, kad kad F. Bergui suteikta malonė „po to, kai jis sulaukė sunkaus teismo nuosprendžio dėl šnipinėjimo“.

„Vienintelis dalykas, ką norime pasakyti šiuo metu, yra tai, kad mes netveriame džiaugsmu“, – Norvegijos naujienų portalui VG teigė F. Bergo dukra Christina Berg.

L. Linkevičius: „šnipų mainai“ – glaudaus bendradarbiavimo su Norvegija pavyzdys

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad penktadienį įvykdyti „šnipų mainai“, per kuriuos iš Rusijos susigrąžinti du lietuviai ir norvegas, yra glaudaus Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimo pavyzdys.

Ministro teigimu, šis įvykis parodė, kad „mums svarbūs ne tik mūsų, bet ir mūsų sąjungininkų interesai“.

„Be abejo, pirmiausia džiaugiamės dėl savo piliečių. Bet taip pat reikia džiaugtis, kad tai gražus mūsų glaudaus bendradarbiavimo su Norvegija pavyzdys“, – BNS penktadienį sakė ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt