Kauno miesto savivaldybės taryba antradienį nusprendė smarkiai pabranginti mokestį už vaikų darželius mieste neregistruotų tėvų vaikams.
Iki šiol 58 centus siekęs dienos mokestis už darželį keliamas iki 9,2 euro. Miestiečių vaikams šis mokestis bus kompensuojamas, todėl jie ir toliau mokės tik 58 centus, tačiau tiems tėvams, kurie mieste nedeklaruoti, reikės mokėti visą kainą.
„Paimta vidutinė reikšmė ir padalinta iš dienų skaičiaus, kiek lanko vaikas. Tai gauta 9 eurai 20 euro centų. Tai yra savikaina, kurią gyventojai mokėtų priėmus šį sprendimą už ugdymo sąlygų tenkinimą ikimokyklinėse ugdymo įstaigose“, – sakė laikinoji Švietimo skyriaus vedėja Ona Gucevičienė.
Jeigu tik vienas iš tėvų registruotas mieste, savivaldybė pagal numatytą tvarką kompensuos apie pusę sumos, todėl mokėti reikės 4,89 euro už dieną.

Šis sprendimas sulaikė svarstymų, ar nėra diskriminacinis bei abejonių, ar tokio mokesčio įvedimas nepadarys miesto mažiau patrauklaus darbuotojams iš kitų miestų.
„Ar nemanote, kad pabloginus sąlygas Kauno mieste, jeigu jas lygintume su Vilniaus ir Klaipėdos miestu, Kauną kaip darbo vietą rinksis mažiau gyventojų? Kaune gyventojų mažėja, darbuotojų tam tikrose srityse trūksta“, – kalbėjo opozicinių konservatorių atstovė taryboje Jurgita Šiugždinienė.
Vyriausybės atstovas Kauno apskrityje ragino administraciją neskubėti klausimo priimti ir įsitikinti, ar jis negali būti laikomas diskriminaciniu.
„Siūlyčiau šį jūsų sprendimo projektą atidėti ir pabandyti panagrinėti, (...) ar tai nebus diskriminacinė situacija“, – sakė Vyriausybės atstovas Julius Arlauskas.
Tačiau savivaldybės atstovai pabrėžia, jog mokestis yra vienodas visiems, skirsis tik taikomos lengvatos, todėl sprendimas negali būti laikomas diskriminaciniu.

„Norėčiau akcentuoti, kad atlyginimo mokestis yra vienodas visiems vaikams, kurie lanko Kauno ikimokyklines ugdymo įstaigas, tačiau numatomos skirtingos lengvatos“, – sakė O. Gucevičienė.
Savivaldybė teigia, kad šis sprendimas inicijuojamas, nes apie tūkstantis vaikų, lankančių miesto vaikų darželius, nėra čia deklaruoti, be to, per 800 iš jų nė vienas iš tėvų taip pat yra nedeklaruotas mieste.
Kauno ikimokyklinio ugdymo įstaigas iš viso lanko daugiau kaip 14,5 tūkst. vaikų.
Pasak savivaldybės, šiemet per 500 vaikų nepateko į darželius, dar daugiau kaip 2 tūkst. vaikų nepateko į tuos darželius, kuriuos pageidavo lankyti. Teigiama, kad įvedamas mokestis pagerins ikimokyklinio ugdymo įstaigų prieinamumą.
Tuo metu Kauno rajono bendruomenių atstovai teigia, kad šiuo siūlymu siekiama paveikti gyventojus dėl miesto inicijuoto dalies Kauno rajono teritorijų prisijungimo.
Siūlymo kritikų teigimu, miesto darželius lankančių kitų rajonų gyventojų skaičius nėra didelis, be to, finansavimo problemą galima spręsti ir kitais būdais savivaldybėms bendradarbiaujant.
Kauno rajono meras: mes neskirstome vaikų į savus ir svetimus
„Kauno rajono mokyklas ir darželius taip pat lanko kitose savivaldybėse gyvenantys vaikai. Yra kauniečių, jonaviečių, kėdainiečių, prieniškių. Tačiau mums niekada nekilo minčių juos dėl to papildomai apmokestinti. Tokiu keliu mes tikrai neisime, juk jie visi yra Lietuvos vaikai“, – taip Kauno rajono meras Valerijus Makūnas komentavo Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimą padidinti mokestį už darželius ne miesto vaikams.
Kaip teigiama pranešime, jis priminė 2015 m. rugsėjo 11 d. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartį, kurioje sakoma, kad savivaldybių tarybų patvirtintas priėmimo į ikimokyklinio ugdymo įstaigas tvarkos aprašas, skirtingai vertinant miesto ir ne miesto teritorijose gyvenamąją vietą deklaravusius vaikus, pažeidžia Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme įtvirtintus lygiateisiškumo ir nediskriminavimo reikalavimus, vaikų teisę gauti ugdymo paslaugas.

„Europoje savivaldybės seniai eina bendradarbiavimo keliu. Tenka tik apgailestauti, kad Kauno miesto vadovai nenori kartu spręsti iškylančių problemų, o jas naudoja kaip spaudimo įrankį. Tikslas – perbraižyti žemėlapį, prijungti naujas teritorijas. Ypač apmaudu, kad dėl to kenčia jaunos šeimos“, – kalbėjo V. Makūnas
Meras sakė, kad pirmiausia abiem savivaldybėms reikia tiksliai suskaičiuoti, kiek tokių „paklydusių“ vaikų yra iš tikrųjų.
„Mes neleisime, kad Kauno rajono vaikams didėtų mokesčiai, todėl svarstysime kompensavimo mechanizmus ir kitų metų biudžete šiam tikslui numatysime lėšų. (...) Turime strategiją kaip ją spręsti. Esame parengę įvairių šios problemos sprendimo modelių, tarp jų ir šeimos darželio modelį“, – tvirtino V. Makūnas.
Pranešime rašoma, kad vieną problemos sprendimo būdą savivaldybė jau yra išmėginusi, išpirkdama iš privačių investuotojų pastatytą vaikų darželį Vijūkuose (Užliedžių sen.). Dabar planuojama išpirkti pastatytus darželius Garliavoje, Noreikiškėse ir Domeikavoje. Kiekviename jų turėtų po aštuonias grupes, taip būtų sukurta beveik 500 naujų vietų mažiesiems Kauno rajono gyventojams.
Šiuo metu rekonstruojamas Raudondvario lopšelis-darželis bei Ilgakiemio pradinė mokykla-darželis, pradėti Garliavos lopšelio-darželio „Obelėlė“ rekonstrukcijos projektavimo darbai. Kauno rajono taryba taip pat pritarė Zapyškio ir Lapių lopšelių-darželių atnaujinimo projektams.