Naujienų srautas

Lietuvoje2019.09.27 11:04

Aušrai Maldeikienei diagnozuotas antros stadijos krūties vėžys

LRT.lt 2019.09.27 11:04

Šiais metais į Europos Parlamentą išrinkta politikė Aušra Maldeikienė serga onkologine liga.

Medikai moteriai diagnozavo antros stadijos krūties vėžį, rašo delfi.lt.

Politikės teigimu, jau spalio pradžioje jai bus taikomas chemoterapinis gydymas.

Krūties vėžys – Lietuvoje labiausiai paplitusi moterų vėžinė liga. Krūties vėžiu per savo gyvenimą suserga maždaug kas devinta moteris. Dažniausiai krūties vėžys užklumpa vyresnes nei 50 metų moteris, bet kartais susargdina ir jaunesnes. Vyrai taip pat serga krūties vėžiu, tačiau retai ir sudaro mažiau negu 1 proc. visų krūties vėžio atvejų.

Krūties vėžys atsiranda tada, kai normalios krūties ląstelės išsigimsta ir pradeda nevaldomai daugintis, o jų perteklius kaupiasi į darinį ar sluoksnį, vadinamą augliu arba naviku. Auglys gali būti vėžinis arba nepiktybinis. Vėžinis auglys yra piktybinis, tai reiškia, kad jis gali išplisti į kitas kūno vietas. Nepiktybinis auglys neplinta.

Krūtų vėžys išplinta, kai vėžinis navikas perauga į kitus organus arba vėžio ląstelės ten nukeliauja per kraujagysles ir (ar) limfagysles. Tai vadinama metastazėmis. Krūties vėžys dažniausiai plinta į regioninius limfmazgius. Regioniniai limfmazgiai išsidėstę pažastyje, kakle, po krūtinkauliu arba tiesiog virš raktikaulio. Vėžiui toliau plintant po kūną, jo ląstelės dažniausiai prasiskverbia į kaulus, plaučius ir kepenis. Rečiau krūties vėžys išplinta į smegenis. Baigus gydymą vėžys gali sugrįžti arba vėl kilti kur nors krūtyje, odoje, kituose krūtinės ląstos audiniuose ar bet kurioje kūno vietoje.

Ligos išplitimui, t. y. stadijai, apibūdinti naudojama TNM simbolių sistema:

T reiškia naviko dydį

N – sritinius limfmazgius

M – vėžio metastazes tolimuose nuo pirminio naviko organuose

Ligos stadija nustatoma, kai, ištyrus pacientą, įvertinama TNM reikšmių kombinacija: kokio dydžio navikas, ar yra metastazių sritiniuose limfmazgiuose ir kituose tolimuose organuose. Šiuo principu naudojamasi ir nustatant krūties vėžio stadiją.

Invazinio krūties vėžio stadijos

1 stadija – piktybinio krūties naviko skersmuo neviršija 2 cm, nėra ligos metastazių pažasties limfmazgiuose ir kituose kūno organuose.

2 stadija – naviko skersmuo yra tarp 2 ir 5 cm, gali būti pažeisti atitinkamos pusės pažasties likfmazgiai, nėra metastazių kituose kūno organuose.

3 stadija – navikas didesnis nei 5 cm, gali būti suaugęs su aplinkiniais audiniais, tokiais kaip oda, krūtinės raumenimis, gali būti pažeisti pažasties limfmazgiai, nėra metastazių kituose organuose.

4 stadija – navikas gali būti bet kokio dyžio, gali būti pažeisti artimiausi limfmazgiai, bet svarbiausia – yra vėžio metastazių kituose tolimuose kūno organuose. Tai vadinama išplitusiu krūties vėžiu.

Krūties vėžio simptomai

Kai kurios krūties vėžiu sergančios moterys jaučia, kad krūtyse atsirado pokyčių ar kitokių simptomų, tačiau daugelis moterų nieko nejaučia ir nepastebi tol, kol joms nediagnozuojama liga. Dažnai nerimą keliančių požymių ar simptomų atsiranda ne dėl vėžio, o dėl kitų sveikatos sutrikimų.

Krūties vėžį gali pranašauti šie pokyčiai:

gumbelis ar sustorėjimas krūties srityje;

pakitęs krūties dydis ir forma;

odoje atsirandančios bangelės;

pakitusi spenelio išvaizda, ypač jei jis įtrauktas, įdubęs į krūtį ar praradęs taisyklingą formą;

kraujingos išskyros iš spenelio;

spenelio ar odos aplink jį bėrimas;

patinimas ar gumbelis pažastyje;

sudirgusi arba susiraukšlėjusi, gruoblėta, pleiskanojanti oda ar atsirandančios naujos raukšlės; karštos, paraudusios, patinusios krūtys, kuriose atsirado bėrimų (bėrimų gali ir nebūti), o oda primena apelsino žievelę; tokie odos pakitimai vadinami Peau d’orange simptomu;

skausmas krūtyje, ypač ilgai nepraeinantis krūtų skausmas.

Šie krūties pokyčiai nebūtinai reiškia vėžį. Įtraukti speneliai, kraujingos spenelių išskyros ar bėrimai – visa tai gali atsirasti ir dėl kitų susirgimų. Bet jeigu atsirado pokyčių, kurių anksčiau nebuvo, turite kreiptis į šeimos gydytoją. Ko gero tai nepiktybinė ir lengvai pagydoma liga. Šeimos gydytojas pasiųs jus pas krūtų ligų specialistą, kuris išsklaidys nuogąstavimus ir suteiks reikiamą gydymą. Kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo daugiau galimybių turėsite sėkmingai išgydyti ligą, net jei tai būtų vėžys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi