Naujienų srautas

Lietuvoje2019.08.28 10:58

Seime – siūlymas keisti šauktinių amžiaus ribas: vyresniems padaroma didesnė žala

atnaujinta 11.53
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.08.28 10:58

Parlamentaras Povilas Urbšys įregistravo Karo prievolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma keisti galimą maksimalų šauktinių amžių.

Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, į privalomą pradinę karo tarnybą gali būti šaukiami asmenys nuo 19 iki 26 metų. Tačiau P. Urbšys siūlo, kad į šauktinių sąrašus galėtų būti įtraukiami tik jaunuoliai nuo 19 iki 21 metų.

Tiesa, siūlyme nurodoma, kad tie šauktiniai, kurie yra vyresni nei 21-erių metų, bet jau vykdo privalomą karinę tarnybą, ją turėtų ir pabaigti kaip numatyta. P. Urbšys siūlo, kad toks įstatymas įsigaliotų nuo kitų metų sausio 1-osios.

Pasiūlymą įregistravęs P. Urbšys portalui LRT.lt komentavo tokį pakeitimą siūlantis dėl keleto priežasčių. Pirmiausia, pasak jo, didelė apie 7,5 tūkst. karo prievolininkų atžvilgiu, kaip vengiančių atlikti karinę tarnybą, yra pradėtos taikyti administracinės priemonės. Jis teigė, kad šią problemą dar pernai akcentavo ir Krašto apsaugos ministerija, teikdama Karo prievolės įstatymo pataisų paketą.

„KAM aiškinamajame rašte buvo nurodyta, kad didžiausios problemos yra su šauktiniais, kurie yra vyresnio amžiaus, 23-26 metų. Iš šios grupės asmenų pernai gauta apie 3 tūkst. prašymų dėl tarnybos atidėjimo ir pati KAM konstatuoja, kad kuo vyresni yra šauktiniai, tuo yra padaroma neproporcingai didesnė žala jiems“, – komentavo P. Urbšys, pridurdamas, kad vyresni šauktiniai dažnai jau turi darbus, yra sukūrę šeimas, pasiėmę paskolas ir t.t.

Politikas kalbėjo, kad suamžinus šaukiamųjų amžiaus grupę, įtrauktiesiems į sąrašus būtų didesnė galimybė iš tikro pradėti karinę tarnybą. Tačiau jis teigė, kad taip valstybei bus sumažinos administracinės sąnaudos, nes 25-26 metų šauktiniai yra dažniau pripažįstami netinkamos sveikatos nei 19-20 metų.

Jaunuolių šaukimas į privalomą karinę tarnybą Lietuvoje sugrąžintas 2015-aisiais. Tuomet, įvertinus Lietuvos kariuomenės komplektacijos padėtį ir geopolitinę situaciją, Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė sprendimą, kad šauktiniai būtų grąžinti į Lietuvos kariuomenę. Tarnybon šaukiami vaikinai nuo 19 iki 26 metų amžiaus.

Praėjusiais metais į šauktinių sąrašus buvo įtraukta daugiau nei 31 tūkst. jaunuolių. Jei toks pasiūlymas būtų priimtas, karinei tarnybai šaukiamų jaunuolių skaičius ženkliai sumažėtų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi