Lietuvoje

2015.07.21 02:14

Lietuva priims 325 pabėgėlius

Reda Gilytė, Jūratė Anilionytė, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2015.07.21 02:14

Europos Sąjungos vidaus reikalų ministrai Briuselyje sutarė, kad Lietuva per dvejus metus priims 325 pabėgėlius. Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad šis skaičius – dvigubai mažesnis, nei iš pradžių siūlė Europos Komisija.

Europos Sąjungos vidaus reikalų ministrai Briuselyje sutarė, kad Lietuva per dvejus metus priims 325 pabėgėlius. Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad šis skaičius – dvigubai mažesnis, nei iš pradžių siūlė Europos Komisija.

Raudonojo Kryžiaus atstovės teigimu, tai bus iššūkis šaliai, nes paaiškės, ar valstybės institucijose turime pakankamai žmonių, galinčių dirbti su pabėgėliais ir jiems suteikti įvairią pagalbą.

Pabėgėliai, kuriuos priglaus Lietuva,  pirmiausia turėtų apsigyventI Ruklos pabėgėlių priėmimo centre. Jis įkurtas beveik prieš dvidešimt metų. Centre  jau gyveno per tris tūkstančius užsieniečių. Šiuo metu čia gyvena apie 50 žmonių iš Afganistano, Ukrainos, Gruzijos.

„Važiuoju į mokyklą, mokausi lietuvių kalbos. Noriu futbolą žaisti, čia Vilniuje“ , – sakė pabėgėlis iš Afganistano Ahmad Amiri.

Pasak raudonojo kryžiaus atstovės, Lietuvoje užsieniečius labiausiai gąsdina šaltis. Dažnam sunkiai įkandama ir lietuvių kalba. Kai kurie jos net nesistengia mokytis, nes siekia išvykti iš Lietuvos į kitą Europos šalį.  

„Patys pirminiai žingsniai yra lietuvių kalbos pamokos, intensyvios lietuvių kalbos pamokos, kad žmonės iš tikrųjų kuo greičiau išmoktų tą kalbą, paraleliai vedami jų profesinio orientavimo  kursai arba persikvalifikavimo kursai“, – pasakojo Raudonojo Kryžiaus draugijos laikinoji generalinė sekretorė Gintarė Guzevičiūtė.

Europos Sąjungos šalių ministrai pirmadienį dalijosi 40 tūkstančių Italijoje ir Graikijoje esančių pabėgėlių. Jau anksčiau šalys susitarė dėl 20 tūkst., iš jų Lietuva priims 85 pabėgėlius.

Pagal pirminį Europos Komisijos siūlymą, Lietuvai būtų tekę priimti 710 pabėgėlių iš Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų, tačiau tam Lietuva nepritarė. Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra sakiusi, kad šis siūlymas buvo parengtas subjektyvia formule. Lietuva pasiūlė visoms šalims taikyti vienodus kriterijus – pagal gyventojų skaičių ir bendrąjį vidaus produktą. 

„Lietuvai yra 325 asmenys ir būtent taikant mūsų formulę šis skaičius yra pasiektas. Per dvejus metus nuo 2016 metų sausio turėtume priimti tokį skaičių žmonių. Ir ši formulė yra tai, ką pasiūlėme mes, Baltijos šalys. Tai yra gyventojų skaičius ir BVP, pagal kurį mes ir apsisprendėme priimti pabėgėlius. Ir todėl manau, kad šis skaičius yra realus, mums pakeliamas ir objektyvus. Jis – daugiau nei dvigubai mažesnis negu tas, kurį iš pradžių siūlė EK“,– sakė prezidentė.

Raudonojo kryžiaus atstovės teigimu, iki šiol į Lietuvą atvykdavo nedidelės grupės pabėgėlių. Po pirmadienio sutarimo vienu metu gali būti atvežta iki šimto pabėgėlių.

„Lietuvai tai yra iššūkis ir mes tam turime pasirengti ir turbūt šiandien – kaip tik puiki galimybė mums pasvarstyti: ar mes turime pakankamai žmonių valstybės institucijose kurios su tais žmonėmis dirbs, ar mes turime pakankami vertėjų , kurie tiems žmonėms bent pačioj pradžioj turės padėti čia įsikurti“, – sakė G. Guzevičiūtė.

Pirmieji pabėgėliai į Lietuvą gali būti atvežti jau šių metų pabaigoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.