Lietuvoje

2019.07.15 19:34

Buvęs ir esamas aplinkos ministrai susikirto dėl Punios šilo: viskas dėl nomenklatūrinės medžioklės?

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2019.07.15 19:34

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sustabdė Punios šilo gamtinio rezervato plėtrą. Tuo piktinasi buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas. Pasak jo, K. Mažeika, kuris yra ir medžiotojas, tiesiog nenori, kad sumažėtų medžioklės plotai. O jie čia esą ypatingi.

Pats K. Navickas eidamas pareigas bandė šį rezervatą išplėsti. Pasak jo, po miškų reformos turėjo būti atiduota ir savotiška duoklė gamtinėms vertybėms.

K. Mažeika aiškino, kad sprendimas stabdyti šilo plėtrą priimtas, nes rezervate negalėtų laisvai lankytis gyventojai. „Būtų visiškai uždrausta veika: žmonės negalėtų ne tik grybauti, uogauti, bet ir net įeiti į teritoriją be leidimo“, – LRT RADIJO laidos „ 60 minučių“ eteryje akcentavo K. Mažeika.

Tačiau K. Navickas priminė – kartu su planais plėsti rezervato teritoriją egzistavo ir įstatymo projektas. Juo numatoma, kad rezervatuose žmonėms lankytis galima. Tokiam projektui buvo pritarusi Vyriausybė, bet savo kelią jis baigė Seimo Aplinkos apsaugos komitete, kuriam tada vadovavo ne kas kitas, o tas pats K. Mažeika.

Tad tvarka liko nepakitusi – keliauti rezervate galima tik mokomuoju taku (o jis įrengtas ne visur) ir tik lydint direkcijos darbuotojui.

Komentuodamas tai, kad pats dirbdamas komitete atmetė tvarką, pagal kurią rezervatuose galima būtų laisvai lankytis, K. Mažeika pabrėžė, kad pagrindinė problema ta, kad būtų leidžiama lankytis visuose. O ne visi tam tinkami.

Tačiau Punios šilas, pasak ministro, lankymui itin pritaikytas: jame įrengti pažintiniai takai, aikštelės, poilsio zonos. Ir bendruomenė esą piktinasi, kad negalėtų eiti čia grybauti bei uogauti.

Tačiau buvęs aplinkos ministras mano – stabdymas – ne dėl aplinkinių gyventojų, o dėl medžiotojų nerimo: su vietiniais jis esą susitikęs ir ten „nerimo nėra“.

„Reikia nepamiršti, kad ten yra vadinamas profesionalios medžioklės plotas ir jis yra užtvertas Nemunu iš trijų pusių: labai maža vieta, labai patogi nomenklatūrinėms medžioklėms. Manau, šis ministras labiausiai to ir bijo – kad sumažėtų medžioklės plotai“, – teigė K. Navickas.

K. Mažeika į tai atsakė, kad jokios baimės dėl ploto praradimo medžiotojai neturi – jie esą net sako, kad plotą aukcionu galima būtų parduoti privatiems asmenims, o gauti pinigai būtų panaudojami aplinkosauginiams reikalams.

Punios šilas yra Alytaus rajone, kairiajame Nemuno krante, užima beveik 457 kvadratinių metrų plotą. Jis vadinamas viena vertingiausių Lietuvos sengirių.

Parengė Ineta Nedveckė.