Lietuvoje

2019.07.05 14:34

„Misija Sibiras“ ekspedicijos vadovė: apmaudu, kad kapų tvarkymas politizuojamas

atnaujinta 14.49
LRT.lt 2019.07.05 14:34

Rusijos Federacijos ambasada Lietuvoje vėl užkerta kelią 18-ajai jaunimo ekspedicijos „Misija Sibiras“ kelionei į lietuvių tremtinių palaidojimo vietas Rusijoje, LRT.lt patvirtino projekto „Misija Sibiras“ vadovė Aistė Eidukaitytė. Jos teigimu, ekspedicijos dalyviams atsisakyta išduoti vizas.

Tai jau antras kartas – praėjusiais metais taip pat buvo imtasi tokių pačių veiksmų.

„Nuo pat atrankos pradžios ruošėmės tiek Krasnojarskui, tiek Kazachstanui, įvertindami praėjusių metų situaciją. Kai pridavėme vizas, lygiai taip pat komanda ruošėsi ir susitikinėjo su tremtiniais, grįžusiais iš Krasnojarsko, tiek su buvusiais politiniais kaliniais, patyrusiais kalinimą Kazachstane.

Žinoma, situacija yra apmaudi. Gaila, kad kapų tvarkymas politizuojamas šioje vietoje, tačiau situacija nėra tokia netikėta, kaip pernai, kai per keletą savaičių turėjome pergalvoti maršrutą. Šįkart esame pasiruošę tiek vieną, tiek kitą planą“, – sako „Misija Sibiras“ projekto vadovė A. Eidukaitytė.

A. Eidukaitytė tikina, kad planai tikrai nesudegė. Anot jos, Krasnojarsko darbai perkeliami kitiems metams, o Kazachstane viskas įvyks taip, kaip buvo planuota.

Prie liepos viduryje prasidedančios ekspedicijos „Misija Sibiras‘19“ prisijungsianti LRT žurnalistė Audra Avižiūtė sako, kad ekspedicija „nėra apie kryptį“.

„Nuo pat pradžių, nuo komandos suformavimo ruošėmės abiejoms kryptims, susitikome su tremtiniais tiek iš Krasnojarsko, tiek iš Kazachstano. Esu tikra, kad visi ėję atrankas tai darė ne dėl maršruto.

Ekspedicija nėra apie kryptį, ji – apie prasmę ir tikslą. Apie trėmimus į Kazachstaną Lietuvoje dar kalbama nedaug, tačiau tos istorijos – ne mažiau svarbios. Tikimės jas išsaugoti ir tam intensyviai ruošiamės“, – sako LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ žurnalistė.

Praėjusiais metais Rusijos Federacijos ambasados reiškiamas motyvas buvo, kad Lietuvos pusėje tariamai kuriamos dirbtinės kliūtys sovietinių kapų ir monumentų tvarkymui.

Šiemet „Misija Sibiras‘19“ ekspedicija planavo keliauti į Rusijoje esantį Krasnojarsko kraštą arba Kazachstaną.

Ekspedicija į Kazachstaną buvo planuojama tam atvejui, jeigu Maskva vėl neduotų vizų.

Projektas „Misija Sibiras“ vykdomas nuo 2006 metų. Per šį laikotarpį lietuvių tremties ir įkalinimo vietas Sibire – Rusijoje, Kazachstane ir Tadžikistane – aplankiusios jaunimo ekspedicijos sutvarkė daugiau kaip pusantro šimto kapinių.

Sovietinės okupacijos metu iš Lietuvos į tremtį ir lagerius ištremta apie 280 tūkst. žmonių.