Lietuvoje

2019.07.03 20:31

Koalicijos derybos: „socialdarbiečiai“ reikalauja nušalinti Pranckietį, nenušalinus – nutrūks sutartis

atnaujinta 21.00
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.07.03 20:31

Dėl koalicijos su „valstiečiais“ besiderantys „socialdarbiečiai“ trečiadienį susirinko į prezidiumo posėdį, kuriame nusprendė tapti valdančiosios daugumos dalimi. Posėdyje dalyvavo ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Posėdžiauti Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) prezidiumas pradėjo 17 val. Apie 20 val. už uždarų posėdžio durų vis dar vyko karštos diskusijos, buvo girdėti pakelti balsai.

Apie 20 val. 30 min. pasibaigus posėdžiui R. Karbauskis ir G. Kirkilas žiniasklaidai komentavo, kad penktadienį koalicijos sutartis bus pasirašoma. Ją pasirašys visos keturios susiderėjusios partijos.

„Balsuojant mūsų prezidiumo ir frakcijos nariams gavau įgaliojimus penktadienį pasirašyti sutartį. Sąlygose – pirmiausia mūsų programa. Gavome kitų pasiūlymų, kuriuos turime laiko aptarti“, – sakė G. Kirkilas.

Anot jo, visiškai aišku, kad LSDDP atitenka Užsienio reikalų ministerija. Jai antrą kadenciją vadovauja Linas Linkevičius, priklausantis „socialdarbiečių“ frakcijai, bet ne partijai. Visgi panašu, kad L. Linkevičius nebus patraukiamas iš pareigų. G. Kirkilas kalbėjo, kad šis ministras dirba gerai, o valstybei būtų naudinga, kad jis liktų pareigose.

„Mes šito klausimo nekeliame, kaip suprantu, ministrą pirmininką taip pat jo darbas tenkina“, – sakė G. Kirkilas.

Tiesa, tikėtina, kad tai ne vienintelė ministerija, atiteksianti LSDDP. G. Kirkilas užsiminė, kad jo vadovaujamai partijai gali atitekti dar bent viena ministerija, tik neatskleidė kuri ar kurios. Anksčiau jo vadovaujama partija reikalavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM). G. Kirkilas sakė nuo šio reikalavimo neatsitraukiantis, tačiau teigė, kad buvo sulaukta ir kitų pasiūlymų, kurie bus svarstomi.

Kokios kitos ministerijos siūlomos nepasakė ir R. Karbauskis. Jis taip pat sakė, kad viskas bus aišku penktadienį, kuomet bus pasirašoma koalicijos sutartis.

„Pasirinkimas galbūt ir bus platesnis“, – sakė „socialdarbiečių“ lyderis, pridurdamas, kad viskas galutinai paaiškės penktadienį, kai bus pasirašoma koalicijos sutartis.

LVŽS pirmininkas R. Karbauskis pabrėžė, kad dėl koalicijos derasi keturios partijos, kurios sutarė dėl koalicinės sutarties. Anot jo, jei kurios nors koalicinės sutarties sąlygos nebus vykdomos, koalicinė sutartis tiesiog negalios.

„Mūsų pačių pozicija buvo, kad derybose, įtraukiant dar dvi partijas į koaliciją, mes pradėtume nuo balto lapo. Mes pasirašėme memorandumą, kuriame apibrėžėme kelias sąlygas ir šiandien dienai baigėme susitarti su visomis keturiomis partijomis dėl bendros koalicijos, tomis sąlygomis, kurios bus apibrėžtos dokumente, kuris bus pasirašomas penktadienį.

Mes, norėdami sudaryti koaliciją ir įtraukdami dar dvi partijas į ją, turime padaryti tam tikrus sprendimus ir atsisakyti pozicijų Seime ir Vyriausybėje”, – kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

Reikalauja atstatydinti V. Pranckietį

Sutarta, kad Seimo pirmininko postas atiteks „socialdarbiečiams“. Antradienį Seimo posėdžio metu bus balsuojama dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu. LSDDP iškėlė sąlygą – jei V. Pranckietis liks pareigose, koalicijos sutartis bus nutraukiama. Kitaip tariant, jei dabartinis Seimo pirmininkas liks pareigose, koalicijos sutartis tebus galiojusi keturias dienas.

„Dėl Seimo pirmininko (nepasitikėjimo juo – LRT.lt) bus balsuojama antradienį. Tai yra sutarties dalykas. Jeigu nenubalsuojama, reiškia, kad sutartis neįsigalioja. Labai keista, kad Seimo pirmininkas nesupranta, kaip formuojama nauja koalicija ir yra visiškai kiti pasiūlymai“, – kalbėjo G. Kirkilas.

Jei V. Pranckietis liks poste, pasak R. Karbauskio, bus neįvykdyta sutarties sąlyga, todėl susitarimas nutrūks ir reikės ieškoti sprendimų, ką daryti toliau. LVŽS pirmininkas sakė esantis nustebęs, kad vienas žmogus „įkaite padarys visą valstybę“.

„Jam pretenzijų niekas neturi, bet tiesiog keičiasi aplinkybės, formuojasi nauja valdančioji dauguma. Man teko savo laiku tai patirti, antroje kadencijoje trumpai buvau Seimo pirmininko pavaduotoju, keitėsi koalicija ir mane nuėmė. Tai yra normalus politinis gyvenimas. Mes, kaip frakcija, tikimės, kad Seimo pirmininkas pats padarys sprendimą“, – kalbėjo R. Karbauskis, pridurdamas, kad svarbiausia, jog Seime bus stabili dauguma.

Be to, gali būti, kad pareigų neteks kuris nors iš „valstiečių“ deleguotų Seimo vicepirmininkų: Rima Baškienė arba Arvydas Nekrošius. Anksčiau kalbėta, kad Seimo pirmininko postas atiteks G. Kirkilui. Trečiadienį apie tai paklaustas jis teigė, kad dėl to spręs partija.

Dar vykstant posėdžiui tapo aišku, kad ne visi prezidiumo nariai patenkinti tuo, kaip vyko derybos. Partijos pirmininkas G. Kirkilas pripažino, kad buvo kritikos, nuomonės išsiskyrė. Visgi atvirame balsavime buvo nutarta, kad sutartį LSDDP pasirašys.

Kalbėta posėdyje ir apie vadinamuosius vaiko pinigus. Anot R. Karbauskio, neabejotina, kad socialiai pažeidžiamoms šeimoms jie sieks 100 eurų už vaiką.

Portalas LRT.lt primena, kad dėl valdančiosios koalicijos derasi LVŽS, „socialdarbiečiai“, „Tvarka ir teisingumas“ bei Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS). Naują valdančiąją daugumą imtąsi formuoti po gegužę vykusių prezidento rinkimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.