Lietuvoje

2013.01.23 11:00

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nuteisė A. Paleckį dėl sovietų agresijos neigimo

ELTA 2013.01.23 11:00

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) atmetė už sovietų agresijos Sausio 13-ąją neigimą nuteisto Socialistinio liaudies fronto vadovo Algirdo Paleckio skundą. Teismo sprendimas galutinis ir neskundžiamas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) atmetė už sovietų agresijos Sausio 13-ąją neigimą nuteisto Socialistinio liaudies fronto vadovo Algirdo Paleckio skundą. Teismo sprendimas galutinis ir neskundžiamas.

LAT visus kasacinio skundo argumentus laikė nepagrįstais ir paliko galioti pernai birželį priimtą Vilniaus apygardos teismo nuosprendį, kuriuo A. Paleckis pripažintas kaltu dėl sovietinės agresijos neigimo. Teismas žeidžiamos frazės „saviškiai šaudė į savus“ autoriui A. Paleckiui nurodė sumokėti 10 tūkst. 400 litų baudą.

LAT konstatavo, kad visi įrodymai šioje byloje buvo ištirti tinkamai, esminių Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimų padaryta nebuvo, sovietų agresijos faktas yra nustatytas jau išnagrinėtoje Sausio 13-osios byloje.

LAT verdiktas salėje susirinkusiųjų laisvės kovotojų buvo pasitiktas plojimais, raginta A. Paleckį vežti į Lukiškių kalėjimą.

Pernai pradžioje Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas, neradęs nusikaltimo požymių, buvo išteisinęs dėl sovietų agresijos neigimo kaltintą frontininką A. Paleckį. Šis teismas A. Paleckio kalbas, jog „saviškiai šaudė į savus“, buvo pripažinęs nuomone ir atmetęs prokurorų siūlymus nuteisti vieno iš sovietų Lietuvos komunistų lyderio anūką.

Išnagrinėjęs bylą, teismas buvo padaręs išvadą, kad surinktais įrodymais nėra nustatyta, kad pasisakydamas radijo laidoje kaltinamasis A. Paleckis neigė ir šiurkščiai menkino 1991 metų sausio 11–13 dienomis Lietuvos Respublikos teritorijoje SSRS vykdytos agresijos prieš Lietuvos Respublikos gyventojus metu įvykdytus labai sunkius ir sunkius nusikaltimus.

Apklaustas teisme A. Paleckis savo kaltės nepripažino, paaiškino, kad laidoje diskutuodamas su politikos apžvalgininku Alvydu Medalinsku pasakė, kad „saviškiai šaudė į savus“, neminėjo nei agresijos, nei Sovietų Sąjungos, nei aukų. Jis pasakė, kad šaudė ne tik tarybiniai kariai, ir tai sakydamas rėmėsi rašytiniais šaltiniais, buvusio Krašto apsaugos departamento vadovo Audriaus Butkevičiaus prisipažinimu, Vytauto Petkevičiaus liudijimais knygoje „Durnių laivas“.

A. Paleckio išteisinimas – pirmasis sprendimas Lietuvos teismų istorijoje dėl Sovietų Sąjungos įvykdytos agresijos neigimo.

Pernai sausio pabaigoje Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra Vilniaus miesto 1-ajam apylinkės teismui pateikė apeliacinį skundą, kuriuo buvo prašoma panaikinti sausio 18 dienos nuosprendį, išteisinusį A. Paleckį dėl kaltinimų neigiant sovietų ginkluotųjų pajėgų įvykdytą agresiją prieš nepriklausomą Lietuvą.

Prokurorai buvo įsitikinę, kad byloje esantys įrodymai patvirtina A. Paleckio kaltę, ir prašė priimti naują nuosprendį – A. Paleckį pripažinti kaltu ir jį nubausti laisvės atėmimu vieniems metams, atidedant paskirtos bausmės vykdymą dvejiems metams.

Antradienį į teismo posėdį susirinko gausus būrys A. Paleckio palaikytojų, laisvės kovų gynėjų, Rusijos žiniasklaidos atstovų. A. Paleckis po teismo sprendimo sakė jį vertinąs kaip diktatūrą ir žadėjo skųsti Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT).

„Parodžiau, kad Lietuvą valdo diktatūra, kuri neleidžia turėti savo nuomonės, žodžio, pozicijos. Tai ir reikėjo įrodyti. Mus valdo diktatūra. Šiandien užčiaupė burną man, rytoj – jums, jam ir t. t. Valdžia bijo tiesos, todėl kreipsiuosi į Žmogaus Teisių Teismą Strasbūre, nes yra pakankamai ir liudininkų parodymų, ir medicinos ekspertizės išvados. Labai daug klausimų kyla, kas šaudė iš viršaus... Žodžiu, kaip visada jaučiuos gerai, laimintis šioje vietoje, nes stumiu šitą diktatūrą į kampą, jinai pati prieina liepto galą, parodydama, kad šiandien draudžia mane, rytoj uždraus jus“, – Lietuvos žurnalistams kalbėjo „frontininkų“ lyderis. Anot jo, EŽTT nėra tiek priklausomas nuo valdžios Lietuvoje, ten labiau vertinama žodžio laisvė negu Lietuvoje, tad tikimasi teisingo sprendimo.

A. Paleckis teigė, kad 10 tūkst. 400 litų bauda jau yra sumokėta – esą šią sumą į specialią sąskaitą pervedė 50–60 asmenų. A. Paleckis atmetė teiginius, esą prie to prisidėjusi Rusija. Jis taip pat nesutiko su perdėtu Rusijos žiniasklaidos dėmesiu šiai bylai.

„Tai jūs uždrausite dabar žiniasklaidos dėmesį kaimyninėms šalims? Uždrauskite dar kažką. Kur tos baimės? Visi kažko bijote, žiūrėkite į faktus. (...) Jeigu jinai mano, kad šita supuvusi teisėsaugos sistema gali nužudyti idėją, gali uždrausti žmogui kalbėti, nužudyti mintį, tai jinai yra idiotų sistema. Jokie teismai, jokia supuvusi korumpuota teisėsauga nesustabdys nei manęs, nei mano bendražygių nuo tiesos ieškojimo ir šitoje, ir kitoje temoje. Ir šitą temą toliau vyniosiu, kad parodyčiau, kad dabartinis valdantis korumpuotas režimas Lietuvoje turi savo šaknis 1991 metais, kai į valdžią įvairiais nusikalstamais būdais atėjo korumpuota sistema, kuri iki šiol valdo Lietuvą“, – sakė A. Paleckis.

Po šių Socialistinio liaudies fronto lyderio žodžių kilo ginčas tarp laisvės kovotojų ir A. Paleckio, kuris ragintas nešmeižti valstybės.

LAT nutarties atvykęs išklausyti parlamentaras konservatorius Kęstutis Masiulis, pagal kurio pareiškimą teisėsauga ir pradėjo tyrimą dėl A. Paleckio, žiniasklaidą ragino mažiau eskaluoti A. Paleckio bylą.

„Labai gailiuosi, kad tada kreipiausi į teismą, todėl, kad A. Paleckis dabar turi gavęs 10 tūkst. litų baudą, kurią visos šitos kameros (į teismo posėdį atvykusios Rusijos žiniasklaidos televizijos, - ELTA) jam vienu ypu atperka. Kreipiuosi į žiniasklaidą, kad tokių veikėjų, kaip Mindaugas Murza ar Algirdas Paleckis, nerodytume per televiziją. Tai būtų didžiausia nauda Lietuvai ir Lietuvoje demokratiniam procesui“, – sakė Seimo narys. Jis sakė neabejojąs, kad A. Paleckį finansuoja Rusija. Pasiteiravus, kokia adekvati bausmė būtų A. Paleckiui, politikas siūlė užpilti vandens kibirą ant galvos.

Buvęs Sausio 13-osios gynėjas Gasparas Genzbigelis ragino A. Paleckį išlaisvinti kaip įkaitą iš Rusijos specialiųjų tarnybų, kovoti su tokiais asmenimis, iš kurių „gali gimti nauji hitleriai ar stalinai“.

"Būtų ir jam gerai, ir valstybei gerai, ir Rusijos demokratijai, nustotų vieną kartą eskaluoti šituos dalykus, dangstyti Sausio 13-osios, Medininkų žudikus", - kalbėjo G. Genzbigelis, palyginęs A. Paleckį su "komunizmo vaiduokliu".

Vasara Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI