Lietuvoje

2019.05.28 09:44

Marčiulioniui atsisakius mandato EP, politologas ir opozicijos lyderė prakalbo apie apgavystę

atnaujinta 11.11
Ignas Jačauskas, BNS, Sigita Zumerytė, Jadvyga Bieliavska, ELTA2019.05.28 09:44

Į Europos Parlamentą (EP) su „valstiečių“ sąrašu išrinktas buvęs krepšininkas, verslininkas Šarūnas Marčiulionis atsisako laimėto mandato.

Tai antradienį Seime žurnalistams patvirtino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Vietoje jo pagal partijos sąrašą į EP turėtų patekti Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas. Jis rinkėjų pasirinkimą laiko jo darbo finansų ir bankų parlamentinės kontrolės srityje įvertinimu.

„Jei priimsiu tokį sprendimą – nesakau, kad aš jį priimu šiandien, bet tikrai rimtai pasvarstysiu – tai tuos darbus tęsiu Europoje. Reikia pasitarti su šeima, aptarti su Vyriausybės, frakcijos vadovu, pradėti tyrimai, reikia aptarti jų galimybę užbaigti“, – žurnalistams antradienį Seime sakė S. Jakeliūnas.

Jis nesiėmė vertinti Š. Marčiulionio sprendimo, tačiau tvirtino, kad „visi turi teisę elgtis taip, kaip jie nusprendžia“.

„Jei jis priėmė sprendimą, pamatė, kad galimybės atsirado čia realizuoti tuos veiksmus, kuriuos jis turi, tai tas sprendimas taip pat būtų gerbtinas. Jo neišmetė. Aš taip pat nesu partijos narys, tai atviros galimybės yra visiems. O kas priėmė sprendimą – reikėtų klausti partijos vadovų. Bet manau, kad krepšinio legenda, kaip ir rašytojai ar istorikai gali atstovauti Lietuvai ne blogiau, nei politikai“, – svarstė S. Jakeliūnas.

Antradienio rytą išplatintame LVŽS pranešime teigiama, kad Š. Marčiulionis nori daugiau laiko skirti Lietuvoje pradėtiems jaunimo, karjerą baigusių sportininkų projektams.

„Rinkimų kampanijos metu kartu su LVŽS komanda pradėti projektai, susiję su jaunimu ir sporto karjerą baigusiais sportininkais, įgauna pagreitį ir sulaukė didelio sporto federacijų susidomėjimo. Taip pat atsirado švietimo įstaigų, kurios įgyvendins pirmuosius projektus, skirtus skatinti vaikų judėjimą – bus įrengti specialūs aikštynai vaikams, kuriuos pavadinome „jėgos salomis“, – sako buvęs krepšininkas.

Pasak jo, vertinant rinkimų rezultatus Europoje, matyti, jog Europos Parlamentas koncentruosis ties ES vertybių, ES vienybės išlaikymo klausimais, o dėl to Europos Parlamentui šiuo metu yra reikalingi labiau patyrę politikai. 

Jis pats sako prioritetais matantis Lietuvoje sveikatos, sveikatingumo klausimus, moksleivių aktyvumą bei mano, jog bus „daugiau naudingas Tėvynei“.

„Manau, kad mūsų gerą patirtį kartu su aktyviais europarlamentarais ir garsiais sportininkais galėsime pristatyti plačiau ateityje“, - pranešime teigia Š. Marčiulionis.

LVŽS pirmininkas R. Karbauskis savo ruožtu tikina, kad Š. Marčiulionis aktyviai dalyvauja siekdamas „realių pokyčių vaikų sveikatos, jų skatinimo aktyviai sportuojant praleisti laisvalaikį srityse“ ir toliau vystys savo idėjas Lietuvoje.

EP rinkimuose „valstiečiai“ iškovojo du mandatus: be antruoju numeriu įrašyto Š. Marčiulionio, išrinktas dabartinis „valstiečių“ europarlamentaras Bronis Ropė, sąraše buvęs pirmuoju.  

Pastarųjų politikų vieta sąraše po reitingavimo nepasikeitė, tuo metu S. Jakeliūną rinkėjai iš aštuntosios vietos pakėlė į trečiąją.

M. Jurkynas: apgavo rinkėjus

Š. Marčiulionio sprendimą atsisakyti laimėto mandato į Europos Parlamentą politologai vertina nevienareikšmiškai.

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Mindaugas Jurkynas sako, kad šiuo sprendimu Š. Marčiulionis tiesiog apgavo rinkėjus.

„Žmogus, priėmęs atsakomybę, parodęs, kad jis yra (rinkėjų. – ELTA) pasirinkimas, rinkėjus apgavo. Bet žinant, jog Valstiečių ir žaliųjų sąjungoje žodis nieko nereiškia, tai su jų vidine politine kultūra galbūt tai visai ir suderinama...Nes, jei tampi rinkėjų pasirinkimu ir už tave balsuojama, o po to tu pasitrauki, tai primena tuos atvejus, kada politikai dalyvaudavo savivaldybių tarybų rinkimuose būdami Seimo nariais, viliodami žmones balsuoti, o po to tiesiog atsisakydavo mandato. Tai yra paprasčiausia rinkėjų apgavystė“, – Eltai sakė prof. M. Jurkynas.

Politologas Algis Krupavičius mano, kad Š. Marčiulionio sprendimas atsisakyti Europos Parlamento mandato bus naudingas Lietuvos Seimui, nes vietoje Š. Marčiulionio į Europos Parlamentą keliaus daug konfliktų Seime šiuo metu keliantis Stasys Jakeliūnas.

„Aš sakyčiau, kad blogame žaidime šita rokiruotė yra vienas geresnių žingsnių. Matyt, įtampų ir konfliktų Seime sumažės dėl to, kad Stasys Jakeliūnas įgyja teisę į Europos Parlamento nario mandatą“, – Eltai sakė A. Krupavičius.

Politologo manymu, Š. Marčiulionio buvimas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše ne pritraukė balsų, o kaip tik rinkėjus atbaidė balsuoti už šią politinę jėgą.

„Manau, kad balsų nepritraukė. Galėjo netgi sulaikyti nuo balsavimo už Valstiečių ir žaliųjų sąrašą dėl to, kad rinkimų kampanijos metu paaiškėjo, jog Šarūnas Marčiulionis yra absoliučiai nepasirengęs, neturi jokios kompetencijos būti Europos Parlamento nariu“, – sakė A. Krupavičius.

V. Čmilytė-Nielsen: tai rinkėjų apgaudinėjimas

Seimo opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad tai gudravimas ir iš esmės rinkėjų apgaudinėjimas.

„Kandidatavimas ir atšaukimas savo kandidatūros yra, mano vertinimu, tam tikras gudravimas ir iš esmės rinkėjų apgaudinėjimas“, – antradienį žurnalistams sakė Seimo opozicijos lyderė.

Ji tikisi, kad, „valstiečiui“ Stasiui Jakeliūnui tapus Europos Parlamento nariu, Seime bus mažiau kuriama tyrimo komisijų.

„Suprantu, kad Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas išvyksta į Europos Parlamentą. Tai tikėtina, kad mažiau bus prielaidų visoms komisijoms. Dalis jų buvo akivaizdžiai politizuotos, praėjus rinkimams manyčiau, kad jų sumažės.Didžioji dalis tų komisijų buvo susieta vis tik su rinkimais. Žinoma, Seimo rinkimai ne už kalnų, bet galima tikėtis, kad bus tam tikras ramybės laikotarpis ir šitų politizuotų komisijų sumažės“, – žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt