Naujienų srautas

Lietuvoje2019.05.19 21:34

Teks keisti tūkstančius Grybauskaitės portretų: vadovės nuotrauka – kone kiekviename valdininko kabinete

Liepą prisiekus naujajam šalies vadovui keisis ir daugelio kitų valstybės vadovų bei tarnautojų kabinetai – teks ant sienos kabantį Dalios Grybauskaitės portretą keisti kitu.

Tūkstančiais portretų valstybės institucijas aprūpina pati prezidentūra ir joms tai nieko nekainuoja. Protokolo ir etiketo žinovas Arminas Lydeka sako, kad šalies vadovo portretas valdžios institucijose Lietuvoje sutinkamas dažniau nei kitose demokratinėse šalyse.

Užėjus į bet kurio iš Seimo vadovų, ministro ar kito ministerijos vadovo kabinetą į akis krinta ant sienos kabantis prezidentės portretas. Tokį portretą galima pamatyti ir daugelio parlamentarų ir valstybės tarnautojų darbo vietose. Vien vidaus reikalų ministerijoje jų yra mažiausiai dvidešimt. Visi vienodi. Už valstybės tarnybą atsakingos vidaus reikalų ministerijos kancleris sako, kad šalies vadovės portretai kabo kabinetuose tų, kurie to pageidavo.

„Nuo viduramžių valstybių vadovai kabėdavo kabinetuose valdininkų ir tarnautojų, iš dalies tai tam tikras simbolis valstybės, iš dalies tam tikras vieningumo simbolis, ypač tai paplitę diplomatinėse tarnybose“, – sako VRM kancleris Karolis Vaitkevičius.

Prieš dešimt metų Dalią Grybauskaitę išrinkus prezidente vienas pirmųjų jos darbų buvo pozuoti fotografui Tomui Kauneckui, kurio sukurtas oficialus portretas vėliau pasklido po visą šalį.

Prezidento portretą valstybės institucijoms nemokamai parūpina prezidentūra. Jokiuose įstatymuose nėra parašyta, kad vadovai ir tarnautojai turi savo kabinetuose turėti prezidento portretą – tai tiesiog paprotys.

Prezidentės patarėjai sako, kad neįmanoma suskaičiuoti, kiek šiuo metu šalyje yra tokių portretų, nes jų prašo ir mokyklos, savivaldybės, galima įsigyti ir knygynuose.

Protokolo ir etiketo žinovas Arminas Lydeka sako, kad prezidento portretas Lietuvoje populiaresnis nei kitur.

„Lietuvoje valstybės tarnautojų kabinetuose mes galim dažniau sutikti valstybės vadovo portretą, negu kitose demokratinėse šalyse. Nuo tarpukario Lietuvos kai susikūrė jau tokia tautinė valstybė Lietuva, prezidento A. Smetonos portretas praktiškai kabojo kiekvieno valstybės tarnautojo kabintete ir ta tradicija pakankamai gyva ir šiandien“, – sako A. Lydeka.

Liepos dvyliktąją visi šie portretai turės būti nukabinti, o jų vietoje atsiras kitas - kol kas neaišku Ingridos Šimonytės ar Gitano Nausėdos. Dalios Grybauskaitės keliaus į archyvą ar pas norinčius į namus.

Plačiau – reportaže.

Panorama. Rajonų naujakuriams – didesnės paramos

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi