Lietuvoje

2019.05.15 10:17

Šarūnas Černiauskas paaiškino, kodėl buvo atleistas iš 15min: susijęs ir Darius Gudelis

„15min“ kreipėsi į teisėsaugą; papildyta 13.22
LRT.lt, BNS2019.05.15 10:17

Praėjusią savaitę portalas 15min.lt paskelbė, kad dėl etikos pažeidimų Tyrimų skyrių palieka jo vadovas Šarūnas Černiauskas. Kokie tie etikos pažeidimai, iš pradžių nebuvo skelbiama, tačiau trečiadienį savo feisbuke žurnalistas papasakojo visą istoriją.

Pasak žurnalisto, jis, paprašytas gero draugo, rinko informaciją, tam turėjo individualios veiklos pažymą. Ir tik vėliau sužinojo, kad ta informacija pateko į viešųjų ryšių agentūrą, kuriai vadovauja Darius Gudelis.

15min žurnalistams vėliau atlikus žurnalistinį tyrimą, kuriame figūravo ir D. Gudelis, jis norėjo su Š. Černiausku susitikti, bet žurnalistas sako nesutikęs, nes tyrimą atliko jo kolegos.

„Tada prasidėjo knygos apie premjerą reikalai. Detalių neatskleisiu, bet Dovydas su Birute aptiko naujų D. Gudelio pėdsakų ir dėl to kreipėsi į jį dėl interviu. Susitikimą jis ilgai nukėlinėjo, kol galų gale tai įvyko. Neoficialus pokalbis, ne interviu formatu. Ten Dovydas išgirdo tai, kas mums visiems pasirodė kaip elementarus šantažas.

D. Gudelis, kaip Dovydas pasakojo, mėtė užuominas apie istorijos paviešinimą jam draugiškoje žiniasklaidoje, viską konstruojant taip, neva jo kontora nustojo man mokėti ir todėl ant jo užsiundžiau Tyrimų skyrių. Visi žinome, kad tai netiesa. Ir ne tik dėl to, kad pats visą tą veiklą nutraukiau pernai vasarą savo iniciatyva – todėl, kad nei Dovydas, nei Birutė niekada nėra gavę jokių mano nurodymų domėtis D. Gudeliu“, – aiškina žurnalistas savo feisbuko įraše.

„Padariau klaidą ir už ją sumokėjau didžiausią kainą, prarasdamas tai, ką kūriau ketverius metus ir laikiau savo svajonės išsipildymu. Aišku, skaudu dėl to, kaip visa tai įvyko. Kita vertus, tai man duoda progą visa tai aiškiai palikti sau už nugaros ir judėti toliau“, – rašo žurnalistas.

Įmonė kreipėsi į teisėsaugą

Savo ruožtu „15min“ atlikusi vidinį tyrimą dėl nedeklaruotų įmonės Tyrimų skyriaus vadovo Š. Černiausko veiksmų kreipėsi į teisėsaugą.

Kaip rašo 15min.lt, po tyrimo kilo įtarimų, kad Š. Černiausko veikla prasilenkė ne tik su žurnalistine etika, bet ir įstatymais, todėl buvo priimtas sprendimas kreiptis į teisėsaugos institituciją.

„Praeitą savaitę gavome informacijos, kad 15min žurnalistas Šarūnas Černiauskas trečiosios šalies užsakymu atlygintinai atliko informacijos apie fizinius ir juridinius asmenis rinkimo ir analizės paslaugas. Ši veikla nebuvo susijusi su darbo funkcijomis, nebuvo atskleista darbdaviui, tokia veikla pažeidė žurnalisto etikos principus. Šią informaciją patvirtinus pačiam p. Černiauskui, jį atleidome gegužės 10 dieną. Tuo pačiu pradėjome vidinį tyrimą dėl šio incidento“, – pranešime spaudai teigė R. Šaučikovas.

D. Gudelio įmonės vadovas: žurnalistai samdomi dažnai

„VIP Viešosios informacijos partnerių“ vadovas Giedrius Galdikas teigia, kad Š. Černiausko paslaugas koordinavo buvęs įmonės darbuotojas Tomas Bagdonas.

„Šioje vietoje mums prireikė analitinių gabumų turinčio žmogaus ir mūsų buvęs kolega Tomas Bagdonas rekomendavo būtent Š. Černiauską kaip gerą specialistą. Jis pats tiesiogiai laikė visą tą ryšį“, – BNS sakė G. Galdikas.

„Iš kontoros niekas daugiau su Š. Černiausku nebendravo, išskyrus T. Bagdoną“, – pridūrė jis.

G. Galdikas teigė, kad Š. Černiauskas įmonei atliko „keletą analizių“, tačiau jų turinio nekomentavo.

„Tikrai dabar neprisiminsiu ir aš pats tiesiogiai nekuravau tų klausimų, tai man būtų sunku įvardinti“, – teigė G. Galdikas.

Anot jo, papildomi specialistai, tarp kurių yra ir žurnalistų, samdomi „iš šono“, nes kartais „pritrūksta darbo rankų“.

„Taip, yra samdžiusi (kitų žurnalistų – BNS), nes čia yra normali praktika. Tikrai neįvardinsiu, čia pačių žurnalistų reikalas pasiimt papildomą darbą – parašyt tekstą ar panašiai“, – sakė G. Galdikas.

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius BNS sakė, kad žurnalistų darbas rinkti informaciją ne tiesioginio darbo tikslais laikytinas profesinės etikos pažeidimu.

„Jeigu žurnalistas renka informaciją ne žurnalistiniais tikslais ir jai rinkti naudojamasi žurnalisto statusu, tai tikriausiai yra akivaizdus etikos pažeidimas“, – teigė D. Radzevičius.

Pasak jo, žurnalistui bendradarbiaujant su viešųjų ryšių agentūra „visada gali kilti interesų konfliktas“.

D. Radzevičius patvirtino, kad LŽS pradėjo tikrinti informaciją apie sąjungai priklausančio Š. Černiausko veiklą ir galbūt perduos ją vidinei etikos komisijai.

T. Bagdonas: analizių turinio negaliu komentuoti

Šiuo metu komunikacijos specialistu valstybės įmonėje Turto banke dirbantis Tomas Bagdonas teigia, kad Š. Černiausko atliktų analizių turinio, taip pat analizuotų įmonių ar asmenų negali atskleisti dėl konfidencialumo sutarties su buvusia darboviete „VIP Viešosios informacijos partneriai“.

„Matote, aš turiu konfidencialumo sutartį ir negaliu komentuoti savo buvusio darbo. Nežinau, kodėl darbas komentuoja. Turinio negaliu komentuoti“, – BNS sakė T. Bagdonas.

Jis teigė, kad įmonėje projektų vadovu dirbo apie pusantrų metų, o paslaugų iš Š. Černiausko pasiprašė dėl to, kad jį pažinojo ir žinojo, kad teikia tokias paslaugas.

„Dėl to, kad jį pažinojau. Aš daugiau nežinojau, iš ko galėčiau įsigyti tokias paslaugas. Nežinojau, kad kažkas kitas teikia tokias paslaugas. Pažįstu daug žmonių, bet tas dalykas, kad tu žinai, ką žmogus daro ar nežinai“, – teigė komunikacijos specialistas.

T. Bagdonas tvirtina, kad Š. Černiauskas žinojo, kokiai įmonei teiks paslaugas, jai rašė sąskaitas ir įmonė sumokėjo už atliktas paslaugas.

„Matot, aš prieš tai dirbau 15min.lt ir aš neslėpiau, kur išeinu dirbti, kad neslėpiau, kur aš dirbu, yra tiesa“, – sakė T. Bagdonas.

Taip pat komunikacijos specialistas teigia, kad neaptarė žurnalisto Š. Černiausko samdymo klausimo su D. Gudeliu.

15min.lt praeitą savaitę pranešė, jog Š. Černiauskas palieka portalą dėl to, kad nesilaikė vidinių etikos taisyklių, pagal kurias privalu deklaruoti savo papildomas veiklas.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt