Lietuvoje

2019.05.11 21:45

Pirmą kartą įvertinta, kokią žalą Lietuva patiria dėl alkoholio vartojimo

LRT TV naujienų tarnyba, Salomėja Pranaitienė, LRT.lt2019.05.11 21:45

Pasirodo, kad kasmet dėl alkoholio vartojimo prarandama daugiau nei 320 milijonų eurų. Mokslininkai pagal tam tikrą metodiką skaičiavo žalą sveikatai ir ūkiui, taip pat atkreiptas dėmesys, kad dėl nesaikingai vartojančiųjų alkoholinius gėrimus kenčia vaikai, artimieji, darbdaviai ir visuomenė.

Su priklausomais nuo alkoholio asmenimis dirbanti Aušra Širvinskienė sako, kad alkoholizmas – įvairių visuomenės sluoksnių bėda. Priklausomybės ligų centre galima rasti žaislų, kitų vaikams skirtų daiktų, nes čia vaikai ir kiti artimieji mokosi, kaip gyventi su žmogumi, priklausomu nuo alkoholio.

„Jei kalbėti apie artimuosius, tai yra didžiulė problema, nes pagalba, kokia ji turėtų būti, nėra prieinama. Gali būti, kad verims perims tą patirtį, kad jis lygins save su kitais, jausis blogiau, todėl vaiko emocinę būseną aš išskirčiau pirmiausia“, – tikina Priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja Aušra Širvinskienė.

Vertinę alkoholio vartojimo žalą 2015-2016-aisiais, mokslininkai sako, kad tai ne tik žala sveikatai, nedarbingumas, mirtingumas, išlaidos gydymui, bet ir neblaivių asmenų padaromi nusikaltimai, lėšos teisėsaugos, socialinių darbuotojų atlyginimams.

Geriantieji suserga ar net miršta nuo kepenų cirozės, kitų tiesiogiai su alkoholiu susijusių ligų. Dėl to 2007-aisiais šalyje mirė 1700 tai žmonių. Ėmus taikyti alkoholio prekybos ir kitus ribojimus, 2015-2016-aisiais tokių mirčių būta maždaug po 700.

Naujas rodiklis – įvertinta, kad vartojamas alkoholis gali turėti įtakos, ar susirgs žmogus ir kitomis, iš dalies susijusiomis ligomis, o jų esą daugiau nei 50.

„Jų būtų mažiau, jei žmonės nevartotų alkoholinių gėrimų. Tai ir onkologinės ligos, ir širdies kraujagyslių, taip pat virškinimo sistemos ligos. Kita – išorinis mirtingumas. Tai susiję su smurtu, su nelaimingais atsitikimais“, – pasakoja Sveikatos tyrimų instituto vadovas dr. Mindaugas Štelemėkas.

Pagal tam tikrą metodiką suskaičiuota, kad kasmet dėl alkoholio vartojimo, Lietuva praranda daugiau nei 320 milijonų eurų.

„Nustatėme, kad 95 proc. 2015-2016-aisiais į globos sistemą įtrauktų vaikų buvo iš alkoholiu piktnaudžiaujančių šeimų. Dėl žalos kitam – turi būti draudimai. Kai tu žaloji kitą, tavo laisvė baigiasi. Tu neturi teisės žaloti kitą. Tačiau to mes neįtraukę į Alkoholio kontrolės įstatymą“, – pastebi VDU profesorė dr. Ilona Tamutienė.

„Tikslas visos alkoholio kontrolės politikos, kad tai turi sumažinti žalą ne tik asmeniui ar ūkiui, bet ir socialinę žalą, kas šiandien ir buvo akcentuota. Daugiau papildomų draudiminių nuostatų šiandienai gal ir nėra poreikio įvedinėti“, – mano Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė Gražina Belian.

Taip pat mokslininkai pabrėžia, kad alkoholio vartojimo žala Lietuvoje didesnė, nei surenkama akcizo.

Daugiau šia tema galite žiūrėti LRT TELEVZIJOS laidos „Panorama“ reportaže nuo 12 min. 42 sek.

Panorama. Įvertinta, kokią žalą Lietuva kasmet patiria dėl alkoholio vartojimo

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt