Lietuvoje

2019.05.08 15:35

Santykiai su Baltarusija: Tomaševskiui – prioritetas, Mazuroniui nepriimtina jos izoliacija

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2019.05.08 15:35

Konfrontacinė retorika prieš Baltarusiją yra neteisinga – Lietuvai iš to jokios naudos. Taip LRT RADIJO kandidatų į Respublikos prezidentus debatuose sako Valdemaras Tomaševskis. Valentinas Mazuronis pritaria, kad Lietuvos pozicija santykiuose su Baltarusija turėtų būti aktyvesnė.

„Tas visiškas Aleksandro Lukašenkos valdymo izoliavimas, iš esmės, pasiekė tikslą, kad Baltarusijoje Vladimiro Putino ir jo komandos yra vis daugiau. Tai nėra naudinga Lietuvai ir Europos Sąjungai (ES)“, – teigia V. Mazuronis.

V. Tomaševskis tvirtina, kad jo prioritetas tapus prezidentu – geri santykiai su Baltarusija. Jo aiškinimu, bendradarbiaudama su šia šalimi Lietuva gauna daug ekonominės naudos.

„Vienareikšmiškai Baltarusija [...]. Dabar iš Lietuvos pusės yra girdima konfrontacinė retorika dėl Astravo atominės elektrinės. Tai yra ir mūsų klaidų pasekmė, kad ta elektrinė atsirado. Mes uždarėme Ignalinos atominę elektrinę, ekonomine prasme praradome labai daug, Visagine, Rokiškyje, Zarasuose – ten didelė bedarbystė. Patys nesugebėjome pastatyti naujos, o dabar kaltiname Baltarusiją. Jie gina savo interesus“, – LRT RADIJUI sako V. Tomaševskis.

V. Tomaševskis tvirtina, kad šiandien naudojama retorika prieš Baltarusiją yra neteisinga.

„Reikia išlaikyti santykius, nuvažiuoti ten ir kalbėtis [...]. Mes turime ginti savo interesus. Vokietija mums dažnai primeta sprendimus, bet su Rusija palaiko gerus santykius ir ekonomine prasme laimi, o mes pralošiame. Mūsų šaliai iš to jokios naudos“, – sako V. Tomaševskis.

Anot V. Tomaševskio, latviai turi kur kas geresnius santykius su Baltarusija, dėl ko Lietuvai gresia netekti krovinių iš Baltarusijos.

„Į Klaipėdos uostą pusė krovinių atgabenami iš Baltarusijos, o Klaipėdos jūrų uostas sudaro 7 proc. mūsų šalies BVP. Jeigu Baltarusija savo srautus nukreips į Latvijos uostus, mes prarasime labai daug“, – įsitikinęs V. Tomaševskis.

Jo aiškinimu, Lietuva su šia šalimi turi ilgiausią sieną, kurią V. Tomaševskis įvardija kaip Berlyno sieną.

„Tai labai rimtas mūsų kaimynas, dabar turime ilgiausią sieną, reikalingos vizos, tik Gardino srityje panaikino. Reikia bent 50 km nevizinės juostos, kad žmonės galėtų nuvykti pas gimines, apsipirktų ar keliautų“, – sako V. Tomaševskis.

V. Mazuronio nuomone, ES šalys turėtų keisti požiūrį ir atstatyti santykius su Baltarusijos valdžia. Tokiu būdu, pasak europarlamentaro, Baltarusija galėtų tapti puikia partnere.

„A. Lukašenka nėra saldainiukas – ten mažų mažiausiai griežtai valdoma demokratija, bet mes susitinkame su kitų valstybių, pavyzdžiui, Azerbaidžano oficialiais valdžios atstovais, o su Baltarusijos parlamentarais ne. Kalbant apie žmogaus teises, labai stipriai suabejočiau, kur žmogaus teisės yra pažeidžiamos labiau“, – svarsto V. Mazuronis.

Svarstytų Astravo klausimą

Lietuvos Seimas yra nutaręs, kad Lietuva nepirks Astrave gaminamos elektros energijos. V. Mazuronis nėra įsitikinęs, ar Lietuvos siekis atsisakyti elektros energijos iš Baltarusijos yra protingas. Anot jo, saugumo klausimas turi būti keliamas maksimaliai, bet, iš kitos pusės, turi būti vykdoma ir reali politika.

„To, kad mes nepirksime elektros energijos iš Astravo, nepalaiko ir Baltijos šalys, iš esmės, visi sako, kad jūs galbūt ir šaunuoliai, bet niekas nepalaiko, tai, ar tokia mūsų pozicija tikrai yra išmintingiausia?“, – klausia V. Mazuronis.  

V. Mazuronio aiškinimu, šioje vietoje ES valstybės turėtų surasti bendrą poziciją. Pasak jo, jeigu visos aplinkinės šalys pirks elektros energiją iš Astravo, o Lietuva jos atsisakys, tai nebus naudinga mūsų valstybei.

V. Tomaševskis pritaria, kad elektros energiją iš Baltarusijos pirkti galima. Anot jo, nereikia daryti politikos ekonomikoje: „Tiesiog reikia žinoti, kokia to kaina. Mes turime galvoti apie mūsų šalies gyventojų gerovę.“

Gerintų santykius su visomis valstybėmis

Paklaustas, su kuriomis valstybėmis Lietuvai reikėtų keisti santykius, V. Mazuronis atsako, kad tapęs prezidentu santykius gerintų su visomis valstybėmis. Jo teigimu, Lietuva turi per mažai sąjungininkų, dažnai be reikalo išsišoka ir įgyja priešų. „Pasirodome didesniais skandalistais, nei esame“, – sako V. Mazuronis.

Pasak V. Mazuronio, dauguma valstybių į Baltijos šalis žiūri kaip į vieną regioną. Jo aiškinimu, jeigu Lietuva, Latvija ir Estija veiktų vieningai, pasiektų kur kas geresnių rezultatų.

„Mes galime kalbėti apie suskystintų dujų terminalą, nes kažkodėl mums nepavyko jo padaryti bendro visam regionui, kam būtų skirti ES pinigai, kaip regioniniam projektui ir pan. Mes turime nevienareikšmius pareiškimus apie konkurenciją, iškeliant tai į pirmą vietą. Žinoma, visos valstybės gina savo interesus, bet Baltijos valstybių vienybė yra labai svarbi“, – pabrėžia europarlamentaras.

Jeigu taptų prezidentu, V. Tomaševskis teigia sieksiantis užbaigti ginčą su Latvija dėl jūrų sienos nustatymo.

„Reikia susitarti, ar yra ten naftos, ar nėra. Prieškariu latviai mums nusileido, mes pakeitėme tam tikras teritorijas prie jūros, kur buvo Latvijos teritorija ir tada pavyko surasti kompromisą. Dabar 20 metų mes kompromiso nerandame. Reikia mokėti išgirsti ir kitą pusę. Jeigu kur nors nusileisi, laimėsi triskart daugiau“, – akcentuoja V. Tomaševskis.


V. Mazuronis pabrėžia santykių gerinimo su Lenkija ir Jungtinėmis Amerikos Valstijomis (JAV) svarbą.

„Mes galime ginčytis, dėl ko jie pablogėjo, ar dėl lenkų, ar dėl mūsų, bet, manau, kad jie turi gerėti, ypač kalbant apie energetinius dalykus [...]. Visose srityse galima kalbėti apie santykius su JAV. Aš matau perspektyvas, kurias buvome kažkada sugadinę ir gana stipriai, dabar viskas lyg ir gerėja “, – sako V. Mazuronis.

 

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23