Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

EK siūlo į Lietuvą perkelti 710 pabėgėlių, A. Butkevičius ir S. Skvernelis skeptiški

BNS, ELTA 2015.09.08 13:45

Sprendžiant migrantų krizę Viduržemio jūroje, Europos Komisija (EK) trečiadienį pasiūlė į Lietuvą perkelti iki 710 pabėgėlių.

Sprendžiant migrantų krizę Viduržemio jūroje, Europos Komisija (EK) trečiadienį pasiūlė į Lietuvą perkelti iki 710 pabėgėlių.

Ankstesniu EK siūlymu, į Lietuvą, jai sutikus, iš trečiųjų šalių turėtų būti perkelti 207 pabėgėliai. Trečiadienį patvirtinta, kad dar 503 prašymus (1,23 proc. visų prašymų), tenkančius daugiausiai pabėgėlių priimančiai Graikijai ir Italijai, Lietuva turėtų išnagrinėti per dvejus metus, BNS sakė EK atstovybės Lietuvoje atstovas spaudai Giedrius Sudikas.

Ar tie prašymai būtų patenkinti, spręstų atitinkamos Lietuvos institucijos.

Tai daugiausia Sirijos pabėgėliai, kurie pervežami tiesiai iš stovyklų Artimuosiuose Rytuose pagal susitarimą su Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra.

Prezidentė: Lietuva nepritaria

Lietuva nepritaria EK pasiūlytam pabėgėlių perkėlimo planui ir remia šalių savanoriškumo principą prisiimant šią atsakomybę, sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Anot jos, Lietuva solidarizuojasi su ES valstybėmis, teikdama humanitarinę pagalbą, dalyvaudama jungtinėse gelbėjimo ir stebėjimo misijose Viduržiemio jūroje.

„Mūsų valstybė jau yra suteikusi prieglobstį daugiau nei 400 užsieniečių, iš kurių didžioji dalis yra atvykę iš Ukrainos, Gruzijos ir Rusijos“, – sako šalies vadovė.

Premjeras ir ministras: nesame pasiruošę

Lietuva nėra pasirengusi priimti tiek pabėgėlių, kiek siūlo EK, teigia ministras pirmininkas ir vidaus reikalų ministras.

„Šiuo metu mes tikrai nesame pasiruošę tiek priimti“, – žurnalistams Vilniuje trečiadienį sakė Algirdas Butkevičius, paklaustas, ar Lietuva galėtų priimti iki 710 pabėgėlių.

„Mes esame kalbėję ir taręsi Vyriausybėje ir ruošiame Vyriausybės nutarimo projektą. Ir tame projekte yra numatyta nuo 30 iki 40 (pabėgėlių)“, – pridūrė jis.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis trečiadienį savo ruožtu priminė valstybės vadovų ne kartą sakytą mintį, kad pabėgėlių priėmimas turi būtų organizuojamas savanoriškumo pagrindu.

„Jei įtemptume visus pajėgumus, tai galėtume kalbėti apie 40-50 žmonių grupę. Bet čia būtų tada užpildyti praktiškai, kalbant apie vidaus reikalų sistemą, pajėgumai pilnai. Mes nepamirškime, kad dar visąlaik atsiranda žmonių, kuriuos reikės apgyvendinti, kurie nelegaliai patenka į Lietuvą. Tada apsunkintume mūsų funkcijų atlikimą“, – aiškino ministras, siūlymą dėl daugiau kaip 700 pabėgėlių priėmimo pavadinęs nerealiu.

„Turime pasidalyti atsakomybe“

Europos Komisijos siūlymus dėl Europos migracijos darbotvarkės įgyvendinimo spaudos konferencijoje pristatė už migraciją, vidaus reikalus ir pilietiškumą atsakingas eurokomisaras Dimitris Avramopoulous. Jis teigė, kad nelegalūs migrantai bus perkeliami iš Italijos ir Graikijos todėl, kad šios šalys dabar sulaukia didžiausio pabėgėlių srauto.

„Visi turime pasidalyti atsakomybe. Solidarumas turi tapti realia politika Europos Sąjungoje“, – tvirtino eurokomisaras.

Iki šiol Europos Sąjunga (ES) pabėgėlius priimdavo savanoriškai, jų prašymai būdavo svarstomi šalyse, į kurias jie atvyko.

Kvotos paskirstytos atsižvelgiant į gyventojų skaičių, ekonomikos būklę, anksčiau priimtus pabėgėlius ir nedarbo lygį.

Latvijai siūloma priimti 220 perkeltųjų asmenų ir išnagrinėti 517 prašymų, Estijai – atitinkamai 326 ir 668, Lenkijai – 962 ir 2659.

Didžiausias skaičius, pagal schemas, numatomas Vokietijai, ji turės priimti 3086 asmenis ir išnagrinėti Graikijai bei Italijai tenkančius 8763 prašymus.

Europos Komisijos siūlymas pateiktas siekiant sumažinti pietinėms šalims tenkantį krūvį, tačiau tarp ES valstybių narių jis sulaukė prieštaringų vertinimų.

Įtampą dar padidino tai, kad Britanija, Airija ir Danija pagal ankstesnius susitarimus turi galimybę nedalyvauti schemoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi