Kultūra

2019.01.18 08:37

Paragino atšaukti Nacionalinę premiją rašytojui M. Ivaškevičiui

LRT.lt2019.01.18 08:37

Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, atstovai išplatino pareiškimą, kuriame raginama atšaukti 2018 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo komisijos nutarimą premiją paskirti rašytojui Mariui Ivaškevičiui. Teigiama, kad jis savo knygoje „Žali“ „pasityčiojo iš Lietuvos partizanų-miško brolių, pokaryje kovojusių už mūsų tautos ir valstybės laisvę“. 

Nevyriausybinių organizacijų atstovai pareiškime kaltino komisiją neatsakingu požiūriu ir kaltino rašytoją sumenkinus partizaninės kovos istoriją.

„Norisi tikėti, kad komisija neįsigilino į knygos turinį, susižavėjusi antraeiliais dalykais, tačiau ypač stebina galbūt impulsyvus autoritetingos profesorės Viktorijos Daujotytės nusigręžimas nuo skaudžios istorinės tiesos. Partizanai kovojo už tautos laisvę, o gana arogantiškas XXI amžiaus rašytojas tą jų skaudžią dramą, jų žūtis taip lengvabūdiškai suniekino savo ironiškame, neatsakingame romane. Be abejo, laisvoje Lietuvoje yra suteikta laisvė visiems turėti savo nuomonę vienu ar kitu klausimu. Deja, rašytojo M. Ivaškevičiaus nuomonė buvo lyg spjūvis mūsų tautos istorijai“, – rašoma pareiškime.

Nevyriausybininkų atstovai teigia, kad Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo komisijos sprendimas vienam ar kitam rašytojui skirti premijas yra ir visuomenės rūpestis – „tai svarbu visai tautai ir valstybei, ne vien siauram rašančiųjų būreliui“. 

Jie paragino Kultūros ministerijos Nacionalinių literatūros ir meno premijų komisiją atšaukti savo sprendimą skirti Nacionalinę kultūros ir meno premiją M. Ivaškevičiui ir iš naujo svarstys premijos skyrimą.

Kreipimosi kopija

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt